Zgryźliwość kojarzy mi się z radością, która źle skończyła.
Nauczanie zintegrowane – konspekty
W zielonym kolorze. Zwiastuny wiosny
Agnieszka Drozdowska
Szkoła Podstawowa nr 6
w Mielcu
Konspekt do zajęć zintegrowanych
w klasie III
Integralny ośrodek tematyczny:
Witaj Wiosno!
Temat dnia
:
W zielonym kolorze. Zwiastuny wiosny.
Swobodne wypowiedzi na temat zmian zachodzących w przyrodzie wczesną
wiosną oraz zwiastunów wiosny w oparciu o doświadczenia dzieci oraz wiersze
„Wiosna” i „Zielony wiersz”. Samodzielne układanie zdań na temat- ulubiony kolor
wiosny. Pisownia wyrazów z „ą” i „ę”. Śpiewanie piosenki pt. „Przyszła pani
Wiosna” z taktowaniem na dwa.
Cel główny:
Utrwalenie wiadomości na temat zwiastunów wiosny.
Cele operacyjne
:
Uczeń:
ED. ŚRODOWISKOWA
•
dostrzega zmiany zachodzące w przyrodzie wczesną wiosną,
•
rozpoznaje rośliny, zwierzęta, owady i ptaki zwiastujące wiosnę,
ED. POLONISTYCZNA
•
układa i zapisuje dłuższą, wielozdaniową wypowiedź na określony
temat,
•
stosuje pisownię wyrazów z „ą” i „ę”,
ED. MUZYCZNA
•
śpiewa piosenkę z taktowaniem na dwa.
79
Agnieszka Drozdowska – W zielonym kolorze. Zwiastuny wiosny.
Formy pracy
:
−
indywidualna
,
−
grupowa
– zróżnicowana, zbiorowa
Metody pracy
:
−
podające
– pogadanka, opowiadanie;
−
praktyczne
– pokaz, ćwiczenia przedmiotowe;
−
eksponujące
– ekspozycja (ekspozycja zwiastunów wiosny).
Środki dydaktyczne
:
ilustracje przedstawiające zwiastuny wiosny, naturalne
okazy, strój pani Wiosny, kartki z rebusami dla każdego ucznia, karty pracy,
podręcznik, magnetofon.
Przebieg zajęć
:
1.
Powitanie.
2.
Wejście uczennicy – pani Wiosny w stroju o barwach zieleni i żółci.
pani Wiosna niesie w koszyku zwiastuny wiosny np. wiosenne
kwiaty, motyle, ptaki, (wszystko sztuczne), rozmawia z dziećmi na
temat przyniesionych zwiastunów wiosny,
uczniowie otrzymują od pani Wiosny karteczki z rebusem, który
rozwiązują samodzielnie, hasło: „Zwiastuny wiosny”,
dzieci przypominają znaczenie pojęcia „Zwiastuny wiosny”, oraz
podają barwy jakie dominują wiosną,
3.
Zapis do zeszytu tematu zajęć: „Zwiastuny wiosny”.
4.
Przedstawienie uczniom rysunków przedstawiających po jednym
przykładzie zwiastuna wiosny z grupy roślin, zwierząt, ptaków i owadów
uczniowie podają swoje propozycje innych zwiastunów wiosny
z każdej grupy i zapisują je na tablicy,
rośliny
zwierzęta
ptaki
owady
krokus
jeż
jaskółka
motyl
przebiśnieg żaba
bocian
pszczoła
pierwiosnek
niedźwiedź
skowronek
trzmiel
zapis nazw zwiastunów wiosny do zeszytu.
5.
Pokaz naturalnych okazów roślin zwiastujących wiosnę np. bazie,
stokrotki, fiołki, itp.
80
CKPiDN w Mielcu – Zeszyty nauczycielskie – Nr3/2005
6.
Przerwa śródlekcyjna
– improwizacja ruchowa do słów oraz melodii
piosenki pt. „Przyszła pani Wiosna”.
7.
Śpiewanie piosenki „Przyszła pani Wiosna” z taktowaniem na dwa.
8.
Słuchanie wierszy „Wiosna” i „Zielony wiersz” odczytanych przez dobrze
czytającego ucznia ukierunkowane pytaniami:
Gdzie przyszła wiosna?
Jakie barwy najbardziej lubi wiosna?
9.
Praca w grupach.
I grupa
– uczniowie wypisują z wierszy rzeczowniki związane z wiosną
oraz dopisują własne propozycje rzeczowników
II grupa
– uczniowie wypisują z wiersza „Zielony wiersz” przymiotniki
oraz dopisują własne propozycje przymiotników odnoszących
się do wiosny.
10.
Podsumowanie wiadomości o wiośnie, jej barwach i zwiastunach wiosny
ułożenie przez dzieci kilku zdań na temat: Ulubiony kolor wiosny
wykorzystanie rzeczowników i przymiotników uprzednio wypisanych
przez uczniów,
zapis ułożonych zdań w „Karcie pracy” – karta 4 ćwiczenie 5,
z uwzględnieniem pisowni wyrazów z „ą” i „ę”,
ocena pracy uczniów.
11.
Zadanie i omówienie sposobu wykonania pracy domowej – karta 4 ćw. 2.
12.
Pożegnanie.
Literatura:
1.
P. Bąk „Czytanie i recytacja w klasach początkowych”, WSiP, Warszawa
1984 r.
2.
H. Gutowska „Środowisko społeczno-przyrodnicze w klasach 1-3”, WSiP,
Warszawa 1989 r.
3.
H. Dobrowolska, A. Konieczna, W. Dziabaszewski „Wesoła szkoła.
Kształcenie zintegrowane w klasie 3. Podręcznik
część 3” i „Wesoła
szkoła.
Kształcenie zintegrowane w klasie 3. Karty pracy ucznia.
Część 3”, WSiP, Warszawa 2001 r.
81
zanotowane.pl doc.pisz.pl pdf.pisz.pl hannaeva.xlx.pl
W zielonym kolorze. Zwiastuny wiosny
Agnieszka Drozdowska
Szkoła Podstawowa nr 6
w Mielcu
Konspekt do zajęć zintegrowanych
w klasie III
Integralny ośrodek tematyczny:
Witaj Wiosno!
Temat dnia
:
W zielonym kolorze. Zwiastuny wiosny.
Swobodne wypowiedzi na temat zmian zachodzących w przyrodzie wczesną
wiosną oraz zwiastunów wiosny w oparciu o doświadczenia dzieci oraz wiersze
„Wiosna” i „Zielony wiersz”. Samodzielne układanie zdań na temat- ulubiony kolor
wiosny. Pisownia wyrazów z „ą” i „ę”. Śpiewanie piosenki pt. „Przyszła pani
Wiosna” z taktowaniem na dwa.
Cel główny:
Utrwalenie wiadomości na temat zwiastunów wiosny.
Cele operacyjne
:
Uczeń:
ED. ŚRODOWISKOWA
•
dostrzega zmiany zachodzące w przyrodzie wczesną wiosną,
•
rozpoznaje rośliny, zwierzęta, owady i ptaki zwiastujące wiosnę,
ED. POLONISTYCZNA
•
układa i zapisuje dłuższą, wielozdaniową wypowiedź na określony
temat,
•
stosuje pisownię wyrazów z „ą” i „ę”,
ED. MUZYCZNA
•
śpiewa piosenkę z taktowaniem na dwa.
79
Agnieszka Drozdowska – W zielonym kolorze. Zwiastuny wiosny.
Formy pracy
:
−
indywidualna
,
−
grupowa
– zróżnicowana, zbiorowa
Metody pracy
:
−
podające
– pogadanka, opowiadanie;
−
praktyczne
– pokaz, ćwiczenia przedmiotowe;
−
eksponujące
– ekspozycja (ekspozycja zwiastunów wiosny).
Środki dydaktyczne
:
ilustracje przedstawiające zwiastuny wiosny, naturalne
okazy, strój pani Wiosny, kartki z rebusami dla każdego ucznia, karty pracy,
podręcznik, magnetofon.
Przebieg zajęć
:
1.
Powitanie.
2.
Wejście uczennicy – pani Wiosny w stroju o barwach zieleni i żółci.
pani Wiosna niesie w koszyku zwiastuny wiosny np. wiosenne
kwiaty, motyle, ptaki, (wszystko sztuczne), rozmawia z dziećmi na
temat przyniesionych zwiastunów wiosny,
uczniowie otrzymują od pani Wiosny karteczki z rebusem, który
rozwiązują samodzielnie, hasło: „Zwiastuny wiosny”,
dzieci przypominają znaczenie pojęcia „Zwiastuny wiosny”, oraz
podają barwy jakie dominują wiosną,
3.
Zapis do zeszytu tematu zajęć: „Zwiastuny wiosny”.
4.
Przedstawienie uczniom rysunków przedstawiających po jednym
przykładzie zwiastuna wiosny z grupy roślin, zwierząt, ptaków i owadów
uczniowie podają swoje propozycje innych zwiastunów wiosny
z każdej grupy i zapisują je na tablicy,
rośliny
zwierzęta
ptaki
owady
krokus
jeż
jaskółka
motyl
przebiśnieg żaba
bocian
pszczoła
pierwiosnek
niedźwiedź
skowronek
trzmiel
zapis nazw zwiastunów wiosny do zeszytu.
5.
Pokaz naturalnych okazów roślin zwiastujących wiosnę np. bazie,
stokrotki, fiołki, itp.
80
CKPiDN w Mielcu – Zeszyty nauczycielskie – Nr3/2005
6.
Przerwa śródlekcyjna
– improwizacja ruchowa do słów oraz melodii
piosenki pt. „Przyszła pani Wiosna”.
7.
Śpiewanie piosenki „Przyszła pani Wiosna” z taktowaniem na dwa.
8.
Słuchanie wierszy „Wiosna” i „Zielony wiersz” odczytanych przez dobrze
czytającego ucznia ukierunkowane pytaniami:
Gdzie przyszła wiosna?
Jakie barwy najbardziej lubi wiosna?
9.
Praca w grupach.
I grupa
– uczniowie wypisują z wierszy rzeczowniki związane z wiosną
oraz dopisują własne propozycje rzeczowników
II grupa
– uczniowie wypisują z wiersza „Zielony wiersz” przymiotniki
oraz dopisują własne propozycje przymiotników odnoszących
się do wiosny.
10.
Podsumowanie wiadomości o wiośnie, jej barwach i zwiastunach wiosny
ułożenie przez dzieci kilku zdań na temat: Ulubiony kolor wiosny
wykorzystanie rzeczowników i przymiotników uprzednio wypisanych
przez uczniów,
zapis ułożonych zdań w „Karcie pracy” – karta 4 ćwiczenie 5,
z uwzględnieniem pisowni wyrazów z „ą” i „ę”,
ocena pracy uczniów.
11.
Zadanie i omówienie sposobu wykonania pracy domowej – karta 4 ćw. 2.
12.
Pożegnanie.
Literatura:
1.
P. Bąk „Czytanie i recytacja w klasach początkowych”, WSiP, Warszawa
1984 r.
2.
H. Gutowska „Środowisko społeczno-przyrodnicze w klasach 1-3”, WSiP,
Warszawa 1989 r.
3.
H. Dobrowolska, A. Konieczna, W. Dziabaszewski „Wesoła szkoła.
Kształcenie zintegrowane w klasie 3. Podręcznik
część 3” i „Wesoła
szkoła.
Kształcenie zintegrowane w klasie 3. Karty pracy ucznia.
Część 3”, WSiP, Warszawa 2001 r.
81