Zgryźliwość kojarzy mi się z radością, która źle skończyła.
OBSZARY SZTUKI WOJENNEJ
W KONTEKŚCIE KOMPONENTÓW SIŁ ZBROJNYCH I FORM WALKI ZBROJNEJ
FORMY WALKI ZBROJNEJ
KOMPONENTY
SIŁ ZBROJNYCH
Działania regularne
(DR)
Działania nieregularna
(DN)
Wojska operacyjne
(WO)
Sztuka
wojenna
A
B
Wojska terytorialne
(WT)
C
D
WOJSKA OPERACYJNE są zasadniczym komponentem sił zbrojnych do prowadzenia ofensywnych działań regularnych, stąd częściowo wykorzystują działania nieregularne.
WOJSKA TERYTORIALNE są zasadniczym komponentem do obrony
z wykorzystaniem działań nieregularnych, zatem działania regularne wykorzystują w ograniczonym zakresie.
A – Obszar-podstawa budowy strategii ofensywno-ekspedycyjnych – mających charakter ekspansji terytorialnych (wyjątkowo niebezpiecznej narodowo
i niezbyt optymalnej strategicznie dla Polski)
B – Obszar funkcjonowania w strategii elementów ofensywnych działań specjalnych
C – Obszar funkcjonowania strategii o przewadze czynników defensywno-terytorialnych
D – Obszar-podstawa strategii powszechnej obrony narodowej (optymalnej strategicznie i tym samym koniecznej dla Polski)
W Polsce u progu XXI wieku, z tego zasobu wiedzy (sztuki wojennej) korzysta się jedynie w 25%, bowiem uwagę koncentruje się głównie na strategii ofensywno-ekspedycyjnej (A) mającej charakter ekspansji terytorialnej (tj. dyspozycji zagranicznej sił zbrojnych na rzecz ośrodków władzy znajdujących się poza granicami RP), z rażącym zaniechaniem wysiłku w interesie skutecznej obrony terytorium narodowego.
Zatem narusza się postanowienia Konstytucji, w marginalnym stopniu uwzględnia interes narodowy i polską rację staniu oraz wymogi sojusznicze (Art. 3) i przede wszystkie ignoruje potrzeby bezpieczeństwa narodowego RP.
Wg R. JAKUBCZAKA
Optymalnym rozwiązaniem byłoby stosowanie w praktyce całego zakresu wiedzy płynącej ze sztuki wojennej i tym samym posiadanie zdolność do reagowania we wszystkich obszarach (tj. A, B, C, D) stosownie do potrzeb; a najskuteczniej w tym, który odnosi się do obrony terytorium narodowego (D) – z wtórnym uwzględnieniem potrzeb sojuszniczych (Art. 5 Sojuszu).
WR. Jakubczaka
...