Zgryźliwość kojarzy mi się z radością, która źle skończyła.

1

 

Marek Biesiada              30.10. 2006              Konspekt lekcji historii w klasie I D

 

Temat: Wierzenia religijne Greków

 

1.      Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

·         rozumie i prawidłowo stosuje pojęcia: antropomorfizm, wyrocznia, gimnazjon, politeizm, bogowie olimpijscy, heros, mit, igrzyska olimpijskie, Iliada, Odyseja, epos, tragedia, komedia, amfiteatr

·         rozumie znaczenie daty 776 r. p.n.e.

·         rozumie rolę religii jako czynnika spajającego wszystkich Hellenów

·         charakteryzuje główne bóstwa i herosów greckich

·         wyjaśnia powody antropomorficznego charakteru wierzeń greckich

·         wskazuje osiągnięcia Greków z zakresu literatury, teatru i sportu wskazuje na mapie miejsca kultu: Ateny

·         zna osoby mające wpływ na utrwalenie i uwiecznienie wierzeń Greków: Hezjod, Homer

·         zna osiągnięcia z zakresu kultury, których początki wiążą się bezpośrednio z religią starożytnych Greków (teatr, literatura, sport)

·         rozumie rolę wierzeń religijnych w życiu Greków

·         rozumie związki zachodzące pomiędzy wierzeniami religijnymi Greków a innymi dziedzinami ich kultury

·         wskazuje na mapie miejsca kultu: Olimpia, Delfy

·         analizuje źródła pisane i ikonograficzne

·         porównuje wierzenia Greków z wierzeniami ludów starożytnego Wschodu

2.     Metody:

·         praca z podręcznikiem,

·         praca z tekstem źródłowym,

·         rozmowa nauczająca

3.      Środki dydaktyczne:

·         podręcznik, skoroszyt

·         gimnazjalisty

4.      Tok lekcji:

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Uwagi

1

2

3

I. Czynności organizacyjno – porządkowe.

·      sprawdzenie listy obecności

·      zapisanie tematu lekcji do dziennika

 

 

II.       Rekapitulacja wtórna:

·         Jaki był na początku ustrój w polis Ateny?

·         Kto przejął w polis władzę po zniesieniu monarchii?

·         Jakie były konflikty w Atenach za czasów rządów arystokracji?

·         Jakie rządy sprawował Pizystrat?

·         Jakie rządy wprowadził Klejstens?

·         Co to jest demokracja i rządy demokratyczne?

·         Kto mógł brać udział w życiu politycznym i podejmować decyzję?

·         Gdzie podejmowano najważniejsze decyzje w Atenach?

·         Gdzie obradowało zgromadzenie ludowe?

·         Kim był Perykles?

·         Co Ateny zawdzięczają Peryklesowi?

·         Gdzie znajduje się polis Ateny?

·         Kto podbił Pelopoponez?

·         Z jakich królestw składał się polis Sparta?

·         Jak nazywała się ludność podpita przez Dorów?

·         Jak nazywali się pełnoprawni obywatele Sparty?

·         Jaki charakter miała polis Sparta?

·         Jakie wychowanie dzieci i młodzieży stosowano w Sparcie?

·         Kto sprawował rządy w Sparcie?

Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

 

III.    Realizacja nowych treści:

Temat: Wierzenia religijne Greków

 

1. Charakter religii greckiej

·         Jaki charakter miała religia grecka?

·         Jakie cechy posiadali bogowie greccy?

 

 

 

 

 

2. Bogowie Greccy

·         Gdzie mieszkali bogowie greccy?

·         Jakich bogów mieli Grecy?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Miejsca kultu religijnego

·         Gdzie bogowie objawiali swoją wolę ludziom?

·         Dlaczego Grecy zasięgali opinii w wyroczni?

 

 

4. Mity – opowieści o bogach i herosach

·         Co to są mity?

·         Czyje dzieje przedstawiały mity?

 

 

 

 

 

 

5. Formy kultu i obrzędy religijne

·         Co to były agony?

·         Gdzie młodzież uczyła się uprawiania sportu?

·         Gdzie odbywały się Igrzyska Olimpijskie?

·         Jakiemu bogu były poświęcone Igrzyska Olimpijskie?

·         Co ile lat odbywały się Igrzyska Olimpijskie?

·         W jakich konkurencjach rywalizowali sportowcy?

·         Jakie były nagrody dla zwycięzców?

·         Co to były Dionizje?

·         Jakiemu bogu były poświęcone Dionizje?

·         Jaką ofiarę składano Dionizosowi?

·         Jakie sztuki teatralne odgrywano podczas Dionizji?

·         Jakich znamy sławnych twórców teatru greckiego?

Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

 

Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia I..., Poznań 2002, s. 70. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

1. Charakter religii greckiej

·         politeizm

·         antropomorfizm (gr. anthropos – człowiek, morfe – kształt, forma) – bogowie podobni do ludzi

 

Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia I..., Poznań 2002, s. 70. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

2. Bogowie Greccy

Uczniowie rysują schemat s. 70. „Genealogia bogów greckich”

 

Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia I..., Poznań 2002, s. 71. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

3. Miejsca kultu religijnego

·         wyrocznie – Delfy

Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia I..., Poznań 2002, s. 71. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

4. Mity – opowieści o bogach i herosach

·         Iliada

·         Odyseja

 

Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia I..., Poznań 2002, s. 71. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

5. Formy kultu i obrzędy religijne

a) agony – współzawodnictwo w sporcie, dramacie lub muzyce ku czci bogów

b) Sport

·         gimnazjony – ośrodki gimnastyczne, gdzie młodzież uprawiała sport

·         Igrzyska Olimpijskie ku czci Zeusa

c) Dionizje– uroczystości ku czci Dionizosa

·         teatr – tragedia (gr. tragos – kozioł), komedie

·         autorzy greccy: Ajschylos, Sofokles i Eurypides

Wyjaśnić pojęcia: politeizm, antropomorfizm,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wyjaśnić pojęcia: bogowie olimpijscy,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wyjaśnić pojęcia:

wyrocznia,

 

 

 

 

 

 

Wyjaśnić pojęcia:

mit, Iliada, Odyseja, epos, heros,

 

 

 

 

...

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • hannaeva.xlx.pl