Zgryźliwość kojarzy mi się z radością, która źle skończyła.

9. SZTUKA NA LEKCJACH JĘZYKA POLSKIEGO

Anna Pilch Doskonalenie warsztatu interpretatora tekstu (Intersemiotyczne lekcje czytania i interpretacji)

Paul Valery Należy przepraszać za to, że ośmielamy się mówić o malarstwie.

HERBERT PRZED MARTWĄ NATURĄ Z WĘDZIDLEM

Trudność w docieraniu de sensu w arcydziełach sztuki malarskiej, w układach przedmiotów, ich formach, liniach, barwach. Herbert: Malarstwo odbiera rzeczom ich banalną przypadkowość… Zwykły kielich jest esencją gatunku. opis literacki wolno rozwija się w czase, wizja malarska jest nagła i dana.

LEKTURA ZINTEGROWANA

W podręcznikach nowej generacji obecna jest zasada „oświetlania” dziełami sztuki tekstów literatury. Strukturalizm w szkołach ustępuje miejsca intersemiotycznym i intertekstualnym narzędziom badania tekstów w zakresie szeroko rozwiniętej kultury.

OBRAZ JAKO INTERPRETANT. WYPISY Z INTERTEKSTUALNOŚCI MICHAELA RIFFATERRE’A

Przedmiotem zabiegów interpretacyjnych jest tekst, który wchodzi w relacje z innymi tekstami, odmiennymi kodami sztuki. Przestrzeń intertekstualna tworzy czytelnik- tyle wyczyta w tekście, ile pozwolą mu na to jego czytelnicze doświadczenia.

Punkt wyjścia do interpretacji: odnalezienie tekstów pierwotnych (palimpsestów)             (czy intertekstów i interpretantów)

INTERPRETANT uświadamia, co nowy tekst znaczy, ustala konteksty tematyczne, relacje (pole semantyki)

INTERTEKST pełni ważna role w ustaleniu znaczenia i uświadomienia go na poziomie tekstu (semiotyka), tj. jeśli tekst jest znakiem, to intertekst jest przedmiotem tego znaku.

Intertekst interpretuje relacje wewnętrzne, interpretant wychodzi na zewnątrz tekstu.

TEMETOLOGIA

Interpretacja intertekstualna jest int. tematologiczną, kojarzeniem i odtworzeniem podobieństwa tematu, odkryciem podobieństwa systemowego. Czasem jednak słowa, zwroty, zapożyczenie są tak bardzo obiegowe, że nie świadczą o podobieństwie systemowym tekstów. Wg. Riffaterre’a tekst jest „zabytkiem równym” i wymaga lektury „posłusznej i pewniej” dzięki której kontroluje swoje wasne odkodowanie, blokuje fantazję czytelnika. Interpretowany tekst sam kontroluje odkrywane w nim sensy. Intertekst odgrywa istotną rolę w uświadamianiu sobie semantyki tekstu Pomiędzy tekstem  (znakiem) i intertekstem (przedmiotem) istnieje INTERPRETANT czyli „pojęcie znaki pośredniego między znakiem i przedmiotem”.

Riffaterre ustanowił procedurę stwarzania STABILNEGO OBRAZU TEKSTU:

N       tekst nie podelgazianom . Jest raz na zawsze uformowany

N       zmianom podlegają kody czytelniczy. Im większy dystans czasowy dzieli czytelnika od tekstu, tym bardziej uzasadnione jest zestawienie tego tekstu z interpretantem i intertekstem.

S. Bortnowski  Sztuka najnowsza jako wyzwanie dla polonistów

Zachęta – wystawa prac Mirosława Bałki pt. „21 15 00 E 52 06 17 + GO – GO (1985-2001)”

eksponaty: poskręcany drut, nieregularny prostokąt kilkakrotnie załamany, betonowy krąg studni wypełniony solą, kamienie nagrobne z napisem „Pamiątka I Komunii Św.”, „Rzeka”

Bałkę inspiruje najbliższe otoczenie.

Zbigniew Libera: stworzył „Łóżeczka dla dziewczynek” inspirowane dawnymi fotelami  ginekologicznymi

„Urządzenie do wydłużania penisów”

„Lalkę, którą kochasz rozbierać”

najgłośniejsza jest praca  LEGO – klocki do budowy obozów koncentracyjnych, krematoriów, trupów…

Piwilska np. „Struga” – imitacja strumienia z kołdry, krótkie np. „ubijanie piany” – biała piana z różem, po ubiciu Piwińska – Bereś zdobi nią kapelusz

             Kozyra „Łaźnia męska”

                           Kasia K. przebiera się za faceta, co nieco sobie dokleja, idzie do łaźni, a to              wszystko widać na obrazie emitowanym z 4 kamer.

Nieznalska „Pasja” – zdjęcie męskich genitaliów doczepione do równoramiennego krzyża + film z wysiłkami kulturysty

Pasja – ta chrześcijańska?

         – zawziętość kulturysty?

Wg. autorki to krytyka męskości.

Opałka „Obrazy liczone” – codziennie pisze na płótnie cyfry, na taśmę nagrywa liczenie i robi sobie zdjęcie. Liczby są coraz bielsze.

Wystawa w Bunkrze Sztuki m. in. Zofia Kulik 10 000 małych zdjęć obrazów z TV na jednym płótnie pt. „Od Syberii o Syberii”, film, na którym 5 kobiet tylko w figach białych ćwiczy, na końcu sypia sól.

Podaje, co jeszcze niezwykłego widział w muzeach, np. suknię ślubna z cementu z wbitymi w nią zabawkami, szafy pełne budzików, z których każdy chodzi inaczej, film na którym naga kampania wojska ćwiczy musztrę, napis: „no to co? NIC no właśnie”

To wszystko to „read made”, biedna sztuka, instalacja. Muzeum traci szlachetność, przekształca się w ulicę, laboratorium. Artysta to majster, tragarz, samobójca. nie tworzy, a łączy. Sztukę się nie tyko ogląda, ale i czyta, słucha. Eksponaty mogą być zrobione byle jak. To pewne nadużycie, to fałszerstwo. Nowa estetyka jest łatwa.

Poprzednicy jej to: Duchami Koło roweru 1913, domalował wąsy „Monie Lisie”. Wg. niego dzieło sztuki uzyskuje wartość przez fakt swojego istnienia.

Cały ten „nurt wymiotny” od razu trafia do TV.

Libera np. w LEGO chce przekazać aluzje do immanentnego zła natury ludzkiej, al. według S. Bortnowskiego to

niektóre instalacje mają jednak sens, np. przez „Budziki”  Kozłowski odwołuje się do metafory czasu każdego z nas. Tylko że ta wystawa nie ma wartości plastycznych.

Inspiracje nie łączą się z przeżyciem estetycznym, a ich symbolika jest sztucznie preparowana.

Sztuki przez duże S broni A Osęka.

Malarstwo i rzeźba wyczerpały swoje możliwości, choć nadal są świetni artyści, a publiczność nie rozstanie się z taką sztuką. Warto jednak, w miarę możliwości, podać pod sąd „nowoczesną” sztukę na lekcjach polskiego.

 

METODYCZNE WSKAZÓWKI

Pokazać (zobaczyć) – przedyskutować – wyrazić ocenę – naśladować w działaniu.

Współpraca polonisty z naucz. plastyki.

Sugerowane tematy:

N       Opis tego, co widziałem, czyli wrażenia widza … oszukanego/zachwyconego

N       Artysta – kto to taki?

N       Sztuka najnowsza jako chaos i policzek wymierzony tradycji

N       Sztuka bez zasad, czyli wszystko wolno

N       Tym bez wyobraźni wstęp wzbroniony – Grupa artystyczna „Brzydko i bez sensu” zaprasza na wernisaż. Przychodzi ten, kto prawie zwariował! Normalnych widzieć nie chcemy!

 

 

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • hannaeva.xlx.pl