Zgryźliwość kojarzy mi się z radością, która źle skończyła.
12 ŚWIĄTECZNYCH ŻYCZEŃ
·
·
2014.12.23
Boże Narodzenie to czas łączenia się z innymi ludźmi i wspólnego celebrowania magicznych chwil. To także czas składania życzeń - przesyłania świątecznych kartek z pozdrowieniami, telefonowania do dawno nie widzianych bliskich, czy wreszcie, łamania się opłatkiem przy wigilijnym stole. Czego życzyć bliskim?
Życzenia składamy tym, których kochamy, cenimy, lubimy i szanujemy. Tym, których widujemy na co dzień i tym, których spotykamy tylko czasem. Tym, którzy są obok nas, i tym, którzy są daleko. Wszystkim, których los nie jest nam obojętny. Często, nie potrafimy wyrazić słowami tego, co czujemy. Nasze słowa albo giną w ferworze świątecznego gwaru, albo uczucie wzruszenia sprawia, że głos grzęźnie nam w gardle. „Charaktery” podpowiadają czego życzyć bliskim i znajomym w ten świąteczny czas.
1. Wiary we własne możliwości, bo „to wybór, nie przypadek, decyduje o naszym przeznaczeniu. Sami musimy zdecydować, ile jesteśmy warci, jaką rolę odgrywamy w świecie i jaki sens nadamy swemu życiu. Nikt inny nie ma w dyspozycji tego, co my – naszych talentów, pomysłów i zainteresowań. Każdy z nas jest oryginalnym egzemplarzem. Arcydziełem (Regina Brett, nr 12/2014).
2. Dobrego i mądrego życia - czyli „chęci i zdolności rozumienia. Rozumienia innych ludzi i przyjmowania ich perspektywy, rozumienia siebie samego w obliczu nieznanego, a także coraz lepszego rozumienia świata, w którym żyjemy. Bycia w drodze ku innym, ku nieznanemu światu” (Wiesław Łukaszewski, nr 10/2013).
3. Miłości, będącej wiecznym zachwytem. „Udaje się nam utrzymać wieczny zachwyt dzięki temu, że na wszystko, co spotykamy, staramy się patrzeć tak, jakbyśmy widzieli to po raz pierwszy. Patrzę na ten sam kwiat, który widziałam wczoraj i przedwczoraj, ale patrzę na niego jak na nowy kwiat.I za każdym razem czujemy się tak, jakby to był pierwszy raz” (Christina Maslach, nr 6/2010) .
4. Spokoju - „niepodważalnego przekonania, że wszystko, co się dzieje, czego doświadczamy jest dokładnie takie, jakie powinno być. Trudne momenty, kryzysy, a nawet to, co nazywają oni nieszczęściem, wpisuje się harmonijnie w twórczy, dobry, celowy i wzbogacający proces życia” (Wojciech Eichelberger, nr 2/2009).
5. Wdzięczności. „Często wydaje nam się, że w naszym życiu nie dzieje się nic takiego, co budziłoby radość i za co moglibyśmy być wdzięczni. A może w zabieganiu i rutynie codzienności nie zauważamy drobnych darów od losu i innych ludzi? Praktykowanie wdzięczności pomaga szczęśliwie żyć, choć nie jest łatwe – wymaga bowiem wysiłku refleksji i przełamania naszego automatycznego nastawienia na wyłapywanie tego, co złe” (Piotr Kwiatek, Katarzyna Wilczewska, nr 12/2014).
6. Wytrwałości, bo „sukces to nie łut szczęścia ani przypadek. Sukces należy samemu zaplanować, a potem na niego zapracować. Często wiedzie do niego droga usłana porażkami. Najważniejsze jednak, by wystartować z pełną mocą i konsekwentnie lecieć do celu” (Brian Tracy, nr 7/2009).
7. Nadziei, „którą można porównać do tarczy, pozwalającej człowiekowi stawiać czoła trudnym sytuacjom. Wiara w sens i przychylność świata ułatwia pogodzenie się z nieodwracalną stratą i wspiera poszukiwania nowego ładu. Jeżeli zostanie zdruzgotana, to nie mamy gruntu, po którym można stąpać, żeby szukać czegoś nowego. Dlatego tak ważne jest, żeby jej nie stracić” (Jerzy Trzebiński, nr 12/2005).
8. Odkrywania życiowych cudów. „Zamiast widzieć siebie jako kogoś nijakiego, a swoje życie jako pełne problemów i niepowodzeń, możemy przekonać się, że mamy niezwykłą moc: możemy sprawić, by inni ludzie uśmiechali się, mieli nadzieję i doświadczali uwagi i miłości. Naszej miłości. Cuda czekają, byśmy je odkryli”(Regina Brett, nr 12/2014).
9. Odpoczynku, będącego „czasem zatrzymania, kontaktu z Bogiem, z drugim człowiekiem, z samym sobą, z naturą i otoczeniem, czasem refleksji, tworzenia, czasem doświadczania i radości istnienia. O ile sen jest czasem odpoczynku i regeneracji ciała, o tyle dusza potrzebuje czasu zatrzymania. Przyglądamy się wówczas sobie i swemu życiu, szukamy sensu tego, co nam się przydarza” (Jolanta Sokół-Jedlińska i Krzysztof Jedliński, nr 7/2009) .
10. Poczucia spełnienia i doceniania tego, co mamy. „Szczęście zawiera w sobie aspekt daru, zesłania, może łaski – czegoś nadzwyczajnego, podniosłego. Jeżeli tego nie odczuwamy, chodzimy w niedosycie, bo nawet mając nogi, ręce, oczy, dach nad głową i jedzenie, dwoje dzieci, mówimy, że nie jesteśmy szczęśliwi. Chcemy więcej niż to, co w istocie potrzebne” (Ewa Woydyłło, nr 10/2013).
11. Sukcesu, ale tego wewnętrznego, bo ”sukces ma dwie twarze. Pierwsza, najbardziej znana, kojarzy się z szelestem banknotów, bogactwem, sławą. Wiąże się z docenieniem przez innych. Ale jest też sukces innego rodzaju. Wewnętrzny. Taki, w którym wysokość poprzeczek ustawiamy my sami. To po jakiejkolwiek ścieżce dalej niż przewidywaliśmy. Przekroczyć własne granice. Możemy stale, bez końca przekraczać siebie” (Janusz Czapiński, nr 7/2008).
12. Sensu i znaczenia. „Nasze życia zyskuje znaczenie, jeżeli pracujemy na rzecz czegoś, co według nas jest większe i ważniejsze niż my sami. Posiadanie znaczenia w życiu oznacza, że przynależymy i służymy czemuś większemu” (Martin Seligman, nr 7/2010).
Wszystkie cytaty pochodzą z tekstów opublikowanych na łamach „Charakterów”