Zgryźliwość kojarzy mi się z radością, która źle skończyła.
1
Marek Biesiada 09. 11. 2006 Konspekt lekcji historii w klasie III B
Temat: Światowy kryzys gospodarczy na świecie i jego przezwyciężenie
1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po lekcji uczeń:
· zna działalność Franklina Delano Roosevelta
· rozumie pojęcia: inflacja, protekcjonizm, interwencjonizm, Nowy Ład
· rozumie znaczenie daty początku kryzysu
· wymienia zjawiska, które świadczą o sytuacji kryzysowej państwa
· wymienia przyczyny wystąpienia kryzysu
· objaśnia, na czym opierała się polityka Nowego Ładu
· rozumie, że kryzys w USA wpłynął na załamanie się gospodarki europejskiej
· uzasadnia, że światowy system finansowy w latach 20. opierał się na gospodarce USA
· analizuje źródła statystyczne i na ich podstawie formułuje wnioski
· wskazuje na związek między krachem na giełdzie nowojorskiej a zmianami, jakie wystąpiły w życiu codziennym
2. Metody:
· wykład
3. Środki dydaktyczne:
· podręcznik, rozdział Wzloty i upadki światowej gospodarki,
· mapa Świat 1918-1939,
4. Tok lekcji:
Czynności nauczyciela
Czynności uczniów
Uwagi
1
2
3
I. Czynności organizacyjno – porządkowe.
· sprawdzenie listy obecności
· zapisanie tematu lekcji do dziennika
II. Rekapitulacja wtórna:
· Jakie były przyczyny zamachu majowego?
· Jaki był przebieg zamachu majowego?
· Jak nazywany był obóz, który sprawował władzę w latach 1926-1939?
· Czym charakteryzują się rządy autorytarne?
· Jakie działania podjęli piłsudczycy w celu wprowadzenia rządów autorytarnych?
· Jakie ugrupowania polityczne sprzeciwiały się polityce Piłsudskiego?
· Co to był Centrolew?
· Jakie były przyczyny aresztowania przywódców Centrolewu?
· Kiedy uwięziono przywódców Centrolewu?
· Jakie były następstwa procesu brzeskiego?
· Jaki był główny cel obozu sanacji?
· Dlaczego obóz sanacji dążył do zmiany konstytucji?
· Jakie były zapisy Konstytucji kwietniowej?
· Kiedy miała miejsce śmierć marszałka Józefa Piłsudskiego?
· Jaki nastąpił podział władzy po śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego?
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie
III. Realizacja nowych treści:
Temat: Światowy kryzys gospodarczy na świecie i jego przezwyciężenie
1. Sytuacja gospodarki na świecie po I wojnie światowej
· Jaka była sytuacja gospodarcza na świecie po I wojnie światowej?
2. Plan Dawesa
· Co to był plan Dawesa?
3. Krach na giełdzie nowojorskiej – 24 października 1929 r.
· Jakie były przyczyny krachu na giełdzie w Nowym Jorku?
4. Konsekwencje krachu na giełdzie nowojorskiej
· Jakie były konsekwencje wielkiego kryzysu gospodarczego?
5. Próby przezwyciężenia
· Jak państwa europejskie próbowały przezwyciężać kryzys gospodarczy?
6. Polityka Nowego Ładu
· Co to była Polityka Nowego Ładu”?
7. Konsekwencje Polityki Nowego Ładu
· Jakie były konsekwencje Polityka Nowego Ładu?
8. Konsekwencje Wielkiego Kryzysu Gospodarczego
· Jakie były konsekwencje Wielkiego Kryzysu Gospodarczego?
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 82. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.
Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:
1. Sytuacja gospodarki na świecie po I wojnie światowej
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 82. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.
Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:
2. Plan Dawesa
· plan opracowany przez Charlesa Dawesa, amerykańskiego ekonomisty, który przyznawał Niemcom kredyty na ożywienie gospodarki
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 82-83. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.
Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:
3. Krach na giełdzie nowojorskiej – 24 października 1929 r. („czarny czwartek”), Początek wielkiego kryzysu gospodarczego na świecie
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 83. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.
Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:
4. Konsekwencje krachu na giełdzie nowojorskiej
a) ekonomiczne
· bankructwo firm, przedsiębiorstw, banków
· spadek produkcji i inwestycji
· spadek w handlu wewnętrznym we wszystkich krajach świata
· ograniczenie i spadek w handlu międzynarodowym
b) społeczne
· spadek dochodów ludności i spadek
· wzrost liczby bezrobotnych i bezdomnych,
· spadek demograficzny
· głód
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 83-84. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.
Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:
5. Próby przezwyciężenia
· polityka protekcjonalizmu
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 84. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.
Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:
6. Polityka Nowego Ładu – polityka zapoczątkowana w dniu 9 marca 1933 r. przez prezydenta USA Franklina Delano Roosevelta mająca za cel walkę z kryzysem oraz pobudzenie gospodarki poprzez następujące działania:
· udzielanie kredytów bankom,
· oddłużanie farmerów
· finansowanie robot publicznych
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 84. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.
Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:
7. Konsekwencje Polityki Nowego Ładu
· spadek liczby bezrobotnych
· polityka interwencjonalizmu – rząd państwa bierze aktywny udział w życiu gospodarczym, poprzez finansowanie z budżetu państwa inwestycji publicznych, udzielanie pożyczek przedsiębiorstwom i bankom oraz emisję taniego pieniądza
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 84-85. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.
Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:
8. Konsekwencje Wielkiego Kryzysu Gospodarczego
· podważanie zaufania części społeczeństwa do rządów parlamentarnych jako nieskutecznych i szukanie ratunku w systemach totalitarnych tj. faszyzm lub komunizm
Wyjaśnić pojęcia: inflacja, ...