Zgryźliwość kojarzy mi się z radością, która źle skończyła.
Podstawy wodociągów i kanalizacji
03.01.2008
Rodzaje i ilości dopływów do sieci (bilans ścieków) w porze bezdeszczowej. Można rozróżnić następujące rodzaje odpływów.
1. Ścieki bytowo-gospodarcze – woda na cele higieniczne i gospodarcze w gospodarstwach domowych, zakładach pracy, zakładach usługowych i użyteczności publicznej, po użyciu prawie w całości przedostaje się do sieci kanalizacyjnej jako ścieki bytowo – gospodarcze. Natomiast tylko cześć wody wodociągowej pobieranej na cele ogólnokomunalne (polewanie ulic, zmywanie ulic, polewanie terenów zielonych itp.) oraz przeciwpożarowe spływa do kanałów ogólnospławnych i deszczowych. Przy ustalaniu ilości ścieków bytowo-gospodarczych należy opierać się na wytycznych do programowania zapotrzebowania wody i ilości ścieków w miejskich jednostkach osadniczych z czerwca ’78 (przed zastosowaniem sprawdzić aktualność). Również z tych wytycznych można przyjmować współczynniki nierównomierności dobowej i godzinowej. Z uwagi na retencyjne działanie sieci kanalizacyjnej dopuszcza się zmniejszenie współczynników nierównomierności godzinowej maksymalnie o 20%.
Wytyczne zalecają określać ilość odprowadzanych ścieków w stosunku do zapotrzebowania na wodę w % wg następujących zasad:
- z rejonów zabudowy mieszkaniowej, z urządzeń usługowych i administracji – 95%
- z zaplecza komunikacji zbiorowej – 100%
- z zakładów przemysłowych, składów i zaplecza budownictwa – 85%
- woda zużywana na podlewanie zieleni miejskiej, ogródków działkowych – 0%
- woda do zmywania ulic i placów – 25÷50% (uwzględniamy tylko w kanalizacji ogólnospławnej)
Na podstawie danych w poszczególnych tablicach można określić wskaźniki odpływu ścieków bytowo-gospodarczych w przeliczeniu na 1 ha obszaru skanalizowanego
[dm3/s ha]
gdzie: q' – odpływ jednostkowy [dm3/M s]
G – gęstość zaludnienia [M / ha]
2. Ścieki przemysłowe obejmujące ścieki produkcyjne i ścieki bytowo-gospodarcze z zakładów produkcyjnych. Woda pobierana do celów technologiczno-produkcyjnych w zakładach przemysłowych spływa całkowicie bądź częściowo do kanalizacji jako ścieki produkcyjne. Dla poszczególnych zakładów przemysłowych należy ustalić ilość ścieków na podstawie analiz procesów technologicznych i celów dla których woda ma służyć. W niektórych zakładach przemysłowych stosowane są zamknięte obiegi wody a pobór wody służy tylko na pokrycie strat wynikających z procesu produkcyjnego oraz na cele bytowo-gospodarcze pracowników. Ogólna ilość ścieków odprowadzana przez zakład produkcyjny jest sumą ilości ścieków produkcyjnych i bytowo-gospodarczych. Wytyczne rozróżniają trzy grupy zakładów przemysłowych pod względem wodochłonności przemysłu. Każdy zakład należy zakwalifikować do jednej z poniższych grup (tabela 7, str.8/8):
- przemysł niewodochłonny – zużycie wody do 100m3/dobę ha (nie przekracza potrzeb dla terenów mieszkalnych)
- przemysł wodochłonny – zużycie 100÷500m3/dobę ha
- przemysł bardzo wodochłonny – zużycie ponad 500m3/dobę ha
3. Wody drenażowe – ilość tych wód przyjmowana jest na podstawie danych dotyczących projektowanego odwodnienia (wód drenażowych nie wolno odprowadzać do kanalizacji sanitarnej, można do sieci ogólnospławnej lub deszczowej).
4. Wody infiltracyjne i przypadkowe – wody te mają znaczenie tylko przy wymiarowaniu kanałów ściekowych kanalizacji systemu rozdzielczego.
Wody infiltracyjne – są to wody gruntowe, które infiltrują do kanału przez nieszczelne złącza oraz nieszczelne ścianki przewodów. Ilość tych wód zależy od poziomu wód gruntowych w stosunku do dna kanału (Ilość wód infiltracyjnych przy ciśnieniu 4m można przyjmować wg tablicy 1 str. 4).
Wody przypadkowe – są to wody przedostające się przez skrzynki włazowe, przewietrzniki, wody opadowe z połączeń rur deszczowych, z wpustów podwórzowych, wody drenażowe nie wykazane projektem. Ilość wód przypadkowych trudno określić, można je dla celów projektowych szacować z niezbyt dokładnym przybliżeniem.
Założenia do obliczenia kanałów w porze bezdeszczowej:
- odcinki kanałów między węzłami obliczać na przepływy określone bezpośrednio przed dolnymi węzłami
- kanały ściekowe wymiarować na łączne przepływy wszystkich rodzajów przewidywanych ścieków tj.
a) ścieki bytowo-gospodarcze – wg maksymalnego odpływu godzinowego
b) ścieki produkcyjne – wg maksymalnego ustalonego odpływu godzinowego w okresie odpowiadającemu szczytowemu spływowi ścieków bytowo-gospodarczych
c) wody przypadkowe i infiltracyjne – zazwyczaj przyjmuje się 100% ilości ścieków bytowo-gospodarczych i przemysłowych
Przekroje kanałów przy tak obliczonych przepływach należy przyjmować jako całkowicie wypełnione.
Obliczenie przepływów – kanalizacja sanitarna.
Mając obliczone wielkości poszczególnych zlewni o różnym charakterze Fi [ha] ciążących do danego odcinka kanału i określone ilości ścieków qi [l / s ha] – dla tych powierzchni obliczamy odpływ do kanały przez sumowanie odpływu poszczególnych powierzchni cząstkowych. Za podstawę do obliczenia maksymalnych przepływów sieci przyjmuje się podobnie jak przy sumowaniu zlewni – ustalony poprzednio układ sieci z tym, że układ zamknięty sieci zamienia się na układ obliczeniowy przez przyjęcie początków kanałów w węzłach rozgałęzieniowych.
Obliczenie kanalizacji deszczowej
1. Metoda stałych naprężeń – natężenie deszczu q jest funkcją powierzchni i prawdopodobieństwa występowania deszczu p.
gdzie:
q – natężenie deszczu miarodajnego przyjmowane dla założonego czasu trwania deszczu t(min) i danego prawdopodobieństwa p (p przyjmuje się z wytycznych projektowania miejskich sieci kanalizacyjnych {tablica 2, str.5}
φ - współczynnik opóźnienia <1
F – powierzchnia rzeczywista
n – wykładnik pierwiastka przyjmowany w granicach 4÷8 w zależności od kształtu zlewni, spadku terenu; n=4 dla zlewni wąskich i niedużych spadkach, n=8 dla terenów o równomiernych zlewniach cząstkowych i dużych spadkach
y – współczynnik spływu; zależy od terenu (np. trawniki 0,05%) (tab. str. 5)
2. Metoda granicznych naprężeń – natężenie deszczu q jest funkcją czasu t i prawdopodobieństwa występowania deszczu p.
a) zlewnia odcinka 1-2 – dla przepływu w przekroju 2 obliczamy średnicę odcinka 1 do 2
b) suma zlewni ciążących dla odcinka 1 do 2 i 2 do 3 jest podstawą do obliczenia przepływu ścieków w obliczeniowym przekroju 3 i dla określenia średnicy odcinka kanału 2 do 3 w przekroju obliczeniowym 3
vz1 – prędkość założona na odcinki 1-2
vz2 – prędkość założona na odcinku 2-3
vz1 i vz2 nie mogą się różnić od prędkości rzeczywistej na danym odcinku o ±0,1 m/s, w przeciwnym razie obliczenie na danym odcinku należy powtórzyć zakładając nową wartość vz1 na odcinku obliczeniowym 1-2, lub w przypadku obliczenia odcinka 2-3 prędkości vz2
A – zależy od wyrażonego w % prawdopodobieństwa p występowania deszczu o natężeniu q i czasie trwania deszczu t oraz od średniorocznej sumy opadów H (tablica 1 str.5)
t – obliczony czas deszczu miarodajnego [min]
tk – czas koncentracji kanałowej przyjmowany z tablicy 2 str.5
tp – czas przepływu przez dany odcinek kanału liczony od początku sieci [min]
Li – długość i-tego odcinka [m]
vi – prędkość założona na odcinku – prędkość ta nie powinna różnić się o więcej niż 0,1 m/s
Czas t przyjmowany w obliczeniach wynosi co najmniej t=10minut
Wybór kształtu przekroju i wymiaru kanału zależy od:
- hydraulicznych przepływów, ilości ścieków, wymaganych prędkości napełnień
- statycznych wartości w jakich przekroje mają pracować – zagłębienia, przykrycie kanałów, szerokości wykopów, zasypki
- konstrukcyjnych warunków – materiałów i elementów użytych do budowy
Norma rozróżnia 5 podstawowych przekrojów kanałów:
- kołowy (H)
- jajowy (J)
- kanały jajowe podwyższone (JP)
- kanał gruszkowy (GE)
- dzwonowe (DZ)
Jako najdogodniejszy przekrój kanału przyjmuje się gdy stosunek wysokości górnego sklepienia do szerokości wynosi 0,75. Szerokość kanału rozumie się największy wymiar kanału w rzucie poziomym (szerokość mierzona w pachach sklepienia), a wysokość – największy wymiar w rzucie pionowym.
Hydrauliczne obliczenie przekroju – polega na wyznaczeniu wymiarów kanału, określeniu napełnienia i prędkości przepływu. Obliczenia przeprowadza się na poszczególnych odcinkach sieci między węzłami na podstawie uprzednio określonego maksymalnego przepływu i przyjętego dna kanału.
Zakładamy, że:
1. Kanał nie jest całkowicie wypełniony ściekami (przewietrzanie – wentylacja kanału i właściwa praca instalacji wewnętrznej).
2. Natężenie przepływu, spadek dna, przekrój, wymiary i chropowatość ścian na danym odcinku kanału nie zmienia się. Założenie niezmienności natężenia jest praktycznie rzadkie do osiągnięcia zmienia się ono w ciągu doby w wyniku nierównomierności, zatem ruch ścieków odbywa się ze zmiennym natężeniem przepływu, tak w czasie jak i na długości wymiarowanego odcinka. W celu uproszczenia obliczeń zakłada się jednak, że natężenie przepływu na odcinku jest stałe i równe maksymalnemu przepływowi dla dolnego końca wymienionego odcinka. Założenie to prowadzi do zwiększenia wymiarów kanału. Założenie niezmienności natężenia przepływu, spadku, wymiarów oraz chropowatości są równoznaczne z przyjęciem, że w kanale będzie panował ruch jednostajny. Przy ruchu tym linia piezometryczna, linia energii, zwierciadło ścieków i dno kanału są do siebie równoległe (rys. 2). Linia piezometryczna i zwierciadło ścieków pokrywają się, spadki tych wszystkich linii są jednakowe i równają się spadkowi hydraulicznemu. Przyjmowana prędkość jest prędkością średnią przekroju . Prędkości rzeczywiste znacznie przekraczają prędkości krytyczne wyliczone ze wzoru Reynoldsa, stanowiące granicę ruchu laminarnego i burzliwego. Praktycznie w przewodach kanalizacyjnych panuje ruch burzliwy i do hydraulicznego obliczenia należy stosować wzory dla ruchu burzliwego. Przy ruchu burzliwym spadek ciśnienia, a więc i opory ruchu mniej lub więcej będą proporcjonalne do kwadratu prędkości.
Obliczenia przewodów.
Dla kanałów otwartych prędkość obliczamy ze wzoru:
Dla kanałów pod ciśnieniem:
Przepływ:
f – powierzchnia czynna przekroju
i – spadek zwierciadła ścieków równy spadkowi dna kanału przy przepływie cieczy o swobodnym zwierciadle lub spadek linii ciśnień przy pracy kanału pod ciśnieniem
R – promień hydrauliczny
N – współczynnik szorstkości
l – współczynnik tarcia w strefie oporów kwadratowych
Obliczenia przeprowadza się:
1. przez bezpośrednie rachunkowe rozwiązanie równań
2. przez korzystanie z zestawu tabel
3. do wzorów Manninga (krzywe przekroju....?)
4. przez korzystanie z nomogramów
5. programy komputerowe
Spadki i prędkości w kanałach – średnice i napełnienia kanałów.
1. Obliczeniowe napełnieni kanałów – przy przepływach obliczeniowych dopuszczalne jest całkowite napełnienie kanałów we wszystkich systemach kanalizacji
2. Minimalne prędkości przepływu
- prędkość przepływu w kanałach ściekowych systemu rozdzielczego, przy całkowicie wypełnionym przekroju nie powinna być mniejsza niż 0,8m/s, przy mniejszych prędkościach przepływu należy przewidzieć możliwość płukania sieci.
- w kanałach deszczowych prędkość przepływu przy całkowitym wypełnieniu przekroju nie powinna być mniejsza niż 0,8m/s
- prędkość przepływu w kanałach ogólnospławnych przy całkowitym wypełnieniu przekroju nie powinna wynosić w zwykłych warunkach mniej jak 1m/s
3. Największe prędkości przepływu w kanałach ściekowych mogą wynosić przy ciągłym przepływie
a) dla rur betonowych i ceramicznych – 3m/s
b) dla rur żelbetowych oraz żeliwnych – 5m/s
c) w kanałach deszczowych i ogólnospławnych można dopuścić prędkość do 7m/s
4. Najmniejsze średnice kanałów należy przyjmować:
a) dla kanałów ściekowych – 200mm
b) dla kanałów deszczowych - 250mm
c) dla kanałów ogólnospławnych – 300mm, a przy spadkach większych jak 0,01 – 250mm
5. Spadki kanałów – najmniejsze spadki kanałów powinny w zasadzie zabezpieczać dopuszczalne minimalne prędkości przepływu, spadki kanałów nie mogą być jednak mniejsze od następujących:
a) w kanalizacji ściekowej przy średnicy przekrojów 200mm – 0,005
b) w kanalizacji deszczowej i ogólnospławnej, przy średnicy przewodów 250mm – 0,004, a przy średnicy przewodów 300mm – 0,003
c) w kolektorach i kanałach przełazowych – 0,001 (w wyjątkowych przypadkach 0,0005)
6. Największe dopuszczalne spadki wynikają z ograniczenia maksymalnych prędkości przepływu.
...