Zgryźliwość kojarzy mi się z radością, która źle skończyła.



12.Sfinks

Hor-em Archet (egip.)

Położenie: Giza, Egipt

, zbudowany został przez faraona Chefrena (głowa Sfinksa jest najwyraźniej jego portretem).

Od wieków Sfinks stanowi symbol zagadkowości i tajemniczości. Przypuszcza się, że jest on strażnikiem leżących za nim piramid.

Ma królewskie nakrycie głowy i królewską kobrę na czole. Brakuje części nosa, a brody całkowicie, prawdopodobnie pierwotnie był otynkowany i pomalowany na czerwono Symbolizował władzę królewską i znany był już od czasów Starego Państwa (2686-2181 p.n.e.). W Nowym Państwie pozostawał Sfinks w związku z kultem słońca i uchodził za symbol Horusa (egipski bóg słońca). Często zasypują go piaski pustyni. Sfinks był również strażnikiem wschodniej i zachodniej bramy świata podziemnego (dlatego ustawiano go przy grobowcach). W okresie Nowego Państwa (1567-1085 p.n.e.) stawiano rzędy sfinksów wzdłuż alej prowadzących do świątyń (tzw. aleje sfinksów). Sfinksy przed świątyniami Amona miały baranie głowy (np. w Karnaku). Królową Hatszepsut przedstawiano pod postacią żeńskich sfinksów.


Budowlę często przysypywał piasek. Do 1926 r. Sfinks był zagrzebany po szyję w piasku. Ostatnio został poddany konserwacji w latach 90. ubiegłego wieku.

...
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • hannaeva.xlx.pl