Zgryźliwość kojarzy mi się z radością, która źle skończyła.

1.     W co powinien być wyposażony ciągnik nad siedziskiem operatora aby można go było użytkować zgodnie z BHP.

                                         

 

 

Pyt. 1. Jakich wymogów BHP nie spełnia przedstawiony  na rysunku ciągnik Ursus C-330.

Ad. 1  nie posiada bezpiecznej kabiny

Ad.2. nie posiada ramy ochronnej

 

 

 

 

 

 

 

2. Co warunkuje bezpieczne użytkowanie ciągnika odnośnie uruchomiania ciągnika.

Ad. 1- uruchomienie z pozycji operatora

Ad. 1- uruchomienie ciągnika na otwartym powietrzu bądź w pomieszczeniach dobrze wentylowanych

Ad. 1- nie należy uruchamiać ciągnika z materiałów łatwopalnych

3. Jakie są warunki administracyjne bezpiecznego użytkowania ciągnika zgodnie z zasadami BHP?

Pyt. 1. Jakie są warunki administracyjne bezpiecznego użytkowania ciągnika odnośnie dokumentów potwierdzających spełnienie wymogów BHP.

Rys. Wzór dowodu rejestracyjnego pojazdu z miejscem na podbijanie przeglądu technicznego


Pyt. 2. Przy nabywaniu sprzętu rolniczego należy sprawdzić, czy posiada on aktualny przegląd techniczny  , znak i deklarację zgodności z obowiązującymi przepisami a także czy została dołączona instrukcja obsługi napisana w języku polskim).


Pyt. 3.  Przed przystąpieniem do użytkowania ciągnika, urządzenia lub narzędzia, należy zapoznać się z zasadami bezpiecznej pracy określonymi w instrukcji obsługi     , a także z oznakowaniem ostrzegawczym i informacyjnym. Podczas użytkowania sprzętu bezwzględnie ich przestrzegać.


Pyt. 4.  Ruchome części maszyn rolniczych i urządzeń, takie jak: koła pasowe, pasy, koła zębate i łańcuchowe, łańcuchy, wały, przekładnie, przeguby oraz końcówki wałów, a także aktywne części zespołów roboczych gdy nie muszą pozostawać odsłonięte ze względu na swoją funkcję, powinny być zabudowane lub wyposażone w osłony lub inne urządzenia zabezpieczające.

Pyt. 5.  Płaskie pasy transmisyjne przekazujące napęd z silnika elektrycznego bądź spalinowego do maszyny stacjonarnej (młocarni, sieczkarni, śrutownika, stertnika, piły tarczowej itp.) należy zabezpieczyć na całej długości od strony obsługi barierką o wysokości 1,1 m od podłoża, oddaloną od pasa co najmniej o 0,2 m w sposób uniemożliwiający  osób obsługujących maszynę i osób postronnych podczas pracy i w razie zerwania albo zsunięcia się z koła pasowego. Niedopuszczalny jest demontaż osłon fabrycznych w maszynach i urządzeniach oraz praca z maszynami i urządzeniami bez osłon.
 


 

4. Co wpływa i dlaczego na bezpieczeństwo przy wchodzeniu do ciągnika odnośnie stopni wejściowych?

Ad.1 – stopnie antypoślizgowe

Ad.2 -poręcz

Ad. 3 – odpowiedni rozstaw stopni

Ad. 4 -  czy stopnie wejściowe są wolne od zanieczyszczeń a droga dojścia na siedzisko wolna od narzędzi i innych przedmiotów



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rys. Ciągnik rolniczy John Deere 6830, widok z góry

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rys.  Umiejscowienie stopni wejściowych w ciągniku firmy Ursus.

 

 

Rys. 7 Umiejscowienie stopni wejściowych w ciągniku.

 

 

 

 

5. Co wpływa i dlaczego  na bezpieczeństwo użytkowania  WOM ?

Pyt. 1. Jaki wymóg BHP odnośnie WOM przedstawiono na rysunku?

potrzeba załączenia osłony;  ciągnik posiada osłonę końcówki WOM



 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rys. 5 Ciągnik rolniczy Claas Arion 640 z widoczną 

 

 

 

Pyt. 2. Co rozumiemy pod pojęciem wał odbioru mocy (WOM) – wał odbioru mocy .

Wszystkie obecnie produkowane ciągniki rolnicze są wyposażone w wyjście wałka odbioru mocy.

Pyt. 3. Przekaz mocy z ciągnika do maszyny odbywa się poprzez jakie elementy:

Ad. 1 – wał odbioru mocy – w ciągniku

Ad. 2 – wał przekazu mocy ( wał przegubowo-teleskopowy) element łączący zwany także wałkiem lub wałem odbioru mocy

Ad.  3 – wał przejęcia mocy (WPM) w maszynie

 

Standardem jest WOM niezależny od prędkości jazdy zapewniający 540 obrotów na minutę, niezależnie od biegu, na którym porusza się ciągnik.

Stosuje się też prędkość 1000 lub 750 obrotów na minutę.

Obroty 750 zwane są także obrotami ekonomicznymi i oznaczane są jako 540E.

Niektóre ciągniki rolnicze umożliwiają przełączenie wałka w pracę "zależną", wówczas obroty wałka są proporcjonalne do prędkości jazdy ciągnika (standard w zaniku).

Niezależny WOM włączany jest poprzez dwustopniowe sprzęgło lub dodatkową dźwignię.

Pyt. 4. Sprzęgło dwustopniowe służy do rozłączania układu jezdnego ciągnika oraz WOM, przy czym sterowane jest jednym pedałem, a rozłączenie zapewniają oddzielne układy. Działa ono tak, że wciśniecie sprzęgła do połowy rozłącza układ jezdny, bez rozłączenia WOM. Dopiero pełne wciśnięcie sprzęgła rozłącza WOM , system taki umożliwia zatrzymanie ciągnika bez zatrzymania  maszyny lub zatrzymania ciągnika i maszyny.

W nowoczesnych ciągnikach rolniczych załączanie i wyłączanie WOM odbywa się elektrohydraulicznie za pomocą wielopłytkowych sprzęgieł umieszczonych w kąpieli olejowej.

Współczesne ciągniki rolnicze ze względów bezpieczeństwa muszą zapewnić hamowanie WOM po jego rozłączeniu, dlatego układem wykonawczym włączania, rozłączania i hamowania WOM jest układ sterowany hydraulicznie lub mechanicznie ze wspomaganiem pneumatycznym.

 

Zasady bezpiecznej obsługi podczas pracy z WOM:

Pyt. 5 - Pracuj tylko wałem posiadającym znak bezpieczeństwa (znak B), znak bezpieczeństwa bezpieczeństwa  KRUS-u(znajdują się one na osłonie), oznacza to, że wał spełnienia wymagania  bezpiecznej pracy.

Pyt. 6. Każdy wał powinien być osłonięty na całej swej długości , posiadać nieuszkodzoną osłonę oraz  zabezpieczające ją przed obracaniem się.
Pyt. 7. Łańcuszki zabezpieczające należy przyczepić jeden do nieruchomej części ciągnika, a drugi do nieruchomej części maszyny .

- Nigdy nie rozpoczynaj pracy bez osłony ochronnej wału oraz z uszkodzoną bądź niekompletną osłoną wału; osłonę taką należy natychmiast na nową wymienić !

- Przed zamocowaniem do maszyny i ciągnika wału przegubowo-teleskopowego należy nasmarować poszczególne jego części zgodnie z instrukcją obsługi (zamieszczoną na osłonie), a następnie przez parokrotne rozsunięcie i zsunięcie sprawdzić czy teleskopowanie odbywa się sprawnie i bez zacięć. 
Pyt. 8. Po zamontowaniu wału należy sprawdzić prawidłowość jego osadzenia poprzez próbę szarpnięcia z wału odbioru mocy ciągnika i z wału przyjęcia mocy maszyny.
Pyt. 9. Podczas pracy maszynami napędzanymi z ciągnika za pomocą wału przegubowo-teleskopowego nie należy dokonywać odnośnie skrętów ostrych, aby nie uszkodzić osłony lub wału.
Pyt. 10. Podczas prac z maszynami napędzanymi poprzez wał przegubowo-teleskopowy ubieraj się w odzież roboczą obcisłą, przylegającą do ciała .

Pyt.11. Nie używaj rękawic, gdyż mogą być one łatwo pochwycone przez ruchome części maszyn. Gdy posiadasz długie włosy chronić nakryciem głowy lub zabezpiecz związaniem, bez zwisających końców.

 

Wały przegubowo-teleskopowe powinny być osłonięte na całej długości osłoną stałą pełną. Wały odbioru mocy (WOM) ciągników i wały przyjęcia mocy (WPM) maszyn współpracujących powinny być wyposażone w certyfikowane kielichy.
 

Podczas przerwy w pracy maszyn współpracujących z ciągnikiem, napęd na wał odbioru mocy (WOM) ciągnika powinien być wyłączonym a silnik  unieruchomiony. Przed wyjściem z ciągnika należy bezwzględnie wyjąć kluczyk ze stacyjki i uruchomić hamulec postojowy.
6. Jakie są warunki użytkowania zgodnie z zasadami BHP układu zawieszenia ciągnika?



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      Rys. 6 Ciągnik Ursus C-360

Czy podnośnik hydrauliczny jest sprawny?*

Pyt. 1. Trzypunktowy układ zawieszenia (TUZ) – układ dźwigniowy stosowany w ciągnikach rolniczych do agregowania maszyn i  zawieszanych na hydraulicznym podnośniku.

Pyt. 2. ...

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • hannaeva.xlx.pl