Zgryźliwość kojarzy mi się z radością, która źle skończyła.

 

Katecheza okolicznościowa                                                                                                                                                                                                                 ks. Stanisław Kogut

Dla młodzieży wiek: 15 -18 lat

 

 

 

TEMAT: TAJEMNICA ODKUPIENIA, CZYLI BÓG KOCHA CIĘ OSOBIŚCIE, BEZWARUNKOWO KOCHA CIĘ.

 

 

·         Cel dydaktyczny: uczeń wie, że miłość Boża jest rzeczywista i wielka.

 

·         Cel wychowawczy: uczeń chce odpowiadać na Boża miłość przez modlitwę, solidną pracę, troskę o siebie.

 

·         Metody: prezentacja książki, zapis, dialog, odczyt, artykuł prasowy, praca z tekstem, dyktowanie, zapis.

 

·         Pomoce: Pismo Święte, encyklika „Deus caritas est (dalej DCE)”,  książka ks. G. Gilbert’a  „Dealer miłości” (pomocne mogą być zdjęcia tegoż księdza), Encyklopedia Katolicka, encyklopedia popularna, plansze pomocne do artykułu prasowego, kreda, tablica.

 

 

Nr

TREŚĆ

METODYPOMOCE

1.      1.

 

Modlitwa: prowadzona przez katechetę: Panie Jezu dziękujemy za Twój trud podjęty dla nas, za Twoje życie które oddałeś abyśmy mogli żyć z Tobą na wieki. Kłaniamy się Tobie Panie Jezu Chryste że przez Krzyż i Mękę swoją odkupiłeś świat.

 

 

Modlitwa

 

2.      2.

 

Sprawdzenie:

-          Obecności

-          Zeszytów

-          Podręczników

-          Wiadomości z ostatniej katechezy

 

 

Dialog

 

Zeszyty,

podręczniki, dziennik

 

WIDZIEĆ

 

 

3.      3.

 

Zainteresowanie tematem – wprowadzenie egzystencjalne:

 

     Niezwykły francuski ksiądz Guy Gilbert od ponad 30 lat pracujący wśród młodocianych przestępców Paryża, często odwiedza więzienia. Tam spotyka się z więźniami, z którymi nikt nie chce rozmawiać bo takie przestępstwa mają na koncie – m.in. wielokrotne gwałty na nieletnich, pedofilia, morderstwa ze szczególnym okrucieństwem. On sam przyznaje:

…dobrze znam ręce które zabiły. Zawsze gdy jestem w więzieniu, staram się je uścisnąć, pokonując nieprzeparty wstręt. Tylko jedna modlitwa, zawsze ta sama, z głębi serca, pozwala mi tego dokonać: „Panie, spraw, bym uwierzył, że to są ludzkie ręce. Twoje ręce Panie”. Tenże ksiądz w wielu wywiadach podkreślał, że bez pewności Bożej miłości, radykalizmu jaki niesie krzyż Jezusa Chrystusa czego doświadczał i doświadcza nigdy nie podjąłby się takiej pracy jaką się zajmuje. To pozwala mu bez żalu spojrzeć na tych, którzy wybili mu wszystkie zęby, w bójkach które musiał stoczyć na ulicach Paryża, by uzyskać zaufanie młodych wśród których pracuje; pozwala mu to bez zawiści mówić o tym że wielokrotnie został okradziony przez tych którym zaufał. Dlatego też dziś zastanowimy się nad Tajemnicą odkupienia  -  która jest niczym innym jak osobistą i bezwarunkową miłością Boga do każdego z nas.

 

Zapisujemy temat: TAJEMNICA ODKUPIENIA, CZYLI BÓG KOCHA CIĘ OSOBIŚCIE, BEZWARUNKOWO KOCHA CIĘ.

 

 

Pokaz okładki z autorem, zdjęcia które można dać oglądnąć uczniom, zapis na tablicy

 

Książka „Dealer miłości” Zdjęcia ks. Gilberta, tablica, kreda

 

OSĄDZIĆ

 

 

4.       

 

Wymiar egzystencjalny:

 

Z miłością Boża wielu ludzi nie może sobie poradzić, poczynając od tego że wielu Boga nie uznaje za rzeczywistość - ateizm. Są organizacje, które dążą do wyeliminowania Boga z życia społecznego jak np Unia Europejska. Inni wywodząc się z oświeceniowych prądów umysłowych są ostatecznie w stanie przyjąć Boga – Architekta, ale zabierając mu zdolność do miłości człowieka – czyli przyjmują tzw. deizm. ( uczniowie otrzymują definicje encyklopedyczne

 

 

Dialog,

Praca z literaturą (EK –ateizm, deizm)

 

EK, Encyklopedia Popularna

5.       

 

Wymiar biblijny i liturgiczny

 

Trudno jest ludziom  przyjąć Boga kochającego, chociażby dlatego, że sami popełniamy grzech, za który karą jest śmierć jak mówi święty Paweł Apostoł. My sami doświadczamy dziwnej tęsknoty za czymś nieokreślonym. O tym doskonale wie Pan Bóg – nasz Stworzyciel. Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu jest bardzo często nazywane miłosnym listem Pana Boga do człowieka. Zobaczymy zatem co sam Pan Bóg mówi o swoim odniesieniu do nas. ( jeden z uczniów trzyma świecę którą zapala inny uczeń, po czym jeden z

 

uczniów odczytuje perykopę biblijną).

 

I lektor – uczeń:   Oz 11, 1 – 4

 

  „Miłowałem Izraela gdy był jeszcze dzieckiem, i syna mego wezwałem z Egiptu. Im bardziej ich wzywałem  tym dalej odchodzili ode mnie, składali ofiary Baalom i bożkom palili kadzidła. A przecież Ja uczyłem chodzić Efraima, na swe ramiona ich brałem; oni zaś nie rozumieli że przywracałem im zdrowie. Pociągnąłem ich ludzkimi więzami, a były to więzy miłości. Byłem dla nich jak ten co podnosi do swego policzka niemowlę – schyliłem się ku niemu i nakarmiłem je.

 

  II lektor- uczeń: Ez 16, 5. 6 – 7a. 8.

 

  „Żadne oko nie okazało współczucia aby spełnić względem ciebie jedną z tych posług przez litość dla ciebie. W dniu twego urodzenia wyrzucono cię na puste pole – przez niechęć do ciebie. Oto ja  przechodziłem obok ciebie i ujrzałem cię, jak szamotałaś się we krwi. Rzekłem do ciebie, gdy byłaś we krwi: Żyj, rośnij! Rosłaś, wzrastałaś i doszłaś do wieku dojrzałego…Ale byłaś naga i bez okrycia. Oto ja przechodziłem obok ciebie i ujrzałem cię. Był to twój czas, czas miłości. Rozciągnąłem połę mego płaszcza nad tobą i zakryłem twoją nagość. Związałem się z tobą przysięgą i wszedłem z tobą w przymierze – stałaś się moją.”

 

  Krótki komentarz o miłości Bożej kierowanej do człowieka, czego dowodem są przytoczone jedne z wielu słów Biblii. To są jednak słowa Proroków – wysłańców Boga. W końcu sam Bóg decyduje się wejść pomiędzy swój lud. Bóg Człowiek – Jezus Chrystus mówi do nas:

 

III lektor – uczeń: J 3, 16 – 17:

„ Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy kto w niego wierzy nie zginął ale miał życie wieczne. Albowiem Bóg nie posłał swego Syna na świat po to aby świat potępił, ale po to by świat został przez niego zbawiony.

 

 

 

Wprowadzenie, Liturgia Słowa, wyjaśnienie perykop.

 

Pismo święte, świeca.

6.      5.

 

Wymiar eklezjalny:

 

   Teraz zobaczymy jak doświadczenie miłości Boga żyje w Jego rodzinie – Kościele. Na przykładzie encykliki Benedykta XVI DCE zobaczymy jak miłość Boża znajduje się w centrum życia Kościoła: (uczniowie podzieleni zostają na grupy max. 4 – osobowe; otrzymują tekst ksero 12 pkt DCE; także przygotowane plansze do artykułu prasowego, kredki, flamastry) teraz przeczytajcie tekst encykliki, zastanówcie się nad nim i w postaci pierwszej strony gazety – czasopisma przez artykuł napiszcie o Bożej miłości ponad wszystko,     

 

Analiza pracy – wybierany najlepszy artykuł – dla tej czwórki oceny.

 

W tym miejscu prowadzący, jeśli w artykułach nie było na ten temat za dużo, powinien wyakcentować aspekt krzyża w miłości Bożej ku nam. Krzyża jako szaleństwo Bożej miłości ku nam.

 

 

Praca z tekstem, artykuł prasowy,

 

Teksty, flamastry, plansze do artykułu prasowego.

 

DZIAŁAĆ

 

 

7.      6.

 

Podsumowanie: Poznana „szalona” miłość Boga do nas nie jest jednak tylko do podziwiania, ale przede wszystkim do naśladowania w naszym codziennym życiu. Bo czasem tak się zdarza,...

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • hannaeva.xlx.pl