Zgryźliwość kojarzy mi się z radością, która źle skończyła.
1 Wywłaszczenie (jaki organ, tryby, skutki prawne decyzji, odszkodowanie)
Wywłaszczenie nieruchomości. Przebieg postępowania.
Wywłaszczenie – odjęcie lub ograniczenie w drodze decyzji administracyjnej prawa własności, użytkowania wieczystego lub innego prawa rzeczowego do nieruchomości. Dotoczy tylko nieruchomości. W sensie etymologicznym oznacza pozbawienie kogoś prawa własności.
Założenia wywłaszczenia:
1. dotyczy tylko nieruchomości;
2. na drodze decyzji administracyjnej;
3. na rzecz SP lub jednostek samorządu terytorialnego;
4. na cele publiczne wyraźnie określone w art. 6 ustawy o gosp. nieruchomościami;
5. przed wywłaszczeniem obowiązkowe negocjacje z właścicielem (jeżeli jest to możliwe to proponuje się nieruchomość zamienną);
6. tylko jeżeli celu nie da się zrealizować na innym gruncie należącym do SP.
Przebieg postępowania:
1. etap negocjacji (cywilno - prawny):
musi być wydana decyzja o WZiZT. Z nią geodeta udaje się do właściciela. Proponuje jakąś kwotę lub grunt zamienny. Cena - rzeczoznawca majątkowy szacuje wartość nieruchomości aby móc zaproponować pewną sumę za wywłaszczenie. Cena ta podlega dyskusji między właścicielem nieruchomości a organem uprawnionym do jej wykupu. Jeżeli w ciągu 2 m-cy (od zakończenia negocjacji; w przypadku autostrad płatnych od początku) właściciel nie zdecyduje się na sprzedaż przystępuje się do II etapu.
Jeżeli właściciel zgadza się sporządza się protokół z negocjacji, umowę kupna-sprzedaży w formie aktu notarialnego, wypłaca się zaoferowaną kwotę i wpisuje do dz. II jako właściciela KW SP lub JST.
2. etap postępowania administracyjnego (administracyjno - prawny):
przeprowadzany tylko w przypadku kiedy właściciel nie zgadza się na sprzedaż nieruchomości. Z urzędu (gdy wywłaszcza się na rzecz SP) lub na wniosek JST (wniosek: zawiera cel, dowód, że we wskazanym miejscu można budować – decyzja o WZiZT, dane o działce – wyciąg z EGiB poparty wypisem z KW, wykaz wszystkich podmiotów w sprawie i nieruchomości wywłaszczanych oraz protokół z negocjacji). Postępowanie wszczyna się postanowieniem starosty na terenie którego znajduje się nieruchomość. Starosta ma obowiązek przeprowadzenia postępowania administracyjnego – składa wniosek do sądu rejonowego o wpis do dz. III KW, że w sprawie danej nieruchomości toczy się postępowanie wywłaszczeniowe, porozumiewa się z właścicielem w sprawie odszkodowania. Przeprowadza się rozprawę administracyjną, którą kończy wydanie decyzji o wywłaszczeniu nieruchomości i wysokości odszkodowania, wskazującą cel publiczny na który wywłaszczono nieruchomość. Decyzja może ustanowić służebność nieruchomości wywłaszczanej na rzecz n. sąsiednich. Od decyzji tej można się odwołać. Jeżeli nie skorzysta się z tej możliwości d. staje się ostateczna i można ja sądzić jedynie do NSA, ale inwestycja będzie w tym czasie realizowana. Decyzja ostateczna powoduje przejście prawa własności na SP lub JST – wpis w dz. II KW nowego właściciela. Odszkodowanie wypłaca się w ciągu 2 tygodni. Obecnie w Polsce bardzo rzadko zdarza się konieczność przeprowadzenia etapu II.
Postępowanie gdy nieruchomość nie ma uregulowanego stanu prawnego, czyli nie istnieje KW, zbiór dokumentów, dane z ewidencji ani żadne inne dokumenty na podstawie których można ustalić osoby które mają prawa rzeczowe do nieruchomości:
1. Nie ma negocjacji;
2. Ogłoszenie o poszukiwaniu osób mających prawa rzeczowe do nieruchomości (np. w prasie); na zgłoszenie jest 2 miesiące; jeśli się nikt nie zgłosi, to wszczynane kest postępowanie; jeśli się zgłosi – negocjacje itd.;
3. Wszczęcie postępowania o wywłaszczenie;
4. Nie ma rozprawy administracyjnej (bo nie ma właściciela);
5. Decyzja ogłaszana jest na tej samej zasadzie co poszukiwanie osób mających prawa do nieruchomości;
6. Odszkodowanie jest wypłacane, trafia do depozytu i jest tam przez 10 lat.
Ograniczenia praw do nieruchomości wg przepisów o wywłaszczeniu:
1. przeprowadzenie robót ziemnych w celu instalacji uzbrojenia terenu:
® przedsiębiorstwo wysyłkowe prowadzi negocjacje (starosta nie musi o tym wiedzieć);
® w przypadku gdy właściciel się nie zgadza – wniosek do starosty;
® zgoda starosty w formie decyzji administracyjnej;
® grunt ma być uprzątnięty do 6 m-cy.
2. poszukiwanie, rozpoznawanie i eksploatacja kopalin stanowiących własność:
® jednostka posiadająca koncesję górniczą prowadzi negocjacje z właścicielem o udostępnienie nieruchomości i cenę jej udostępnienia;
® w przypadku gdy właściciel się nie zgadza – wniosek do starosty;
® zgoda starosty w formie decyzji administracyjnej;
® decyzja obowiązuje maksymalnie 12 m-cy. Na dłużej ustanawia się użytkowanie.
3. zdarzenia z gatunku siły wyższej (siły nadprzyrodzone, zagrożenie życia, zdrowia, mienia).
Przesłanki zwrotu wywłaszczonej nieruchomości:
1. cel publiczny na który wywłaszczono nieruchomość nie został zrealizowany w ciągu 7 lat;
2. wygasła decyzja o WZiZT;
3. Zmiana celu publicznego jedynie za zgodą byłego właściciela;
4. Można ubiegać się o zwrot niewykorzystanej pod inwestycję części nieruchomości;
Zwrot wywłaszczonych nieruchomości odbywa się w postępowaniu administracyjnym na wniosek byłego właściciela lub jego spadkobierców – decyzja o zwrocie i o rozliczeniach.
2 Powstanie nieruchomosci lokalowej, czynnosci prawne i fizyczne, wg ustawy o lokalach czy jakiejs podobnej
7.5 Nieruchomość lokalowa to część budynku wyodrębniona prawnie (jednostronna czynność prawna, umowa z właścicielem budynku, orzeczeni sądu znoszące współwłasność) i stanowiąca przedmiot odrębnej własności, jeżeli jest samodzielnym lokalem mieszkalnym lub lokalem o innym przeznaczeniu wraz z pomieszczeniami przynależnymi (schowek, strych).
Sposoby powstania nier. lokalowej (określone w ustawie o własności lokali 94):
- jednostronna czynność prawna właściciela budynku
(właściciel idzie do notariusza i sporządzają akt wyodrębnienia części budynku)
- Umowa z właścicielem budynku
( w formie aktu notarialnego)
- Orzeczenie sądu znoszące współwłasność
(np. skonflikotwani rodzice i syn mają współwłasność budynku; sąd przyznaje 1 lokal synowi a 5 rodzicom)
Tryb postępowania w celu wyodrębnienia nier. lokalowej (na podst ustawy o własności lokali)
1. zaświadczenie o samodzielności lokalu - mieszkalnego lub – innego przeznaczenia
Lokal samodzielny to izba lub zespół izb przeznaczonych do stałego przebywania ludzi i zaspokajania ich potrzeb mieszkaniowych. Samodzielny lokal, który nie jest mieszkalnym to lokal innego przeznaczenia. Są też pomieszczenia pomocnicze (np. kuchnia, łazienka) i inne, nawet jeżeli nie przylegają (np. piwnice)
2. umowa aktu notarialnego, lub akt notarialny jednostronnej czynności prawnej lub orzeczenie sądu
są tam określone:
- powierzchnia lokalu
- stos pow lokalu do powierzchni budynku (nie należącej do właściciela lokalu)
- stos pow lokalu do gruntu
na tej podstawie zostaną wyznaczone udziały we współwłasności w części wspólnej budynku i współużytkowaniu wieczystym gruntu , bowiem na mocy ustawy właściciele lokali tworzą wspólnotę mieszkańców
3. Założenie księgi wieczystej dla lokalu, wpisanie współwłasności do działu I, a własności do II
Jak te 3 rzeczy są spełnione, to powstaje nieruchomość lokalowa. Wpis jest konstytutywny. Właściciele lokali tworzą wspólnotę mieszkaniową, która ma ułomną osobowość prawną.
3) wywlaszczenie, przeslanki, wniosek, orzeczenie sądu
cos z 1 do napisania
4 4 Umowa o roboty budowlane
8.2.1 i 8.2.2
są to umowy stosowane podczas procesu budowlanego (od projektu do rozbiórki)
- na etapie pozwolenia na budowę musi być zawarta umowa o dzieło z projektantem. Projektant także może zawierać umowę o dzieło np. z geodetą (projektowe pomiary syt-wys)
- w procesie budowy kierownik zawiera umowę o roboty geod.-kart; inwestor zawiera umowę o roboty budowlane z kierownikiem budowy, a także umowy zlecenie np. z inspektorem nadzoru inwestycyjnego
- w czasie użytkowanie obiektu zawierane są umowy zlecenie z geodetami dotyczące pomiarów odkształceń.
8.2.1 Swoje przepisy ma w KC. Poprzez umowę o roboty budowlane uprawniony wykonawca zobowiązuje się do wykonania roboty zgodnie z: projektem budowy, aktualną wiedzą techniczną, prawem budowlanym i z obowiązującymi normami. Zamawiający zobowiązuje się do przekazania dokumentacji wykonawczej (projekt budowlany, pozwolenie na budowę, dziennik budowy), protokolarnego przekazania terenu i odbioru oraz wypłaty wynagrodzenia.
- kierownik budowy musi mieć uprawnienia budowlane. W przypadku dużej budowy, są też kierownicy robót i z nimi też się zawiera taką umowę
- zamawiającym może być inwestor
- teren budowy powinien być ogrodzony; kierownik powinien dbać o utrzymanie i bezpieczeństwo znaków geodezyjnych które są mu przekazane na czas budowy
projekt budowlany i dziennik budowy to załączniki do umowy
4. Umowa o dzieło
o Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia.
o przedmiot umowy: dzieło (rzecz trwała) → coś nowego (uszycie płaszcza), przetworzenie przedmiotu (skrócenie spodni), coś ucieleśnionego (skomponowanie utworu)
o umowa zawsze odpłatna; wynagrodzenie w formie: ryczałtu (przy masowych czynnościach dla których jest określona stała i znana stawka np. naprawa obuwia), kosztorys (zestawienie robót ich cen oraz marża), wg panującego zwyczaju
o wykonawcę obowiązują instrukcje, przepisy zawodowe, prawo
o nie wystarcza staranność → dzieło powinno być bez wad
wykonawca odpowiada za dzieło; w wypadku nie wykonania lub nienależytego wykonania dzieła można zażądać naprawy przez wykonawcę lub kogoś innego na koszt wykonawcy
5. Umowa kupna/sprzedaży wg KC.
1. Umowa o przeniesienie własności (kupno – sprzedaż)
Przez tą umowę sprzedający zobowiązuje się przenieść prawo własności na kupującego, a kupujący zobowiązuje się do zapłaty ceny i odbioru rzeczy. Przedmiotem umowy mogą być:
- nieruchomości i rzeczy ruchome
- przedmioty materialne nie będące rzeczami
- prawo np. użytkowania wieczystego
- udział we współwłasności
Sprzedającym może być właściciel, użytkownik wieczysty, przedstawiciel ustawowy, wspołwłaściciele, dealer, agent, komisant
Obowiązek sprzedającego: poinformować o przedmiocie, staranność
Obowiązek kupującego: dochowanie staranności
W przypadku sprzedaży obowiązują 2 instytucje:
- gwarancja
jest to umowa zawierana bezpośrednio ze sprzedającym lub producentem. Dokumentem potwierdzającym jest karta gwarancyjna. Z tego prawa wynika prawo do naprawy i prawo do wymiany rzeczy
- rękojmia za wady fizyczne i prawne
jest to gwarantowane przez państwo prawo do roszczeń z tytułu posaidania przez rzecz wad fizycznych lub prawnych. Wada prawna to jest , że np. rzecz jest obciążone prawami własności osób trzecich, a właściciel o tym nie poinformował. Z rękojmi wynikają prawa do:
- naprawy (1 raz)
- wymiany
- żądania obniżenia ceny
- odstąpienia od umowy
Nie można korzystać z rękojmi po wygaśnięciu gwarancji.
6 Ograniczone prawa rzeczowe + Uzytkowanie
Ograniczonymi prawami rzeczowymi są: użytkowanie, służebność, zastaw, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkaniowego, spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego, prawo do domu w spłdzielni mieszkaniowej oraz hipoteka.
1. UŻYTKOWANIE - rzecz można obciążyć prawem do jej używania i do pobierania jej pożytków
przedmiot użytkowania – rzecz lub prawo przynoszące pożytki
cechy użytkowania – prawo niezbywalne, niedziedziczne, może być nieodpłatne
sposób ustanowienia – w formie umowy (jako akt notarialny gdy choć jedna ze stron jest użytkownikiem cywilnym za wyjątkiem spółdzielni produkcji rolniczej), w drodze decyzji administracyjnej (dla fabryk i zakł. przemysłowych będących w przeszłości własnością SKP), orzeczeniem sądu (zwykle przy zniesieniu wspólności spadkowej)
wygaśnięcie prawa – po terminie określonym w umowie, w drodze porozumienia stron, na drodze wywłaszczenia, po 10 latach nieużytkowania
nietypowe użytkowania – górnicze (SKP daje do eksploatacji kopaliny – prawo zbywalne, odpłatne),
2. SŁUŻEBNOŚĆ – dotyczy tylko nieruchomości; korzystanie w ograniczonym zakresie; korzystanie z czyjejś nieruchomości w celu poprawy sytuacji gosp.
cechy służebności – niezbywalna, niedziedziczna, jest częścią składową nieruchomości
powstanie służebności:
o umowa – musi określać przedmiot służebności; w formie aktu notarialnego; w treści określony przedmiot i zakres wykonywanego zadania i termin (jak nie ma to nieokrślony)
o zasiedzenie – Służebność gruntowa może być nabyta przez zasiedzenie tylko w wypadku, gdy polega na korzystaniu z trwałego i widocznego urządzenia; swobodne korzystanie przy przyzwoleniu właściciela po 20 latach (w dobrej wierze), po 30 (w złej); potwierdza dec. sądu
o orzeczenie sądu – np.przy zniesieniu współwłasności spadkowej, gdy nie da się czegoś jednoznacznie podzielić (służebność klatki schodowej w budynku), albo gdy przez przypadek przy budowie przekroczymy granicę)
o decyzja administracyjna – najczęściej przy wywłaszczeniu nieruchomości
wygaśnięcie służebności: w terminie określonym w umowie, gdy niewykonywana przez 10 lat, na drodze porozumienia stron, przez wywłaszczenie
rodzaje:
o s. czynna - korzystam z czegoś czyimś kosztem
o bierna - wstrzymanie się od jakiegoś działania
o gruntowa - jest częścią składową gruntu i można ją sprzedać czy odziedziczyc;
z art.285 KC.: [Służebność gruntowa] § 1. Nieruchomość można obciążyć na rzecz właściciela innej nieruchomości (nieruchomości władnącej) prawem, którego treść polega bądź na tym, że właściciel nieruchomości władnącej może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, bądź na tym, że właściciel nieruchomości obciążonej zostaje ograniczony w możności dokonywania w stosunku do niej określonych działań, bądź też na tym, że właścicielowi nieruchomości obciążonej nie wolno wykonywać określonych uprawnień, które mu względem nieruchomości władnącej przysługują na podstawie przepisów o treści i wykonywaniu własności (służebność gruntowa). Służebność gruntowa może mieć jedynie na celu zwiększenie użyteczności nieruchomości władnącej lub jej oznaczonej części.
o osobista – przysługuje tylko właścicielowi i jest niezbywalna
Służebność musi być wpisana w Kw, dla nieruchomości władnącej w dziale I (spis praw) dla służebnej w dz. III Kw; jeżeli nie ma Kw nie ma obowiązku utworzenia
3. ZASTAW - W celu zabezpieczenia oznaczonej wierzytelności można rzecz ruchomą obciążyć prawem, na mocy którego wierzyciel będzie mógł dochodzić zaspokojenia z rzeczy bez względu na to, czyją stała się własnością, i z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi właściciela rzeczy, wyjąwszy tych, którym z mocy ustawy przysługuje pierwszeństwo szczególne; zastawca oddaje rzecz w zastaw zastawnikowi
Wierzytelność można także zabezpieczyć zastawem rejestrowym, który regulują odrębne przepisy.
Obowiązki zastawnika Zastawnik, któremu rzecz została wydana, powinien czuwać nad jej zachowaniem stosownie do przepisów o przechowaniu za wynagrodzeniem. Po wygaśnięciu zastawu powinien zwrócić rzecz zastawcy.
ustanowienie: umowa, ustawa ( w przypadku hoteli, restauracji, transportu i składu)
4. SPÓŁDZIELCZE WŁASNOŚCIOWE PRAWO DO LOKALU MIESZKANIOWEGO
→ lokal jest własnością spółdzielni a osoba może z niego korzystać jeżeli jest członkiem spółdzielni
→ prawo to może nabyć of. nie mająca nawet pełnych praw, czyli ubezwłasnowolniona oraz op. np. zakład pracy; statut spółdzielni może ograniczyć prawo do nabycia (nie mogą ograniczyć ze wzgl. na narodowość)
→ w przypadku małżeństwa wystarczy że członkiem spółdzielni jest jeden z małżonków a uprawnieni są oboje
→ prawo zbywalne, dziedziczne, podlega egzekucji (można ustanowić hipotekę),
członek spółdzielni ma:
→pisemną umowę o budowie lokalu z rygorem nieważności
→możliwość roszczenia wybudowania zgodnie z umową (tzw. ekspektatywa – nadzieja prawna)
→wnosi wkład budowlany
→po zakończeniu budowy: rozliczenie kosztów ze spółdzielnią, umowa w f. pisemnej o ustanowieniu własnościowego, spółdzielczego prawa do lokalu mieszkaniowego
→ możliwość przekształcenia tego prawa w prawo własności
5. SPÓŁDZIELCZE PRAWO DO LOKALU UŻYTKOWEGO (INNEGO PRZEZNACZENIA)
→ dotyczy lokali zaprojektowanych tak, aby nie miały przeznaczenia mieszkalnego, np garaże
→ prawo dziedziczne, zbywalne, podlega egzekucji, może być przekształcone w prawo własności
→ są ograniczenia statutowe; niektóre spółdzielnie nie dopuszczają do tego prawa podmiotu zagranicznego
6. PRAWO DO DOMU JEDNORODZINNEGO W SP. MIESZKANIOWEJ (WOLNOSTOJĄCY, BLIŻNIAK, W ZABUD.SZEREGOWEJ)
→ umowa o budowę domu w formie pisemnej pod rygorem nieważności
→ członek spółdzielni : ekspektatywa + wkład budowlany
→ etapy powstawania prawa:
o budowa bez oznaczenia domu (jeszcze nie mamy prawa) lub z oznaczeniem (możemy mieć roszczenia do współpracy ze spółdzielnią i udziału w procesie budowy)
o zakończenie budowy i oznaczenie jeszcze nie oznaczonych domów ( roszczenia w zakresie rozliczenia kosztów budowy i kosztów spółdzielni)
o zawarcie umowy w formie aktu notarialnego własności nieruchomości lub jej UW – po podziale terenu na działki (jeśli droga prowadząca do poszczególnych działek nie jest publiczna to prawo do niej otrzymują w częściach ułamkowych właściciele lub użytkownicy wieczyści działek wokół drogi)
7. HIPOTEKA – zabezpieczenie wierzytelności na nieruchomości; wpis do działu IV Kw → wierzyciel uzyskuje pierwszeństwo w odzyskaniu swojej wierzytelności przed innymi wierzycielami osobistymi właściciela nieruchomości i niezależnie od tego kto będzie właścicielem nieruchomości w dacie obowiązku spłacenia długu
→ warunkiem obciążenia nieruchomości jest utwożenie Kw ( jeżeli jej jeszcze nie ma) i wpis do działu IV (wpis jest konstytutywny); jak na razie wpis tylko w walucie polskiej
→ mamy nieruchomość o wartości np. 600j., wierzytelności A=200j.i B=400j., nie spłacono długów → egzekucja nieruchomości, sprzedaż za 300j. mamy dwie sytuacje
o nie ma wpisu hipotecznego, wierzyciele są wierzycielami osobistymi → A i B dostają średnią ważoną czyli po 100 i 200
o jest wpis: ograniczone prawo powstałe wcześniej ma pierwszeństwo przed prawem powstałym później; decyduje data wpisu w Kw; jeżeli jest wieżyciel hipoteczny i osobisty to hipoteczny ma pierwszeństwo; w naszym przykładzie A dostaje 200 a B 100
→ rodzaje hipoteki
o umowna (zwykła)
o ustawowa : przy przekształceniach ustrojowych, np. przy przekształceniu UW w prawo własności jeżeli nowy właściciel nie może apłacić różnicy między ceną a kosztami użytkowania dług na rzecz dawnego właściciela wpisuje się do dz. IV Kw.
o przymusowa : dotyczy np. długów w urzędzie skarbowym lub przy przestępstwach gospodarczych
o kaucyjna : do określonej wartości
łączna: działka jest obciążona hipotecznie, po podziale nieruchomości dzieli się hipotekę na wszystkie działki; wierzyci...