Zgryźliwość kojarzy mi się z radością, która źle skończyła.

17 specalnosciowe

Rachunek przepływów pieniężnych jest elementem  sporządzanym obligatoryjnie przez jednostki podlegające obowiązkowemu .

W  zakres wykazywanych informacji, zasady sporządzania oraz  wzór rpp określa .

Sprawozdanie to dzieli się na trzy części ukazujące 3 aspekty działalności przedsiębiorstwa:

·                     przepływy z 

·                     przepływy z 

·                     przepływy z 

 

Przepływy z działalności operacyjnej- przepływy pieniężne związane z podstawową działalnością spółki, w szczególności: wpływy ze sprzedaży, wydatki na zakup materiałów użytych do produkcji, koszty eksploatacyjne, wypłaty wynagrodzeń.

Do przepływów z działalności operacyjnej nie wlicza się kosztów , ponieważ nie powoduje ona wypływu środków pieniężnych z przedsiębiorstwa.

 

Przepływy z działalności inwestycyjnej– przepływy pieniężne przedsiębiorstwa wiązane ze sprzedażą lub nabyciem , np. budynków, lokali, maszyn, środków transportu.

Ujemne saldo przepływów z działalności inwestycyjnej może być dobrze odebrane przez potencjalnych inwestorów, ponieważ oznacza to, że przedsiębiorstwo się rozwija, inwestuje i powieksza swój majątek trwały.

 

Przepływy z działalności finansowej- środki finansowe pozyskiwane lub wydatkowane na zewnątrz. Wpływami z działalności finansowej są np.: emisja akcji lub obligacji, zaciągnięcie kredytu. Dp wypływów zaliczyć można np.: wykup obligacji, skup akcji własnych, spłata odsetek od zaciągniętych kredytów.

Rodzaj strumieni

Przypadki

1

2

3

4

5

6

7

8

Operacyjny

+

+

+

+

-

-

-

-

Inwestycyjny

+

-

+

-

+

-

+

-

Finansowy

+

-

-

+

+

+

-

-

·                     Przypadek 1: Dodatnie przepływy pieniężne na wszystkich poziomach. Przedsiębiorstwo gromadzi środki pieniężne na koncie być może aby przeznaczyć je na przyszłe inwestycje.

·                     Przypadek 2: Wysoka rentowność a zyski przeznaczane są na rozwój przedsiębiorstwa i spłatę zobowiązań.

·                     Przypadek 3: Typowa sytuacja, gdy mamy do czynienia z restrukturyzacją.

·                     Przypadek 4: Prawidłowa sytuacja w rozwijającym się przedsiębiorstwie.

·                     Przypadek 5: Ujemne przepływy z działalności operacyjnej i dodatnie z pozostałych działalności wskazują na przejściowe trudności jednostki gospodarczej.

·                     Przypadek 6: Sytuacja typowa dla młodych, dopiero rozwijających się przedsiębiorstw.

·                     Przypadek 7: Niedobory gotówkowe przedsiębiorstwa są pokrywane ze sprzedaży aktywów.Jest to niewątpliwie najgorszy przypadek i może oznaczać bankructwo jednostki.

·                     Przypadek 8: Ujemny poziom gotówki we wszystkich poziomach. Nie oznacza jednak bankructwa. Przedsiębiorstwo ma szansę zacząć zarabiać w przyszłości na obecnie dokonywanych inwestycjach.

 

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • hannaeva.xlx.pl