Zgryźliwość kojarzy mi się z radością, która źle skończyła.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów

polski urząd antymonopolowy

Zadania:

●         wszczynanie postępowań administracyjnych,

●         kontrola wzorców umownych,

●         prowadzenie rejestru klauzul niedozwolonych

●         opiniowanie ustaw i innych aktów prawnych.

 

●         realizuje rządową politykę ochrony konsumentów.

 

występowanie w interesie publicznym – to znaczy wszczynanie postępowań administracyjnych o naruszenie zbiorowych interesów konsumentów

W ich efekcie Prezes Urzędu wydaje

●         decyzje zakazujace stosowania praktyki naruszającej prawa słabszych uczestników rynku

●         nakłada kare pieniężną w wysokości do 10 proc. przychodu osiągniętego w roku rozliczeniowym poprzedzającym rok nałożenia kary.

●         W przypadku niewywiązania się przedsiębiorcy z nałożonych obowiązków – Prezes Urzędu nakłada karę w wysokości do 10 tyś. euro za każdy dzień zwłoki.

 

prawo kontroli(PREZES) wzorców stosowanych w umowach  z udziałem konsumentów.

W jej następstwie

●         do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów kierowane są pozwy o uznanie klauzul za niedozwolone.

●         Postanowienia, które w oparciu o prawomocny wyrok sądu wpisane zostały do Rejestru Klauzul Niedozwolonychnie mogą być używane w obrocie prawnym z udziałem konsumentów.

opiniuje setki ustaw i innych aktów prawnych,

●         dbając, by w należytym stopniu uwzględniały interesy konsumentów.

●         urząd inicjuje również zmiany legislacyjne zmierzające do zapewnienia słabszym uczestnikom rynku możliwie pełnej ochrony.

●         Dzięki temu udało się między innymi doprowadzić do delegalizacji w 2004 roku przedsiębiorców działających w tak zwanym , z którego funkcjonowaniem wiązało się szereg naruszeń praw konsumentów.

●         Urząd przygotował również

Niedozwolone klauzule

W przypadku wielu dziedzin życia konsumenci nie mają możliwości negocjowania warunków proponowanej umowy. Ich rola sprowadza się do podpisania kontraktu bądź jego odrzucenia w całości. Dotyczy to na przykład umów stosowanych przez banki, operatorów telefonicznych, deweloperów, zakłady ubezpieczeń, biura podróży, dostawców gazu i energii elektrycznej itp. Powoduje to niebezpieczeństwo, że przedsiębiorca w umowie narzuci konsumentowi klauzule, które nie będą dla niego korzystne. Dlatego kodeks cywilny stanowi, że postanowienia, które nie zostały uzgodnione indywidualnie, nie wiążą konsumenta, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami i rażąco naruszający jego interesy. Przykładem są klauzule stawiające jako warunek odstąpienia od umowy zapłacenie kary lub wyłączające odpowiedzialność przedsiębiorcy za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania. Podkreślić należy, że zawsze obowiązują zapisy określające główne świadczenia stron – na przykład cenę lub wynagrodzenie, jeżeli zostały sformułowane w sposób jednoznaczny.

 

●         Podstawowym instrumentem Prezesa Urzędu w zakresie ochrony konkurencji jest

 

➢      prowadzenie postępowań antymonopolowych w sprawach praktyk ograniczających konkurencję,

➢      nadużywania pozycji dominującej na rynku

➢      niedozwolonych porozumień (karteli).

➢      Prezesowi UOKiK przysługuje również prawo kontroli koncentracji, w celu niedopuszczenia do sytuacji, w której w wyniku łączenia się przedsiębiorców powstanie podmiot dominujący na rynku.

 

➢      Mogą się one zakończyć nakazem zaniechania kwestionowanych działań oraz nałożeniem kary pieniężnej.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • hannaeva.xlx.pl