Zgryźliwość kojarzy mi się z radością, która źle skończyła.

1

 

Marek Biesiada              26. 10. 2006              Konspekt lekcji historii w klasie

 

Temat: Demokracja ateńska

 

1.      Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

·      rozumie i prawidłowo stosuje pojęcia: monarchia, arystokracja, demokracja, ostracyzm, rada pięciuset, strateg, zgromadzenie ludowe,

·      zna działalność w omawianym zakresie Peryklesa, Klejstenesa, Pizystrata

·      zna najważniejsze zasady demokracji

·      dostrzega różnice między poszczególnymi formami sprawowania rządów

·      rozumie zasadę kolegialności

·      przedstawia argumenty potwierdzające wyższość demokracji nad innymi systemami politycznymi

·      przedstawia etapy w ustroju politycznym Aten

2.     Metody:

·         podręcznik,

·         skoroszyt gimnazjalisty,

·         taśma chronologiczna

3.      Środki dydaktyczne:

·         rozmowa nauczająca

4.      Tok lekcji:

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Uwagi

1

2

3

I. Czynności organizacyjno – porządkowe.

·      sprawdzenie listy obecności

·      zapisanie tematu lekcji do dziennika

 

 

II.       Rekapitulacja wtórna:

·         Co to jest kolonia?

·         Jakie były przyczyny zakładania kolonii przez Greków?

·         Dlaczego metropolie organizowały wyprawy w celu założenia kolonii?

·         Jakie skutki nastąpiły w wyniku kolonizacji?

·         Jakie były przyczyny wojen grecko-perskich?

·         Jaki był przebieg wojen grecko-perskich?

·         Jakie były najważniejsze bitwy wojny?

·         Jak nazywali się najważniejsi dowódcy greccy?

·         Jakie były skutki wojen grecko-perskich?

 

 

 

 

 

Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

 

III.    Realizacja nowych treści:

Temat: Demokracja ateńska

 

1. Ewolucja ustroju politycznego Aten

·         Jaki był na początku ustrój w polis Ateny?

·         Kto przejął w polis władzę po zniesieniu monarchii?

·         Jakie były konflikty w Atenach za czasów rządów arystokracji?

·         Jakie rządy sprawował Pizystrat?

·         Jakie rządy wprowadził Klejstens?

·         Co to jest demokracja i rządy demokratyczne?

 

 

 

 

 

2. Instytucje demokratyczne w Atenach

·         Kto mógł brać udział w życiu politycznym i podejmować decyzję?

·         Gdzie podejmowano najważniejsze decyzje w Atenach?

·         Gdzie obradowało zgromadzenie ludowe?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Perykles

·         Kim był Perykles?

·         Co Ateny zawdzięczają Peryklesowi?

Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

 

Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia I..., Poznań 2002, s. 67. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

 

1. Ewolucja ustroju politycznego Aten

a) monarchia

b) rządy arystokracji

c) tyrania Pizystrata

d) Klejstenes – rządy demokracji

·         demokracja (gr. demos – lud, kratos – władza) – wszystkie najważniejsze decyzje były podejmowane za zgodą większości obywateli

 

Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia I..., Poznań 2002, s. 67-68. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

2. Instytucje demokratyczne w Atenach

·         zgromadzenie ludowe (znajdowała się na Agorze) – udział w nim mogli wziąć wszyscy mężczyźni (wolni obywatele) i podejmować najważniejsze decyzje na drodze głosowania

·         zasada kolegialności – obowiązywała przy wybieraniu urzędników do Rady pięciuset i 10 strategów (dowódców armii); urzędnicy byli odpowiedzialni przed zgromadzeniem ludowym

·         ostracyzm – sąd skorupkowy

 

Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia I..., Poznań 2002, s. 68. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

3. Perykles

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wyjaśnić pojęcie: monarchia, arystokracja, tyrania, oligarchia, demokracja,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wyjaśnić pojęcie:

zgromadzenie ludowe, ostracyzm, strateg

IV.    Rekapitulacja pierwotna

·         Jaki był na początku ustrój w polis Ateny?

·         Kto przejął w polis władzę po zniesieniu monarchii?

·         Jakie były konflikty w Atenach za czasów rządów arystokracji?

·         Jakie rządy sprawował Pizystrat?

·         Jakie rządy wprowadził Klejstens?

·         Co to jest demokracja i rządy demokratyczne?

·         Kto mógł brać udział w życiu politycznym i podejmować decyzję?

·         Gdzie podejmowano najważniejsze decyzje w Atenach?

·         Gdzie obradowało zgromadzenie ludowe?

·         Kim był Perykles?

·         Co Ateny zawdzięczają Peryklesowi?

Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

 

V.     Zadanie pracy domowej

 

W zeszycie ćwiczeń uczniowie wykonają Zadania 1,3,4,5/39-41.  Z podręcznika uczniowie wykonają Zadanie 3/69.

 

VI.    Ocena pracy uczniów na lekcji.

Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

 

...
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • hannaeva.xlx.pl