Zgryźliwość kojarzy mi się z radością, która źle skończyła.
SEN LEKI NASENNE I USPOKAJAJĄCE. 16.05
PODZIAŁ ZABURZEŃ SNU:
1. Dyssomnie – zaburzenie nie prawidłowe
2. Ilość, jakość, czas snu wyróżniamy:
- bezsenność – zmniejszona jakość snu
- zbyt nadmierna senność (hipersomnia) występuje senność mimo przespania nocy oraz przedłużenie snu w czasie przeznaczonym na aktywny.
- narkolepsja – zespół chorobowy o nieznanej etiologii i składają się z 4 objaw:
a) nadmierna senność i napady snu w ciągu dnia
b) katalepsja – nagła i odwracalna z obu stronna utrata mięśnia sercowego
c) zaburzenia rytmów około dobowych, są to zaburzenia snu
3. parasomnie- zaburzenie snu polegające na występowaniu trakcje snu lub przy wybudzaniu się z niego niepożądanych zachowań
- upojenie przysenne – zrew senny
- lęki nocne
- somnabulizm – luhatyzm
- koszmary senne
4. zaburzenia snu w czasie zaburzeń psychicznych
LEKI NASENNE:
1. SEN FIZJOLOGICZNY
To stan czynnościowy układu nerwowego charakteryzujący się obniżeniem wrażliwości na bodźce, zanikiem aktywności ruchowej, zwolnieniem czynności serca, oddychania i in. funkcji fizjologicznych oraz czasową utratą świadomości (przytomność) w wyniku fizjologicznego rozprzestrzeniania się procesu hamowania w ośrodkowym układzie nerwowym (układ siatkowaty).
Sen fizjologiczny jest niezbędny do życia i prawidłowego przebiegu procesów psychicznych. Sen fizjologiczny występuje u człowieka i zwierząt w rytmie dobowym, na przemian z czuwaniem
FAZY SNU
Fazy snu - konieczne, by człowiek się wyspał. Ośmiogodzinny sen składa się z 4-5 cykli trwających po ok.100 minut.
Każdy cykl ma pięć faz:
o I zasypianie (latencja) - trwa około 15 minut.
o II lekki sen - mięśnie rozluźniają się, gałki oczne nie poruszają się. Mózg emituje fale alfa- gdy zostaną one zarejestrowane podczas badania snu, to znak , że faza przebiega prawidłowo.
o III wyłączenie świadomości (pół godzinny od zaśnięcia).
o IV sen wolnofalowy (zwany fazą SEM) - tracimy świadomość tego, co się dzieje. Regenerujemy siły psychiczne i fizyczne. Charakteryzuje się obniżeniem aktywności ruchowej (w tym ruchów gałek ocznych - stąd nazwa - non rapid eyes movement) i wszystkich czynności fizjologicznych.
Mózg emituje fale delta - jeśli cierpimy na zaburzenia snu, widać to w tej fazie. Sen staje się coraz płytszy.
o V sen paradoksalny (zwany fazą REM) - charakteryzuje się szybkimi ruchami gałek ocznych. Mózg jest aktywniejszy, niż kiedy czuwamy. Głębokość snu w tej fazie jest najmniejsza, wtedy też dochodzi do zapamiętywania informacji z okresu czuwania. Ilość REM zmniejsza się z wiekiem, dlatego jest największa u dzieci. Brak paradoksalnej fazy snu fizjologicznego powoduje poważne zaburzenia czynności mózgu.
Po przebyciu wszystkich pięciu faz, nasz organizm uspokaja się i wycisza, potem zaś wkracza w kolejny cykl.
Aby się wyspać i zregenerować siły fizyczne i psychiczne, potrzebujemy trzech pełnych cykli.
RODZAJE SNU
· SEN PODSTAWOWY :
W medycynie stan nieprzytomności (przytomność) stanowiący stadium początkowe wprowadzania w znieczulenie ogólne, uzyskiwany poprzez podanie drogą dożylną lub doodbytniczą środków nasennych, najczęściej z grupy barbituranów, bardzo krótko działających, w dawce znoszącej odruch rzęsowy. W celu uzyskania znieczulenia konieczne jest stosowanie właściwych środków znieczulających.
· SEN NARKOTYCZNY :
Utrata przytomności pod wpływem wysokich dawek leków nasennych, uspokajających, narkotyków, alkoholu lub in. związków chemicznych. W czasie snu narkotycznego może wystąpić niedrożność oddechowa i ośrodkowa niewydolność oddechowa. Sen natkotyczny zwykle mija po przejściu działania środków, które go wywołały (niedrożność dróg oddechowych).
PARALIŻ SENNY
Zwykle nie zdajemy sobie sprawy z jego istnienia. Jest to pewnego rodzaju klatka, nakładana przez mózg na ciało podczas snu. Powoduje on, że gdy w śnie np. biegniemy, nie wykonujemy ruchów w rzeczywistości. Gdy zasypiamy, nie zdajemy sobie sprawy z jego obecności – rozpoczyna się on, gdy mózg jest pewien, że straciliśmy świadomość. Jeżeli natomiast zachowamy świadomość podczas zasypiania, i dotrwamy wystarczająco długo, aby w niego wejść, możliwe są halucynacje. Od kolorów i prostych kształtów ...