Zgryźliwość kojarzy mi się z radością, która źle skończyła.

www.student.e-tools.pl

 

Venture capital

 

Wyrażenie venture capital jest często tłumaczone na język polski jako kapitał ryzyka. Nie oznacza to bynajmniej, że venture capital to kapitał spekulacyjny, akceptujący ekstremalne ryzyko w celu osiągnięcia szybkich i dużych zysków. 

 

Definicją wartą przytoczenia jest określenie sformułowane przez Europejskie Stowarzyszenie Venture Capital (EVCA) definiujące venture capital jako:

kapitał średnio i długoterminowy, inwestowany w papiery wartościowe o charakterze udziałowo-właścicielskim, w przedsiębiorstwa notowane na giełdzie papierów wartościowych, z zamiarem ich późniejszej odsprzedaży dla wycofania zainwestowanego kapitału i realizacji zysków, których podstawowym źródłem jest przyrost wartości przedsiębiorstwa.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

ANALIZA SZCZEGOLOWA

 

 

 

 

 

Podsumowanie

Po zmianie systemu gospodarczego nastąpił trwający do dziś gwałtowny rozwój prywatnej przedsiębiorczości. Osoby prowadzące firmy spotykają się codziennie z wieloma trudnościami, z których najdotkliwsze to: brak kapitału i umiejętności menedżerskich.

Na rynku istnieje liczna grupa przedsiębiorstw znajdujących się w pewnego rodzaju luce kapitałowej. Ich problem polega na nieosiągalności, z różnych powodów, kredytów bankowych przy jednoczesnym wyczerpaniu środków własnych. Polski rynek kapitałowy cechuje się szybko powiększającym się wachlarzem źródeł kapitału. W większości są one przeznaczone dla przedsiębiorstw z dalszych faz rozwoju. Biorąc pod uwagę to, jak ważną rolę pełnią małe i średnie przedsiębiorstwa w gospodarce (wypracowywany dochód narodowy, duży rynek pracy, siła nabywcza), konieczne wydaje się opracowywanie sposobów promujących prywatną przedsiębiorczość, przy jednoczesnym zapewnieniu środków na realizację projektów, jak i szerzenie wiedzy ekonomicznej wśród przedsiębiorców.

Kredytobiorcy, pomimo słabej wiedzy ekonomicznej, są wyczuleni na oprocentowanie i starają się dobierać rozwiązania powodujące jak największe oszczędności. Oprocentowanie pożyczek funduszu venture capital, pomimo elementu większego ryzyka, musi być w miarę konkurencyjne w stosunku do banków, jeżeli mają pozostać atrakcyjne dla pożyczkobiorców. Wyższe oprocentowanie wydaje się być uzasadnione tylko w przypadku niechęci banków do obsługi najmniejszych firm przez banki.

Podsumowując należy zaznaczy, iż w obliczu starzenia się tradycyjnych form finansowania znaczenie nowych instrumentów finansowych będzie stale rosło. Venture capital dzięki swej elastyczności jest w stanie konkurować z innymi formami finansowania.
Na zakończenie warto dodać, że rozwój polskiego rynku finansowego stwarza warunki do skutecznego stosowania venture capital. Pojawia się jednocześnie grupa młodych, rodzimych przedsiębiorstw, o znacznym potencjale wzrostu, szukających wsparcia finansowego.

 

 

7

 

...
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • hannaeva.xlx.pl