Zgryźliwość kojarzy mi się z radością, która źle skończyła.
154. Geneza opinii publicznej.
-Początek Oświecenie, kształtowanie od początków XX wieku. Wynika z kształtowania się demokracji i parlamentaryzmu.
-1935 rok – powstanie Instytutu Opinii Publicznej w Stanach Zjednoczonych
-Pierwsze badania opinii publicznej odbyły się 1883 roku jako sondaż dla obliczenia wstępnych wyników głosowania w USA, by na tej podstawie przewidzieć ostateczny wynik wyborów.
-W czasie I WŚ przeprowadzono sondaż o tym czy USA powinna dołączyć do wojny.
-Po II WŚ bardzo rozpowszechniło się badanie opinii publicznej, głównie w Stanach Zjednoczonych, które używały jej, aby przewidywać wyniki wyborów.
-Gallup – twórca opinii publicznej w 1936 roku na wybory prezydenckie w USA zastosował technikę doboru grupy reprezentatywnej - wybrał takie osoby, które reprezentują w miarę dokładnie cechy danego społeczeństwa i to w takich samych proporcjach, w jakich występują w całej populacji. Wcześniej sądzono, że im większej liczbie osób zada się pytanie, tym bardziej prawdopodobne będą uzyskane odpowiedzi.
-W Europie sondaże opinii zaczęły powstawać po drugiej wojnie światowej, prowadzone zarówno instytucje przez rządowe jak i prywatne.
-W PRL nie przeprowadzano badań, rozwinęły się one dopiero w 1989 roku.
155. Liberalna teoria opinii publicznej
Zakłada 3 elementy:
· Wizja idealnego państwa (państwo demokratyczne, konstytucyjne z wolnością słowa)
· Istniejący faktycznie świat polityczny
· Przestrzeń dyskursu ( arena wymiany poglądów)
Opinia publiczna w tym wypadku jest czymś racjonalnym. Racjonalny autorytyet.
Hannah Arendt – zwolenniczka terminu „przestrzeń polityczna”. Według niej (bo to żydówka była) pojęcie to określało teren, na którym spotykali się by dyskutować. To miejsce gdzie opinii prywatne konfrontowane są z innymi opiniami. Dzięki tej debacie może powstać opinii wykraczające poza sferę subiektywności.
156. Krytyczna teoria opinii publicznej
Wiąże się z pojawieniem mas. Ludzie odrzucają wartości liberalne i wybierają przemoc. Chcą żyć zamożnie więc przejmują styl życia klas wyższych, lecz nie przejmują ich wartości.
Teoretycznie po II Wojnie Światowej krytyczna teoria powinna przestać się rozwijać, lecz było zupełnie odwrotnie. Tyle tylko, że zamiast przemocy i żywiołowości pojawił się konsumpcyjny styl życia. Hedonistyczny konsumpcjonizm sprawił, że ludzie przestali odczuwać potrzebę rozmowy. Doprowadziło to do problemu, że trudno już rozróżnić świat polityki od świata hipermarketu. Ludzie zaczęli zwracać uwagę na opakowanie, a nie zawartość.
157. Cechy kształtujące opinię publiczną:
1. Interesy jednostek – zasada użyteczności
2. Przynależność grupowa
3. Schematy ideowe
4. Media:
· Ustawianie hierarchii wartości
· Agenda
· Wyjaśnianie poprzez komentarze i opinie ekspertów
5. Marketing polityczny – Tworzenie lub destrukcja wizerunku