Zgryźliwość kojarzy mi się z radością, która źle skończyła.
1
Marek Biesiada 13. 10. 2006 Konspekt lekcji historii w klasie I B
Temat: Kultura i sztuka grecka
1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po lekcji uczeń:
· rozumie i prawidłowo stosuje pojęcia: sztuka helleńska, styl (porządek) architektoniczny, akropol, Partenon
· rozumie wkład Greków do naszej cywilizacji (inspiracje i naśladownictwa)
· charakteryzuje i rozróżnia style architektoniczne
· interpretuje źródła historyczne, w szczególności ikonograficzne
· zaznacza okres kultury helleńskiej oraz kultury hellenistycznej na taśmie chronologicznej
· rozumie i prawidłowo stosuje pojęcia: sztuka hellenistyczna, Erechtejon, Propyleje, kanon (rzeźby), styl czarno- i czerwono figurowy
· zna działalność w omawianym zakresie: Polikleta,
2. Metody:
· podręcznik,
3. Środki dydaktyczne:
· praca w grupach,
4. Tok lekcji:
Czynności nauczyciela
Czynności uczniów
Uwagi
1
2
3
I. Czynności organizacyjno – porządkowe.
· sprawdzenie listy obecności
· zapisanie tematu lekcji do dziennika
II. Rekapitulacja wtórna:
· Gdzie narodziła się filozofia?
· Jakie poglądy głosił Tales?
· Jakie poglądy głosił Anaksymander?
· Jakie poglądy głosił Anaksymenes?
· Jakie poglądy głosił Sokrates?
· Jakie poglądy głosił Platon?
· Jakie poglądy głosił Arystoteles?
· Kogo uważa się za ojca medycyny?
· Jakich Grecja miała wybitnych matematyków, fizyków i wynalazców?
· Jakie wynalazki wykonał Archimedes?
· Jakiego odkrycia dokonał Eratostenes?
· Jakie poglądy na wszechświat miał Ptolemeusz?
· Jaką koncepcję astronomiczną opracował Arystarch z Samos?
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie
III. Realizacja nowych treści:
Temat: Kultura i sztuka grecka
1. Architektura grecka
· W jakim okresie historycznym Aten wzniesiono najwięcej budowli?
· Czym charakteryzowała się architektura grecka?
· Jakie mamy trzy porządki greckie w architekturze?
· Jakie budowle wzniesiono na Akropolu w Atenach?
2. Rzeźba grecka
· Kto w starożytnej Grecji wznosił wspaniałe rzeźby?
· Jakie pomniki wyrzeźbił Fidiasz?
· Co zawdzięczamy Polikletowi?
3. Rzemiosło artystyczne
· Jakie Grecy wytwarzali wyroby artystyczne?
· Czym charakteryzowały się wyroby ceramiczne Greków?
· Jakich informacji dostarczają nam wyroby artystyczne Greków?
4. Znaczenie greckiej kultury i sztuki
· Kto i w jakich okresach historycznych wykorzystywał osiągnięcia kultury greckiej?
· Kto i w jakich okresach historycznych nawiązywał do osiągnięć kultury greckiej?
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
1 grupa czyta fragment tekstu z podręcznika (G. Wojciechowski, Historia I.., s. 78-79) i przedstawia greckie budowle.
2 grupa czyta fragment tekstu z podręcznika (G. Wojciechowski, Historia I..., s. 79) i przedstawia osiągnięcia Greków w rzeźbę i malarstwie.
3 grupa czyta fragment tekstu z podręcznika (G. Wojciechowski, Historia I..., s. 80) i przedstawia przykłady wyrobów artystycznych Greków oraz wyjaśnia jak kultura grecka wpłynęła na dzieje cywilizacji.
Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:
1. Architektura grecka
a) charakterystyka
· budowle wzniesione na płaskich kamiennych podstawach spełniających role fundamentów
· trzy porządki w architekturze greckiej: dorycki, joński, koryncki
b) przykłady budowli greckich w Atenach
· na Akropolu: Propyleje, posąg Ateny Promachos, Erchtejon, Partenon
· Odeon – gmach przeznaczony na konkursy muzyczne
· Stoa Poikile (kolumnada) – malowidła poświęcone bohaterom z bitwy pod Maratonem
· długie mory – łączyły Ateny z portem w Pireusie
Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:
2. Rzeźba i malarstwo greckie
a) Fidiasz
· posąg Ateny na Akropulu,
· pomnik Zeusa w Olimpii
b) Poliklet
· opracował idealne proporcje ludzkiej sylwetki
c) malarstwo
· używali farb w 4 kolorach – białym czerwonym, czarnym i żółtym
Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:
3. Rzemiosło artystyczne
· wyroby ceramiczne: puchary, kubki, lampki oliwne i wazy, które były zdobione scenami mitycznymi lub z życia codziennego
Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:
4. Znaczenie greckiej kultury i sztuki
IV. Rekapitulacja pierwotna
· W jakim okresie historycznym Aten wzniesiono najwięcej budowli?
· Czym charakteryzowała się architektura grecka?
· Jakie mamy trzy porządki greckie w architekturze?
· Jakie budowle wzniesiono na Akropolu w Atenach?
· Kto w starożytnej Grecji wznosił wspaniałe rzeźby?
· Jakie pomniki wyrzeźbił Fidiasz?
· Co zawdzięczamy Polikletowi?
· Jakie Grecy wytwarzali wyroby artystyczne?
· Czym charakteryzowały się wyroby ceramiczne Greków?
· Jakich informacji dostarczają nam wyroby artystyczne Greków?
· Kto i w jakich okresach historycznych wykorzystywał osiągnięcia kultury greckiej?
· Kto i w jakich okresach historycznych nawiązywał do osiągnięć kultury greckiej?
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie
V. Zadanie pracy domowej
W zeszycie ćwiczeń uczniowie wykonają Zadania 1,2/49-50. Z podręcznika uczniowie wykonają Zadanie 1,2,4/81.
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.
Uczniowie aktywni otrzymują oceny.
...