Zgryźliwość kojarzy mi się z radością, która źle skończyła.
Zasady odbywania praktyk pedagogicznych
Wydział Pedagogiczny UW
Postanowienia ogólne
1. Wydział Pedagogiczny, zwany dalej „Wydziałem”, organizuje w ramach programu kształcenia praktyki stanowiące integralną część studiów, działając na podstawie art. 166 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365), Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12.07.2007 r. w sprawie standardów kształcenia dla poszczególnych kierunków, Standardów kształcenia nauczycieli na studiach wyższych zawodowych z dn.7.09.2004 ( poz.2110), Zasad studiowania na Wydziale Pedagogicznym UW oraz Regulaminu studiów na Uniwersytecie Warszawskim.
2. Studenci stacjonarnych i niestacjonarnych studiów pierwszego i drugiego stopnia zobowiązani są do odbycia w trakcie studiów praktyki pedagogicznej wynikającej ze standardów kształcenia oraz z odrębnych przepisów dla poszczególnych uprawnień zawodowych w wymiarze nie krótszym niż minimum przewidziane w programie kształcenia danej specjalności pedagogicznej.
Cele praktyk
3. Cele praktyk pedagogicznych:
- lposzerzenie wiedzy zdobytej na studiach i rozwijanie umiejętności jej wykorzystania,l
· poznanie organizacji pracy różnych typów szkół i placówek, a zwłaszcza tych, w których absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie,
· nabycie umiejętności projektowania, prowadzenia i dokumentowania zajęć;
· nabycie umiejętności refleksyjnej analizy pracy nauczyciela i uczniów podczas wspólnego omawiania praktyk przez opiekunów praktyk i studentów;
- ldoskonalenie umiejętności diagnozowania i rozwiązywania problemów wychowawczych,l
· nabycie umiejętności analizowania własnej pracy i jej skutków oraz pracy dzieci,
- ldoskonalenie umiejętności posługiwania się językiem obcym w sytuacjach zawodowych.l
Organizacja praktyk
4. Za nadzór nad organizacją i przebiegiem praktyk odpowiada pracownik Wydziału Pedagogicznego UW, który jest koordynatorem wiodącego przedmiotu przygotowującego studentów do praktyki w określonym typie placówki, zwanym dalej koordynatorem praktyki.
5. Ewidencję studentów, którzy odbyli praktyki, z uwzględnieniem niezbędnych danych prowadzi wyznaczony pracownik dziekanatu ds. obsługi praktyk, wykorzystując do tego celu aplikację informatyczną.
Miejsce odbywania praktyk
6. Praktyka może się odbywać w placówkach wychowania przedszkolnego, szkołach, instytucjach społecznych i oświatowych, placówkach kultury, instytucjach naukowo-badawczych lub w innych jednostkach organizacyjnych (zwanych dalej „placówką/instytucją”) tak, aby charakter odbywanej przez studenta praktyki był zgodny z profilem kierunku studiów i specjalności.
7. Praktyka może się odbywać w ramach realizowanych programów Unii Europejskiej, wymian zagranicznych skierowanych do studentów.
8. Studenci mogą odbywać praktyki w samodzielnie wybranych przez siebie placówkach zgodnie z profilem kierunku studiów i w ramach liczby godzin dydaktycznych przewidzianych planem studiów, po uzyskaniu zgody koordynatora praktyki.
Formy praktyk
9. Ustala się następujące formy praktyk pedagogicznych:
9.1. Praktyka zorganizowana – student korzysta z przygotowanej przez Wydział Pedagogiczny UW oferty praktyk wynikającej z zawartych umów długoterminowych, dostępnej u koordynatora przedmiotu przygotowującego studentów do praktyki w określonym typie placówki.
9.2. Praktyka indywidualna – student inicjuje podpisanie porozumienia z placówką/instytucją, a nadzór merytoryczny i organizacyjny nad przebiegiem praktyki sprawuje koordynator praktyk danej specjalności.
9.3. Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych na okres co najmniej jednego miesiąca w placówce/instytucji na stanowisku zgodnym z profilem kierunku studiów.
9.4 W ramach zorganizowanej przez uczelnię działalności na rzecz Uniwersytetu i poza nim, pozwalającej osiągnąć cele praktyki zgodnie z profilem kierunku studiów, m.in..:
· udział w realizacji prac naukowo-badawczych,
· udział w zleconych Uniwersytetowi projektach, np. wdrożeniowych,
· organizacja życia kulturalnego i gospodarczego Uniwersytetu,
· organizacja życia naukowego i sportowego Uniwersytetu.
Obowiązki odbywającego praktykę
10. Przed rozpoczęciem praktyki, student powinien:
· uzgodnić termin, program i warunki odbywania praktyki z koordynatorem praktyki danej specjalności na Wydziale Pedagogicznym UW,
· uzgodnić program i warunki odbywania praktyki z opiekunem w placówce/instytucji wyznaczonej do odbywania praktyk,
· dostarczyć do placówki/instytucji wyznaczonej do odbywania praktyki wystawione przez Wydział Pedagogiczny UW porozumienie w sprawie organizacji praktyk (dotyczy praktyk indywidualnych).
11. Student zobowiązany jest do zrealizowania praktyki zgodnie z ustalonym programem, a ponadto do:
· przestrzegania zasad odbywania praktyki określonych przez Uniwersytet,
· przestrzegania ustalonego przez organizatora praktyki porządku i dyscypliny pracy,
· przestrzegania zasad BHP i ochrony przeciwpożarowej,
· przestrzegania zasad zachowania tajemnicy służbowej i państwowej oraz ochrony poufności danych w zakresie określonym przez organizatora praktyki.
12. Ze strony internetowej Wydziału Pedagogicznego (www.pedagog.uw.edu.pl) student powinien pobrać stosowne pliki:
· wzór Porozumienia w sprawie organizacji praktyki między Uniwersytetem i placówką/instytucją - Załącznik nr 1 (w przypadku praktyki indywidualnej)
· wzór Ramowego programu praktyki – Załącznik nr 2
· wzór Zaświadczenia o odbyciu praktyki – Załącznik nr 3 (wypełnia opiekun w placówce/instytucji)
· wzór „Dziennika praktyk”.
Warunki zaliczenia praktyki
13. Zaliczenia praktyki dokonuje koordynator praktyki na podstawie stosownych dokumentów (ramowy program praktyki, zaświadczenie o odbyciu praktyki, dziennik praktyk).
14. Zaświadczenie o odbyciu praktyki w placówce/instytucji winno zawierać zgodnie z załączonym wzorem:
- lpieczęć placówki/instytucji, lldane studenta,lldane instytucji,lltermin i wymiar godzin praktyki,llzagadnienia, z jakimi zapoznał się student w trakcie praktyki,llogólną opinię o praktykancie,llogólną ocenę odbytej praktyki,llimienną pieczęć osoby upoważnionej do potwierdzenia odbycia praktyki.l
15. Zaliczenia praktyki na podstawie zatrudnienia w placówce/instytucji na stanowisku zgodnym z profilem kierunku studiów, dokonuje koordynator praktyki na podstawie wymaganych dokumentów.
16. Warunkiem zaliczenia praktyki jest wywiązanie się z zaplanowanych zadań i programu oraz przedłożenie przez studenta zaświadczenia (pkt. 15). Zaliczenie praktyki przez studenta nie jest jednak możliwe, jeśli nie uzyskał on zaliczenia przedmiotów przygotowujących do odbywania praktyki pedagogicznej.
17. Formalnym wyrazem zaliczenia praktyki jest wpis (ocena) dokonany przez koordynatora praktyki wg obowiązujących na Uniwersytecie zasad.
Postanowienia końcowe
18. Student zobowiązany jest posiadać ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) w okresie odbywania praktyki, a w przypadku odbywania praktyki w placówkach wychowania przedszkolnego – aktualną książeczkę sanitarno-epidemiologiczną.
19. Studenta odbywającego praktykę w terminie przewidzianym planem studiów ubezpiecza Uniwersytet.
20. Student decydujący się na odbycie praktyki w innym terminie niż przewidziany planem studiów musi ubezpieczyć się we własnym zakresie i udokumentować ten fakt wobec koordynatora praktyk przed rozpoczęciem praktyki.
21. Wydział Pedagogiczny UW nie zwraca studentowi żadnych kosztów z tytułu odbywania praktyki.
22. W przypadku, gdy placówka/instytucja wyznaczona do odbywania praktyk zdecyduje o możliwości otrzymania przez studenta wynagrodzenia z tytułu pracy wykonanej w trakcie odbywania praktyki, stosowna umowa zawierana jest pomiędzy instytucją a studentem, bez pośrednictwa Uniwersytetu.
23. Zasady odbywania praktyki przez studenta zagranicznego przyjeżdżającego do Uniwersytetu są analogiczne jak dla studentów polskich, o ile dziekan zobligowany umowami międzynarodowymi nie postanowi inaczej.
24. W przypadku odbywania praktyk finansowanych z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej oraz z innych krajowych i zagranicznych środków finansowych stosowane są odpowiednie przepisy i zasady wynikające z zawartych przez Uniwersytet umów.