Zgryźliwość kojarzy mi się z radością, która źle skończyła.

 

 

13.Prostownik tyrystorowy jednofazowy, jedno połówkowy. Przebiegi prądu i napięcia dla obciążenia typu R i RL

 

 

Prostownik tyrystorowy sterowany jest przekształtnikiem napięcia przemiennego na napięcie stałe, umożliwiającym regulację napięcia stałego od zerowej wartości średniej do wartości maksymalnej otrzymywanej w prostowniku diodowym(Ud0).Regulacja napięcia stałego jest realizowana przez sterowanie fazowe tyrystorów, które polega na tym, że dokonuje się włączenia tyrystorów z opóźnieniem kątowym liczonym od punktu komutacji naturalnej.

Na rysunku poniżej pokazano zasadę sterowania fazowego w układzie prostownika tyrystorowego jednopulsowego obciążonego odbiornikiem Rd, Ld, E.W układzie jednopulsowym kąt komutacji naturalnej w punkcie M jest równy zeru. Tyrystor zostaje wprowadzony  w stan przewodzenia  z opóźnieniem fazowym Jz, nazywanym kątem załączania. Jeżeli w obwodzie mamy włączone napięcie E skierowane wstecznie do kierunku przewodzenia prądu, kąt załączania tyrystora jest ograniczony i zawiera się w granicach Jz min£ Jz £Jz max,gdzie wartość chwilowa napięcia zasilania jest większa od przeciwnie skierowanego napięcia E. Kąt wyłączania tyrystora Jw zależy od parametrów odbiornika. Jeśli przyjąć, że obciążenie jest bezindukcyjne ( Ld=0), to kąt wyłączania jest określony wzorem:

Jw = Õ - arcsinE/Um 

Jak dla naszego przypadku, gdy E przyjmie wartość zerową, wówczas kąt Jw= Õ , a kąt przewodzenia l = Õ- Jz

Przy zwiększaniu indukcyjności Ld kąt wyłączania jak i kąt przewodzenia tyrystora wzrasta w wyniku obecności siły elektromotorycznej samoindukcji, która posiada znak dodatni gdy prąd maleje. Miarą średniej wartości napięcia wyprostowanego jest pole zakreskowane pod krzywą napięcia zasilania w przedziale kąta przewodzenia  tyrystora .







  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • hannaeva.xlx.pl