Zgryźliwość kojarzy mi się z radością, która źle skończyła.
KONSPEKT LEKCJI: 17
DATA: 02.10.2007r.
DYSCYPLINA: SIATKÓWKA
TEMAT: Doskonalenie odbić sposobem górnym i dolnym oraz zagrywki .
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
Ilość uczestników: 15
Klasa/ Płeć: IIB /M
Czas trwania zajęć: 45 min.
Przybory: piłki do siatkówki
CELE GŁÓWNE LEKCJI :
1.Umiejętności: uczeń potrafi wykonać odbicie sposobem górnym i dolnym
2.Wiadomości. : uczeń zna przepisy gry w siatkówkę
3.Sprawność motoryczna. : koordynacja, siła mm. RR
4.Akcent wychowawczy: zdyscyplinowanie, współpraca w parach
Imię i nazwisko prowadzącego: Łukasz Biliński
Tok lekcji
Zadania szczegółowe
Dozow.
Uwagi organizacyjno-metodyczne
1.Część organizacyjna
1.Zbiórka
2.Powitanie
3.Sprawdzenie liczby ćwiczących.
2 min.
- w dwuszeregu wzdłuż linii bocznej
- nie ćwiczący siadają na ławce
- kontrola obuwia i ubioru
2.Nastawienie do aktywnego udziału w lekcji
1.Podanie tematu.
2.Motywacja do aktywnego udziału w lekcji.
1 min.
3.Rozgrzewka, psychomotoryka i profilaktyka
Zabawa ożywiająca „Berek liniowy”- jeden ćwiczący jest berkiem .Zabawa odbywa się po wszystkich liniach boiska .Ćwiczący uciekają przed berkiem po liniach , gdy ktoś zostanie złapany zmienia się z berkiem.
1.Ćwiczenia kształtujące z piłką, ćwiczący ustawieni szeregu na linii bocznej boiska i wykonują:
- kozłowanie piłki PR na drugą stronę
- j.w. powrót kozłując piłkę LR
- toczenie piłki PR na drugą stronę
- j.w. tylko powrót tocząc piłkę LR
- podrzut piłki oburącz w górę i krążenia oburącz RR w przód, następnie chwyt piłki
- j.w. z tym, że powrót krążenia RR w tył
- podrzut piłki oburącz w górę i chwyt piłki w przysiadzie nad głową na drugą stronę
- j.w. powrót, podrzut piłki oburącz w górę wykonujemy klaśnięcia rękami i chwyt piłki
- j.w. podrzut piłki oburącz w górę, następnie obrót o 360 °i chwyt piłki
2. Ćwiczący ustawieni w rozsypce, każdy z piłką i wykonują następujące ćwiczenia:
- krążenia piłką wokół kolan, bioder
- w pozycji stojącej skłony T w przód z piłką trzymaną w rękach
- w leżeniu tyłem piłka znajduje się między NN( kostkami ) wykonujemy leżenie przewrotne przekazując piłkę z NN do RR
- w leżeniu przodem piłka trzymana w RR na sygnał nauczyciela wykonujemy jednoczesny wznos RR i NN w górę
- 10 podskoków przez piłkę, która znajduje się na podłożu. Podskoki wykonujemy z boku piłki z jednej strony na drugą
15 min.
Ćwiczący poruszają się po liniach. Można wybrać kilku berków.
-jedna piłka na osobę
Ćwiczenie to wykonujemy w truchcie
4.Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności
Pokaz i objaśnienie techniki wykonania odbicia piłki sposobem dolnym
1.Nauka odbicia piłki sposobem dolnym:
a) ćwiczący ustawieni w rozsypce, wykonują bieg w różnym kierunku, na sygnał prowadzącego wykonują zatrzymanie w prawidłowej postawie do odbicia sp.dolnym.
b) ćwiczący zabierają piłkę. Każdy z ćwiczących układa piłkę na przedramionach tak jak do odbicia sposobem dolnym, wykonuje poruszanie się z piłką na przedramionach, stara się utrzymać piłkę jak najdłużej
c) Z własnego podrzutu ( na wysokość 1m) staramy się z amortyzować piłkę na przedramionach w prawidłowej postawie jak do odbicia sposobem dolnym.
2. Ustawienie w parach:
a) twarzą do siebie w odległości 4m. Jeden z partnerów w klęku na jednym kolanie amortyzuje na przedramionach piłkę rzuconą przez współćwiczącego i oddaje z powrotem piłkę do osoby od której otrzymał podanie.
b) j.w. z tym, że ćwiczący ustawieni są tyłem do siebie. Jeden z ćwiczących trzyma piłkę i wykonuje podrzut piłki w przód (w górę ), dopiero gdy piłka odbije się po koźle drugi partner wybiega do piłki i amortyzuje ją na przedramionach.
3.Doskonalenie odbić sposobem górnym:
a) ustawienie ćwiczących w parach ( w odległości około 6m od siebie) i wykonują następujące ćwiczenia:
- odbicie raz piłki nad sobą i odegranie sposobem górnym oburącz do partnera, poczym partner wykonuje to samo
- podanie piłki sposobem górnym oburącz do partnera, następnie przysiad, poczym partner wykonuje to samo
-podanie piłki sposobem górnym oburącz do partnera, następnie obrót o 360 °
- ustawienie w parach( w odległości około 2m od siebie) jedna z osób wykonuje odbicia sposobem górnym oburącz, a druga pokazuje ilość palców w ręce, ta osoba, która odbija piłkę ma mówić ile widzi palców u osoby pokazującej
- bezpośrednie podania sposobem górnym oburącz do partnera
- j.w. z tym, że wykonujmy bezpośrednie podania w wyskoku do partnera
30 min.
Ćwiczący wykonują te ćwiczenie bez piłek
Każdy posiada piłkę
-w miarę upływu czasu zwiększamy własny podrzut.
Po pewnym czasie następuje zmiana ról w parze.
Te ćwiczenia można również wykonywać przez siatkę.
Po pewnym czasie następuje zmiana ról w parze.
5.Uspokojenie organizmu
1. „Minutka”- uczniowie leżą na parkiecie i odliczają czas 60 sekund po czym wstają.
1 min.
Ustawienie w rozsypce, rozpoczęcie
zabawy na sygnał nauczyciela
6.Część organizacyjno-porządkowa
1.Zbiórka i sprawdzenie stanu liczebnego.
2.Omówienie lekcji, zwrócenie uwagi na błędy.
3.Pochwała uczniów najlepiej wykonujących ćwiczenie.
2 min.
- w szeregu na linii bocznej boiska
7.Nast. do samodzielnej pracy
1. Zachęcenie uczniów do samodzielnych ćwiczeń w czasie wolnym.
1 min.