Zgryźliwość kojarzy mi się z radością, która źle skończyła.
Regulamin Prac Komisji Oceny Projektów
oceniającej projekty złożone w ramach RPO WSL
do Instytucji Pośredniczącej Drugiego Stopnia RPO WSL
§ 1
Postanowienia Ogólne
1. Komisja Oceny Projektów stanowi niezależne ogniwo w systemie oceny projektów.
2. Zadaniem Komisji Oceny Projektów jest ocena merytoryczno-techniczna projektów zgłoszonych w trybie konkursowym w ramach Poddziałań 1.2.1, 1.2.2, 1.2.3 (Priorytet I) oraz Poddziałań 3.1.1 i 3.2.1 (Priorytet III), zgodnie z kryteriami merytoryczno–technicznymi określonymi w Załączniku nr 6 do Szczegółowego opisu priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.
3. Komisja Oceny Projektów działa zgodnie z zapisami Podręcznika Procedur Wdrażania Instytucji Pośredniczącej Drugiego Stopnia RPO WSL oraz niniejszego regulaminu.
4. Za przestrzeganie zasad określonych w pkt 2 i 3 odpowiada Instytucja Pośrednicząca Drugiego Stopnia RPO WSL.
§ 2
Skład Komisji Oceny Projektów (KOP)
1. W skład Komisji Oceny Projektów wchodzą:
a. asesorzy – tj. eksperci wybrani w drodze otwartego naboru, według jawnych kryteriów, związani z rozwojem mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.
b. w ocenie merytoryczno – technicznej może uczestniczyć również ekspert z listy krajowej, utworzonej przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.
c. w ocenie merytoryczno-technicznej może uczestniczyć również pracownik IP2 RPO WSL, jeśli IP2 RPO WSL uzna to za wskazane. Pracownik IP2 RPO WSL, którego wyznacza Dyrektor IP2 RPO WSL, musi spełniać kryteria określone w punkcie 2. Weryfikację spełnienia kryteriów przeprowadza Zastępca Dyrektora ds. wyboru projektów, informacji i promocji (ZD WPIP).
d. w posiedzeniu Komisji Oceny Projektów możliwy jest także, w charakterze obserwatora, udział przedstawiciela z ramienia wojewody.
2. Kandydaci na asesorów muszą spełniać następujące kryteria:
- posiadać wykształcenie wyższe;
- posiadać minimum dwuletnie doświadczenie w dziedzinie rozwój mikro, małych
i średnich przedsiębiorstw;
- przedstawić oświadczenie o niekaralności za przestępstwo popełnione umyślnie lub przestępstwo skarbowe oraz o korzystaniu w pełni z praw publicznych i posiadaniu zdolności do czynności prawnych;
- przedstawić oświadczenie o gotowości do rzetelnej i bezstronnej oceny projektów;
- posiadać rekomendacje instytucji działającej w danej dziedzinie, uczelni wyższej kształcącej w danej dziedzinie lub organizacji działającej na rzecz rozwoju regionu śląskiego;
- posiadać doświadczenie w dziedzinie analiz finansowych i ekonomicznych, znajomość zasad finansowania projektów w ramach regionalnych programów operacyjnych (preferowane, ale nie wymagane).
3. Zarząd Województwa Śląskiego akceptuje przedstawioną przez IP2 RPO WSL listę ekspertów, na podstawie której Marszałek Województwa Śląskiego powołuje skład Komisji Oceny Projektów, liczący minimalnie 6 a maksymalnie 20 członków.
4. Posiedzenie KOP.
4.1. W skład Komisji Oceny Projektów powołanej dla oceny merytoryczno-technicznej projektów złożonych w trybie konkursowym wchodzi co najmniej 6 ekspertów, aby posiedzenie mogło się odbyć, musi być obecny Przewodniczący, Sekretarz oraz co najmniej 2 ekspertów spośród składu powołanego przez Marszałka Województwa Śląskiego.
4.2. Każdy projekt złożony w trybie konkursowym na etapie oceny merytoryczno-technicznej jest oceniany przez 2 ekspertów.
4.3. W przypadku, gdy ekspert nie może brać udziału w posiedzeniu, powinien w terminie 3 dni od daty otrzymania zawiadomienia o terminie posiedzenia KOP, powiadomić o tym Dyrektora Instytucji Pośredniczącej Drugiego Stopnia RPO WSL. Dyrektor IP2 kieruje prośbę do Marszałka Województwa Śląskiego o powołanie do udziału w danym posiedzeniu innego eksperta.
5. Ocena wniosków przez eksperta z listy krajowej.
5.1. Ekspert z listy krajowej powoływany jest w przypadku braku możliwości powołania do Komisji Oceny Projektów dla danej dziedziny eksperta z listy regionalnej, wymaganego do kompletnego składu Komisji.
5.2. W przypadku, gdy nie jest możliwe powołanie składu KOP dla danej dziedziny spośród ekspertów z listy regionalnej i gdy kolejny nabór na ekspertów nie przyniósł oczekiwanych rezultatów, cały skład KOP jest powoływany spośród ekspertów z listy krajowej.
6. Ekspert z listy krajowej może pełnić jednocześnie funkcję eksperta w Regionalnym Programie Operacyjnym pod warunkiem, że nie będzie oceniał tego samego wniosku jako ekspert krajowy i regionalny.
§ 3
Opiniowanie przez dodatkowego eksperta
1. W przypadku projektów skomplikowanych, np. łączących rożne dziedziny wiedzy specjalistycznej i konieczności uzyskania przy ich ocenie dodatkowej opinii, Przewodniczący KOP może wystąpić z pisemnym wnioskiem o wydanie opinii przez specjalistę.
2. Pisemny wniosek Przewodniczącego Komisji Oceny Projektów zostaje przedłożony do akceptacji Dyrektorowi Instytucji Pośredniczącej Drugiego Stopnia RPO WSL, który wskazuje specjalistę. Propozycję specjalistów do wydania opinii zawartą w notatce akceptuje Marszałek Województwa Śląskiego. Po akceptacji Marszałka Województwa Śląskiego wytypowany specjalista, po zapoznaniu się z projektem i dokumentacją, wydaje pisemną opinię do części projektu związanej z jego specjalnością.
3. Opinia specjalisty nie jest tożsama z oceną merytoryczno – techniczną projektu, stanowi jedynie opinię pomocniczą w przypadku wątpliwości Komisji Oceny Projektów.
4. Specjalista nie uczestniczy jako pełnomocny członek w obradach. Posiłkowanie się opinią specjalisty nie jest obligatoryjne. Również przedłożona przez takiego specjalistę opinia może, ale nie musi wpłynąć na ocenę końcową projektu.
5. Zarówno wniosek o wydanie opinii jak i sama opinia pomocnicza stanowi oficjalny dokument w ramach dokumentacji przeprowadzonej oceny projektu.
6. W przypadku konieczności uzyskania dodatkowych opinii decyzją IZ RPO WSL termin oceny wniosku może zostać wydłużony, jednak o nie więcej niż 20 dni roboczych.
§ 4
Przewodniczący Komisji Oceny Projektów
1. Przewodniczącego Komisji Oceny Projektów oraz jego Zastępcę powołuje Marszałek Województwa Śląskiego spośród pracowników IP2 RPO WSL. W wyjątkowych przypadkach Marszałek Województwa Śląskiego ma prawo powierzyć funkcję Przewodniczącego i Zastępcy Przewodniczącego przed zakończeniem prac Komisji Oceny Projektów innemu pracownikowi IP2 RPO WSL.
2. W przypadku nieobecności Przewodniczącego, jego obowiązki pełni Zastępca Przewodniczącego.
3. Zadaniem Przewodniczącego jest w szczególności zapewnienie zgodności prac KOP z dokumentami programowymi RPO WSL 2007 – 2013 oraz postanowieniami niniejszego Regulaminu.
§ 5
Sekretarz Komisji Oceny Projektów
1. Sekretarzem i Zastępcą Sekretarza Komisji Oceny Projektów są osoby zatrudnione w komórce ds. wyboru projektów IP2 RPO WSL. W wyjątkowych sytuacjach na Sekretarza/Zastępcę Sekretarza KOP może zostać wyznaczona osoba pracująca w innej komórce Instytucji Pośredniczącej Drugiego Stopnia RPO WSL.
2. Sekretarza oraz Zastępcę Sekretarza KOP wyznacza Dyrektor IP2 RPO WSL .
3. W przypadku nieobecności Sekretarza, jego obowiązki pełni Zastępca Sekretarza.
4. Zadaniem Sekretarza Komisji Oceny Projektów jest :
- przygotowanie listy projektów podlegających ocenie merytoryczno-technicznej;
- przygotowanie do oceny wniosków wraz z załącznikami i wymaganymi dokumentami;
- przedstawienie członkom KOP zasad i kryteriów oceny projektów będących przedmiotem posiedzenia;
- weryfikacja kompletności dokumentacji sporządzanej przez KOP;
- sporządzanie raportu dziennego z posiedzenia KOP (załącznikami do raportu dziennego z posiedzenia KOP są karty oceny merytoryczno-technicznej);
- sporządzanie raportu zbiorczego z oceny merytoryczno-technicznej wniosków oraz listy rankingowej projektów i przekazanie jej przewodniczącemu KOP do podpisu;
- sporządzanie protokołu z konkursu, który zatwierdzany jest przez osobę wskazaną w regulaminie konkursu;
- przekazanie ww. protokołu z konkursu IZ RPO WSL;
- przygotowanie projektu uchwały wskazującej projekty wybrane do dofinansowania w ramach RPO WSL;
- przygotowanie pism wzywających wnioskodawców do ewentualnego złożenia dodatkowych wyjaśnień, uzupełnienia bądź poprawy wniosku zgodnie z zaleceniami członków KOP;
- przygotowanie pism informacyjnych do wnioskodawców.
5. Sekretarz bierze udział w posiedzeniu Komisji Oceny Projektów, lecz nie uczestniczy w ocenie projektów.
6. Sekretarz jest zobowiązany podpisać deklarację poufności na początku pierwszego posiedzenia, w którym uczestniczy.
7. Sekretarz jest odpowiedzialny za dokumentację projektową przedłożoną do oceny.
8. Sekretarz jest odpowiedzialny za zebranie kompletu dokumentacji powstałej w wyniku obrad KOP oraz wszystkich dokumentów i materiałów będących przedmiotem prac Komisji (tj. m.in. oryginałów kart oceny merytoryczno-technicznej, raportów dziennych, raportu zbiorczego, zestawienia uwag i opinii Ekspertów w wersji elektronicznej na zbiorczej karcie oceny merytoryczno-technicznej zaparafowanej przez każdego Eksperta biorącego udział w pracach KOP).
§ 6
Obserwatorzy oddelegowani przez Wojewodę
1. Wojewoda może delegować swoich przedstawicieli w charakterze obserwatorów na posiedzenie Komisji Oceny Projektów.
2. Obserwator jest zobowiązany podpisać deklarację poufności na początku posiedzenia, w którym uczestniczy.
...