Zgryźliwość kojarzy mi się z radością, która źle skończyła.

……………………., dnia ..................

                                                                                                                             

 

ZATWIERDZAM      ..............................................

 

     ...............................................

          

             

 

              PLAN – KONSPEKT              do przeprowadzenia zajęć z POPL z plutonem ochrony i regulacji ruchu w dniu Z -14

                                                                                                 

 

I. TEMAT 4: Doskonalenie nabytych umiejętności związanych z powszechną obroną przeciwlotniczą w sytuacji zagrożenia uderzeniami z powietrza .

II. CEL:

-          doskonalić szkolonych z zasadami prowadzenia ognia z broni strzeleckiej do celów powietrznych

-          doskonalić żołnierzy prowadzenia ognia zaporą pionową

-          doskonalić żołnierzy prowadzenia ognia zaporą pochyłą

-          doskonalić żołnierzy prowadzenia ognia zaporą prostopadłą

-          doskonalić żołnierzy prowadzenia ognia do desantu spadochronowego

 

III. FORMA               : zajęcia praktyczne.

 

IV. CZAS:               2 x 45' 

 

V. MIEJSCE : Strzelnica Mielno.

 

VI.ZAGADNIENIA:

1.Ostrzeżenia o zagrożeniach powietrza i ogłaszanie alarmu.

2. Zachowanie się po ogłoszeniu alarmu.

 

VII. WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO-METODYCZNE:

 

a)     Zajęcia prowadzone całością plutonu

b)     spełnić formalności związane z wyjazdem na zajęcia w teren. Omówić warunki bezpieczeństwa na czas przemieszczenia na zajęcia;

c)     omówić szczegółowo warunki bezpieczeństwa;

d)     zajęcia prowadzić metodą musztry bojowej;

e)     do realizacji każdego zagadnienia stosować wprowadzenie w sytuację taktyczną;

f)       w czasie zajęć należy zwrócić szczególną uwagę na przestrzeganie dyscypliny szkoleniowej i warunków bezpieczeństwa;

g)     obsługę sprzętu przeprowadzić bezpośrednio po zajęciach.

 

VIII. LITERATURA :

 

lRegulamin działań taktycznych wojsk zmechanizowanych i pancernych (batalion-kompania). Warszawa DWLąd. 2009llPodręcznik walki pododdziałów wojsk zmechanizowanych (pluton, drużyna). Warszawa DWLąd. 2000.llInstrukcję o działalności szkoleniowo-metodycznej w SZ RP Warszawa 2009.llZbiór norm szkoleniowych pododdziałów piechoty, Warszawa 2007.llCz. Dąbrowski, Z. Grobelny, „Pluton zmechanizowany w marszu i postoju”, Wrocław 2003llZbiór znaków i skrótów wojskowych cz.II, Szt. Gen. Warszawa 2004.llAPP-6 Znaki Wojskowe dotyczące Wojsk Lądowych. llPoradnik dowódcy pododdziału z POPL.l

 

 

IX. ZABEZPIECZENIE MATERIAŁOWO-TECHNICZNE:

·      torba sanitarna                            1 szt.

·      chorągiewki sygnalizacyjne                            4 pary

·         7x45 LP                                                                                                                                                 4szt

·         Wyposażenie indywidualne                                                                                                  na stan

·         busola                                                                                                                                                4szt

 

 

X. ORGANIZACJA ZAJĘĆ:

 

 

 

 

CZĘŚĆ WSTĘPNA

Czas: 10 min

Prowadzący: d-ca plutonu

 

 

 



 

 

 

ZAGADNIENIE 2.

Prowadzący: d-ca plutonu

Czas:35 min

 

 

ZAGADNIENIE 1.

Prowadzący: d-ca plutonu

Czas:35 min

 

 



                                                 

 



 

 

 

 

CZĘŚĆ KOŃCOWA:

Czas: 10 min

Prowadzący: d-ca plutonu

 

 

 

 

 

 

XI. WARUNKI BEZPIECZEŃSTWA:

Wszystkie czynności wykonywać na komendę przełożonych.

Podczas zajęć zabraniam:

-        odkładania lub przekazywania komukolwiek broni osobistej;

-        zbierania jakichkolwiek nieznanych przedmiotów znalezionych na terenie poligonu, o znalezionych niewypałach i niewybuchach natychmiast meldować przełożonym oraz oznaczyć miejsce znaleziska;

-        wykonywania manewrów sprzętem po utracie orientacji /lub w dużym zadymieniu/;

-        wykonywania czynności niezgodnych z charakterem przerabianych zagadnień;

-        samowolnego oddalania się z rejonu zajęć;

Przerwać ćwiczenie natychmiast po ujrzeniu czerwonej gwiazdy lub w przypadku groźby wypadku samodzielnie ogłaszając - PRZERWAĆ ĆWICZENIE

 

XII. INNE (DODATKOWE):

              Nie dotyczy

 

 

XIII. WPROWADZENIE W SYTUACJĘ TAKTYCZNĄ

              1bpzmot– po przeprowadzeniu mobilizacyjnego rozwinięcia przystąpił do zgrywania pododdziałów na poligonie i osiąga gotowość do działania. Aktualnie znajduje się w rejonie zgrywania bojowego i jest w gotowości do wykonywania zadań bojowych zgodnie z decyzja dowódcy brygady.

 

 

XIV. PRZEBIEG SZKOLENIA

 

Lp.

ZAGADNIENIA I CZAS

CZYNNOŚCI

KIEROWNIKA ZAJĘĆ

ĆWICZĄCYCH

1

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

ROZPOCZĘCIE  ZAJĘĆ 10 min

 

 

 

 

 

Zag. 1 (35 min)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zag. 2 (35 min)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CZĘŚĆ KOŃCOWA

10 min

 

 

 

 

n      przyjęcie meldunku ;

n      sprawdzenie obecności ;

n      omówienie warunków bezpieczeństwa i postawienie zadań na czas dojazdu do rejonu zajęć.

 

Ostrzeżenia o zagrożeniach z powietrza i ogłaszania alarmu

Każdy posterunek obserwacji powietrznej i skażeń powinien mieć wcześniej opracowany sposób wskazywania celów i meldowania o nich a także ustalone sygnały

np. : za pomocą rakietnicy, głosem , sygnałem , syreną , środkami łączności.

 

 

 

Zachowanie się po ogłoszeniu alarmu

Podczas prowadzenia walki żołnierze powinni być w stałej gotowości do zwalczania środków napadu powietrznego.

W czasie niespodziewanego napadu na małej wysokości pododdziały otwierają samodzielny ogień. Żołnierze z pojazdów opuszczają je i kryją się wykorzystując drzewa, rowy i prowadzą ogień
z posiadanej broni.

 

 

-          omówienie i podsumowanie zajęć

n      wykonanie  zbiórki kompanii

n      sprawdzenie ilości ludzi , broni i sprzętu

 

Stoją na zbiórce i słuchają

 

 

 

 

 

Omawiam sposoby ogłaszania alarmów oraz ostrzeżeń
o zagrożeniu uderzeniami
z powietrza. Polecam szkolonym praktycznie realizować wykonywanie alarmów.

 

Omawiam zachowanie się żołnierzy po ogłoszeniu alarmu o zagrożeniu z powietrza.
Praktyczna realizacja czynności po ogłoszeniu alarmu powietrznego       

 

 

 

 

Podsumowuje i omawiam przeprowadzone zajęcia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OPRACOWAŁ

                                                                                                                        DOWÓDCA ploirr

                                                                                                                                                                                                                                                   …………………………………...

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • hannaeva.xlx.pl