Zgryźliwość kojarzy mi się z radością, która źle skończyła.

Wyładowania niezupełne: formy, mechanizmy rozwoju, efekty, zastosowanie praktyczne.

[cw 2 badania wytrzymałości statycznej powietrza-lab twn]

Wyładowania niezupełnie (ulot, wyładowania świetlące i snopiaste) charakteryzują się stosunkowo dużą rezystancją. Występują wewnątrz układu izolacyjnego, ograniczone są tylko do pewnej jego części oraz nie wywołują bezpośrednio całkowitego zwarcia międzyelektrodowego. Wyładowania niezupełne możemy podzielić na wyładowania:

·         Ulotowe w gazach w miejscach dużego natężenia pola elektrycznego

·         Wyładowania powierzchniowe, występujące na granicy dielektryków o różnych wartościach przenikalności elektrycznej

·         Wyładowania w inkluzjach gazowych lub rozwarstwieniach materiałów izolacyjnych

Wyładowania niezupełnie mają istotny wpływ na zmianę wewnętrznego i powierzchniowego stanu materiału izolacyjnego. Oddziaływanie energetyczne elektronów i jonów na otaczający ośrodek wywołuje bowiem nieodwracalne  zmiany fizyczno-chemiczne materiału izolacyjnego, w tym również zmiany mechaniczne. Dla polimerów syntetycznych (polietylen) zjawiskiem charakterystycznym inicjowanym przez działanie wyładowań niezupełnych jest tzw. drzewienie elektryczne, którego efektem jest powstawanie w materiale powiększających się z upływem czasu przewodzących, rozległych kanałów.

W rzeczywistości w litej strukturze materiału izolacyjnego występują pory wypełnione powietrzem i wtedy nasz układ izolacyjny moglibyśmy przedstawić jako połączenie równoległe kondensatorów o różnej pojemności i różnej wytrzymałości dielektrycznej. Możemy łatwo sobie wyobrazić, co stanie się z takim układem kondensatorów po przyłożeniu wysokiego napięcia. Jedne kondensatory wytrzymają to napięcie, inne ulegną przebiciu.

 

W rzeczywistym układzie izolacyjnym mikrowyładowania występują wewnątrz izolacji w porach wypełnionych powietrzem. Te mikrowyładowania, niepowodujące trwałego uszkodzenia izolacji, to właśnie wyładowania niezupełne

MECHANIZMY PRZESKOKU ISKROWEGO W GAZACH

Lawiny elektronowe

Mechanizm Townsenda zapłonu iskry krótkiej

Mechanizm kanału plazmowego

Iskra bardzo długa

ULOT I WYŁADOWANIA SNOPIASTE W POWIETRZU

Informacje ogólne

wpływ biegunowości

napięcie początkowe ulotu

prądy i straty ulotowe

inne skutki ulotu

...
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • hannaeva.xlx.pl