Zgryźliwość kojarzy mi się z radością, która źle skończyła.
1. Podaj jaki logiczny związek zjawisk istnieje w metodzie psychrometrycznej pomiędzy różnicą temp. termometru suchego i mokrego, a wilgotnością względną powietrza.
Termometr suchy wskazuje aktualną temperaturę powietrza, termometr wilgotny - niższą od aktualnej temperaturę powietrza (związane jest to z utratą ciepła na odparowanie wody). Różnica pomiędzy wskazaniami obu termometrów, zwana różnicą psychrometryczną, pozwala na określenie (za pomocą tablic psychrometrycznych) względnej wilgotności powietrza. Im różnica jest większa, tym mniejsza wilgotność powietrza.
2. Sprawdź czy dojdzie do kondensacji pary wodnej….
Frsi= (Tsi-Te)/(Ti-Te)
Tsi=Ti-Rsi/Rt(Ti-Te) Frsi>Frsi(min)
3. Podaj (po jednym zdaniu) na czym polegają dwa zjawiska fizyczne, będące podstawą działania termopary.
Termopara składa się z pary (dwóch) różnych metali zwykle w postaci przewodów, spojonych na dwóch końcach. Jedno złącze umieszczane jest w miejscu pomiaru, podczas gdy drugie utrzymywane jest w stałej temperaturze odniesienia. Pod wpływem różnicy temperatury między miejscami złączy (pomiarowego i "odniesienia") powstaje różnica potencjałów (siła elektromotoryczna), zwana w tym przypadku siłą termoelektryczną, proporcjonalna do różnicy tych temperatur.
Zjawiska Peltier’a – polega na wystepowaniu roznicy potencjałów w miejscu styku dwoch roznych metali
Zjawisko Thomsona – powoduje, ze w przewdniku jednorodnym, którego Konce SA w roznych tmp. powstaje roznica potencjałów
4. Wyjasnij wskaźnik E, jakie informacje sa w nim zawarte, podaj jego jednostke
E- jest to wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na cieplo do ogrzewania budynku mieszkalnego i zamieszkania zbiorowego, wymaganie odnośnie jego uznaje się za spełnione jeżeli E < E(0)
E(0)=29 kWh/m^3 A/V <20, E(0)=26.6 +12 A/V przy 0.2<A/V<0.9, E(0)=37.4 A/V>0.9
E= [kWh/m^3]
5. Co to jest cieplomierz i do czego sluzy?
Cieplosciomierz jest to przyrzad przeznaczony do pomiaru ilości przepływającej . Jednostka miary energii cieplnej jest J=W*s, natomiast powszechnie używaną jednostką miary tej energii jest gigadżul GJ
6. Jaka wartości Frsi(min) i dlaczego wybieramy jako graniczna do sprawdzenia możliwości plesnienia przegrod. Zapisz postac tego warunku
Aby uniknąć rozwoju plesni, wilgotność wzgledna powietrza przy powierzchni nie powinna przekraczac 80%
Frsi(min)=(Osi-Oe)/(Oi-Oe)
7. Podaj wzór i napisz od czego zależy wilgotność względna powietrza.
Fi(i)=p/psat*100%, Wilgotność względna – stosunek ciśnienia cząstkowego pary wodnej zawartej w powietrzu do ciśnienia nasycenia, określającego maksymalne ciśnienie cząstkowe pary wodnej w danej temperaturze.
8. W jaki sposób i dlaczego zmieni się wilgotność bezwzględna powietrza przy wzroście temperatury powietrza w pomieszczeniu?
Wilgotność bezwzględna - zawartość pary wodnej w powietrzu, w jednostce objętości równej 1m³, wyrażona w gramach [g/m³]. Wilgotność bezwzględna pary wodnej nazywana jest także gęstością bezwzględną pary wodnej. Wilgotność bezwzględna nie zmienia się wraz ze wzrostem temperatury.
9. W jaki sposób poprawia się dokładność opisu właściwości izolacyjnych przegrody wyrażonych przy pomocy współczynnika U.
Okreslenie wartości obliczeniowej współczynnika przewodzenia ciepla polega na uwzględnieniu roznic temperatury i wilgotności pomiedzy warunkami dla jakich zostala okreslona wartosc deklarowana współczynnika przewodzenia ciepla a średnimi warunkami w jakich ten material faktycznie pracuje. Ograniczenie mostkow termicznych, lepsza izolacyjność cieplna przegrody, poprawienie jakość wykonanai przegrody
10. Od czego zależy ciśnienie stanu nasycenia powietrza w porach materiału wew. Przegrody
- Cisnienia pary wodnej po obydwu stronach przegrody, współczynnika oporu dyfuzyjnego i grubości warstw materiałowych przegrody
11. Pod jakimi warunkami można dopuścić stosowanie przegrody, w kt. dochodzi do kondensacji wgłębnej
- materialy, w których dochodzi do wykroplenia wilgoci nie mogą ulec uszkodzeniu pod względem zawilgocenia, woda jaka wykrapla się w przegrodzie w calym okresie kondensacji musi mieć możliwość odeschniecia w pozostałej czesci roku, ilość wody jaka pojawia się w trakcie calego okresu kondensacji nie może być wieksza niż 1kg/m^2 dla dachow i scian i 0.5kg/m^2 na powierzchni warstw niepodciągających kapilarnie wody, wzrost wilgotności masowej nie może przekroczyc 5% dla drewna i 3% dla materiałów drewnopochodnych
12. Dla jakich budynków sprawdzamy w ochronie cieplnej wartość E, a dla jakich U.
Wskaznik E dla budynku jednorodzinnego, budynkow mieszkalnych i zamieszkania zbiorowego. W przypadku budynkow użyteczności publicznej i budynku produkcyjnego wymagania uznaje się za spełnione jeżeli przegrody budowlane odpowiadaja wymaganiom izolacyjności cieplnej oraz innym wymaganiom określonym w załączniku do rozporządzenia
Wskaznik U sprawdzamy we wszystkich wyzej wymienionych budynkach.
13. Wylicz w jakich warunkach można prowadzić poprawne badania termowizyjne budynków od zewnątrz - odpowiednia różnica temperatur, brak promieniowania słonecznego,odpowiednie warunki pogodowe, minimalna zmienność temperatury przed badaniem, pole wolne od zakłóceń i odbić.
14. Metody badania pomiaru wilgotności względnej powietrza
Psychometryczna - Psychrometrem nazywamy zespół składający się z dwóch termometrów, z których jeden ma zbiorniczek z rtęcią suchy, a drugi zwilżony wodą destylowaną, w której zanurzony jest batyst owijający ten zbiorniczek. Warstewka wody z batystu stale paruje i to tym intensywniej im otaczające powietrze jest dalsze od stanu nasycenia parą wodną. Temperatura termometru zwilżonego szybko obniża się, a następnie ustala, bowiem do parowania pobierane jest z otoczenia ciepło, a więc temperatura otoczenia zmienia się z t na t' przy stałym ciśnieniu p.
Higrometr wlosowy - Pory włosa absorbują wilgoć z otoczenia. Ciśnienie pary nasyconej zależy od krzywizny powierzchni, nad którą występuje, a zmiana ciśnienia jest przyczyną wytworzenia sił deformujących, powodujących zmianę długości włosa. Tego rodzaju czujnik jest stosowany w higrometrze i higrografie.W wilgotnościomierzu punktu rosy obniżamy temperaturę otoczenia zbiorniczka termometru poprzez sztuczne zwiększanie parowania roztworu wodnego chlorku litu na elektrodzie otaczającej zbiorniczek tego termometru. Odczytujemy ustaloną temperaturę Higrometr pojemnościowy Pojemnościowy czujnik wilgotności względnej przypomina strukturą kondensator (rys. 1). Zawiera dwie metalowe elektrody oraz umieszczoną pomiędzy nimi cienką warstwę higroskopijnego polimeru pełniącego rolę dielektryka. Powierzchnia górnej elektrody jest zazwyczaj porowata, co ma na celu ochronę warstwy higroskopijnej przed kondensacją i zanieczyszczeniami. Podłoże czujnika jest wykonane najczęściej ze szkła, ceramiki lub krzemu. Zmiana stałej dielektrycznej materiału higroskopijnego jest proporcjonalna do wilgotności względnej w otoczeniu czujnika
15. W jaki sposób uwzględnia się w obliczeniach cieplnych obecność szczelin powietrznych?
Szczelina dobrze wentylowana (A>1500mm^2/1mb(pion),1m^2(poziom) – nie liczymy warstwy powietrza i warstw od warstwy powietrza do srodowiska zewnętrznego, zamiast Rse przyjmujemy Rsi, Szczelina slabo wentylowana 500<A<1500, Rt=(1500-A)*Rtu/1000+(A-500)Rtv/1000, Rtu – opor cieplny ze szczelina niewentylowana, Rtv – z dobrze went., Szczelina niewentylowana – Rt=Suma(R)+Rsi+Rse
16. Wyjaśnij dlaczego wymagania cieplne stawiane ścianie mogą być zróżnicowane zależnie od tego czy jest ona pełna, z oknami i np. balkonem
Ze względu na mostki termiczne powstale w okolicach tych newralgicznych punktow, oraz niejednorodna warstwe scian co doprowadza do roznic w oporze cieplnym warstw.
17. W jaki sposób i dlaczego zmieni się wilgotność względna powietrza przy wzroście temperatury powietrza w pomieszczeniu
Wilgotność względna – stosunek ciśnienia cząstkowego pary wodnej zawartej w powietrzu do ciśnienia nasycenia, określającego maksymalne ciśnienie cząstkowe pary wodnej w danej temperaturze.
Wilgotność względna jest niemianowana i zawiera się w przedziale od 0 do 1, często wyrażana w procentach (100%=1). Wilgotność względna równa 0 oznacza powietrze suche, zaś równa 1 oznacza powietrze całkowicie nasycone parą wodną. Przy wilgotności względnej równej 1 oziębienie powietrza daje początek skraplaniu pary wodnej.
Wilgotność względna natomiast spada-zależność ze wzoru p(t).
JAK TO ZROBIC?!?!
18. Narysuj szacunkowo po 2 wykresy: rozkład temp., pi i psat w skali grubości warstw. Wskaz przegrodę źle zaprojektowaną pod względem wilgotnościowym i zaproponuj najprostszy sposób poprawy.
A od wewnątrz: cegła pełna 25cm, styropian 8cm, cegła silikatowa 12cm
B od wewnątrz: cegła pełna 25cm, szczelina powietrzna dobrze wentylowana 3cm, styropian 8cz, cegła silikatowa 12cm
C od wewnątrz: cegła pełna 25cm, styropian 8cm, folia aluminiowa, szczelina powietrzna dobrze wentylowana 3cm, cegła silikatowa 12cm.