Zgryźliwość kojarzy mi się z radością, która źle skończyła.
Ewangeliczna rewizja życia
Piekło, czyli porażka i rozpacz rogatego pyszałka
Cel ogólny: Kształtowanie świadomości, że człowiek przez swoje świadome wybory moralne decyduje o zerwaniu więzi z Bogiem
Cele operacyjne:
Uczeń
Ø wie, że konsekwencją grzechów śmiertelnych jest wieczne oddzielenie od Boga
Ø potrafi wyjaśnić, na czym polega grzech pychy
Ø ceni przyjaźń z Bogiem i podejmuje starania o utrzymanie z Nim stałej więzi.
Widzieć
Animator osobiście bądź przez uczestnika grupy przywołuje doświadczenie z nieodległej historii.
W roku 2004 świat był naocznym świadkiem wielkich dramatów ludzkości, z powodu kataklizmów, które nawiedziły południowo-wschodnią Azję oraz amerykański Nowy Orlean. W jednym przypadku tsunami zmiotło z powierzchni ziemi kilkaset tysięcy ludzi, a w drugim huragan Karina przyczynił się do śmierci ok. tysiąca osób i zniszczenia całego dorobku życia setkom tysięcy. Wiejący z prędkością 250 km/h wiatr zrywał dachy, wyrywał drzewa z korzeniami, unosił auta jak zapałki. Woda niszczyła wszystko, co napotkała na swojej drodze. Było to prawdziwe piekło na ziemi.
W tych dramatycznych sytuacjach wielu ludzi stawiało sobie pytanie, dlaczego tak się stało?
Amerykański pastor kościoła baptystów nie miał wątpliwości, że Bóg w ten sposób ukarał społeczeństwa za legalizację związków homoseksualnych. Huragan jak twierdzili niektórzy kaznodzieje – miał zapobiec organizowanej pod koniec sierpnia w Nowym Orleanie paradzie gejów. W „Tygodniku Powszechnym” napisano, że „Co roku przed Środą Popielcową centrum Nowego Orleanu rozkwitało kolorowym karnawałem, a festiwal zwany Południową Dekadencją czynił zeń natenczas światową stolicę gejów”. Według amerykańskiego dziennikarza Granta Swanka, miasto przypominało Sodomę i Gomorę. Przyzwoici obywatele musieli tolerować nieobyczajne zachowania, a dzieci próbowano wywozić na wycieczki, aby uniknęły cynicznej parady na ulicach miasta.
(List Nr 2/06 )
Na czym polegało piekło w przedstawionej relacji ze zdarzeń?
(Uczestnicy spotkania winni zauważyć, że piekłem zostały nazwane następstwa klęsk żywiołowych, w wyniku których spustoszone zostały ziemie i nastąpiła nagła śmierć osób. Ponadto piekłem dla mieszkańców Nowego Orleanu stawały się karnawałowe marsze gejów, jak również inne gorszące praktyki ludzi hołdujących rozwiązłości. W gruncie rzeczy dla zwolenników tych przedsięwzięć następstwa ich czynów mogły stać się piekłem dla nich samych. Dla wyrażenia szczegółowych uzasadnień dla odpowiedzi można zaproponować uczestnikom, by metodą niedokończonych zdań napisali:
Ø Piekłem dla mieszkańców Azji i Nowego Orleanu były klęski żywiołowe, ponieważ:
Ø Piekłem dla mieszkańców Nowego Orleanu były karnawałowe parady gejów, ponieważ:
Ø Piekłem dla zwolenników homoseksualizmu i moralnej rozpusty może być….. )
Osądzić
1. Czym jest właściwie piekło?
(Warto porozmawiać na temat skojarzeń związanych ze słowem piekło i można by nawet rozdać arkusze papieru oraz kredki i pozwolić uczestnikom spotkania w sposób obrazowy wyrazić swoje wyobrażenie o piekle, a następnie prace umieścić w widocznym miejscu)
2. Piekło według katechizmu
<Nie możemy być zjednoczeni z Bogiem, jeśli nie wybieramy w sposób dobrowolny Jego miłości. Nie możemy jednak kochać Boga jeśli grzeszymy ciężko przeciw Niemu, przeciw bliźniemu lub przeciw nam samym: „Kto … nie miłuje, trwa w śmierci. Każdy, kto nienawidzi swego brata, jest zabójcą, a wiecie, że żaden zabójca nie nosi w sobie życia wiecznego” (1 J 3, 14c-15). Nasz Pan ostrzega nas, że nie zostaniemy od Niego oddzieleni, jeśli wyjdziemy naprzeciw ważnym potrzebom ubogich i maluczkich, którzy są Jego braćmi. Umrzeć w grzechu śmiertelnym, nie żałując za niego i nie przyjmując miłosiernej miłości Boga, oznacza pozostać na zawsze oddzielonym od Niego. Ten stan ostatecznego samowykluczenia z jedności z Bogiem i świętymi określa się słowem „piekło”.> (KKK 1033).
Piekło zatem to oddzielenie człowieka od Boga i pozbawienie go Bożej miłości
3. Czego następstwem jest piekło?
Uczniowie otrzymują teksty biblijne i analizują je w zespołach 2-3 osobowych.
Tekst I
„A wąż był bardziej przebiegły niż wszystkie zwierzęta lądowe, które Pan Bóg stworzył. On to rzekł do niewiasty: „Czy rzeczywiście Bóg powiedział: Nie jedzcie owoców ze wszystkich drzew tego ogrodu?” Niewiasta odpowiedziała wężowi: „Owoce z drzew tego ogrodu jeść możemy, tylko o owocach z drzewa, które jest w środku ogrodu, Bóg powiedział: nie wolno wam jeść z niego, a nawet go dotykać, abyście nie pomarli”. Wtedy rzekł wąż do niewiasty: „Na pewno nie umrzecie! Ale wie Bóg, że gdy spożyjecie owoc z tego drzewa, otworzą się wam oczy i tak jak Bóg będziecie znali dobro i zło.” (Rdz 3,1-5)-
Ø Do czego wąż namawiał pierwszych rodziców?
Ø Co miało być efektem, zachowania, do jakiego namawiał ich wąż?
Ø Czym zaowocowało nieposłuszeństwo pierwszych rodziców? (wypędzeniem z raju)
Tekst II
„Pewien człowiek miał dwóch synów. Młodszy z nich rzekł do Ojca: Ojcze daj mi część majątku, która na mnie przypada. Podzielił więc majątek między nich. Niedługo potem młodszy syn, zabrawszy wszystko odjechał w dalekie strony i tam roztrwonił majątek żyjąc rozrzutnie. A gdy wszystko wydał, nastał ciężki głód w owej krainie i on sam zaczął cierpieć niedostatek. Poszedł i przystał do jednego z obywateli owej krainy, a ten posłał go na swoje pole, żeby pasł świnie. Pragnął on napełnić swój żołądek strąkami, którymi żywiły się świnie, lecz nikt mu ich nie dawał. (Łk 15,11-16)
Ø Dlaczego jeden z synów miłosiernego Ojca postanowił od niego odejść?
Ø Jakie były konsekwencje odejścia od Ojca?
Ø Co ostatecznie powodowało pierwszymi rodzicami, a także synem marnotrawnym, gdy odchodzili od Boga? (pycha)
4. Pycha według katechizmu
<Nienawiść do Boga rodzi się z pychy. (Pycha) sprzeciwia się (…) miłości Boga, zaprzecza Jego dobroci i usiłuje Mu złorzeczyć jako Temu, który potępia grzech i wymierza kary.> (KKK 2094)
Pycha powoduje odejście od Boga. Ten grzech pociąga za sobą zgubne dla człowieka skutki. Gdy człowiek przez grzech zaprzecza Bożej miłości sam najdotkliwsze ponosi tego konsekwencje.
5. Piekłem w istocie jest zachowanie ludzi uprawiających rozpustę, która sprzeciwia się prawu Bożemu. Jeśli ludzie robili to świadomie i dobrowolnie, a zatem gardzili miłością Bożą wówczas narażali się na niebezpieczeństwo oddalenia od Boga. Wobec wszelkiego zła spowodowanego kataklizmami i tak zachowanie ludzi, którzy kpili z Pana Boga z punktu widzenia wiary jest najgorszym piekłem.
Działać
1. W jakich sytuacjach pycha nie pozwala mi dokonywać ważnych dla mnie wyborów?
W oparciu o trzy teksty wypisz kilka zasad, stosowanie których pomoże Ci ustrzec się od grzechu pychy, która jest początkiem każdego zła.
Tekst I
„ Szyderca nie lubi upomnień, do ludzi mądrych nie chodzi” (Prz 15,12)
Tekst II
„ Początkiem pychy człowieka jest odstępstwo od Pana,
Gdy odstąpił sercem od swego Stworzyciela
Albowiem początkiem pychy grzech,
A kto się da jej opanować, zalany będzie obrzydliwością”. (Syr 10,12-13)
Tekst III
„Grzech śmiertelny niszczy miłość w sercu człowieka wskutek poważnego wykroczenia przeciw prawu Bożemu; podsuwając Człowiekowi dobra niższe, odwraca go od Boga, który jest jego celem ostatecznym i szczęściem”. (KKK 1855)
3. Przeciwieństwem pychy jest pokora, zgodnie z która warto trzymać się zasady: Jeżeli stoisz, bacz żebyś nie upadł.
Modlitwa:
Ciągle zaczynam od nowa
Choć czasem w drodze upadam
Wciąż jednak słyszę Twe słowa
Kochać to znaczy powstawać.
Chciałem Ci w chwilach uniesień
Życie poświęcić bez reszty
Spójrz moje ręce są puste
Stoję ubogi ja grzesznik
Przyjm jednak małość mą Panie
Weź serce me jakie jest.