Zgryźliwość kojarzy mi się z radością, która źle skończyła.

15.Programowana śmierć komórki

Apoptoza – to naturalny proces zaprogramowanej w . Dzięki niej z organizmu usuwane są zużyte lub uszkodzone .

Można ją przyrównać do zaplanowanego komórki, mającego na celu dobro całego . W odróżnieniu od (), zapoczątkowanej uszkodzeniem komórek danej tkanki w wyniku działania czynników zewnętrznych, apoptoza jest zjawiskiem naturalnym. Jednakże również niektóre mogą indukować ten proces – głównie y i niektóre (np. ).

Po fazie inicjacji (zachodzącej w różny sposób zależny od czynnika indukującego apoptozę) zachodzi faza egzekucji, w której główną rolę odgrywają enzymy. Pod ich wpływem dochodzi do szybkich zmian w jądrze komórkowym. jądrowa ulega kondensacji, a pocięciu przez . Następnie materiał genetyczny komórki dzielony jest na niewielkie fragmenty, cytoszkielet ulega dezintegracji, a komórka zaokrągleniu.

Należy zaznaczyć, że w procesie apoptozy pozostają nienaruszone, i usuwane z komórki wraz z fragmentami chromatyny w tzw. ciałkach apoptycznych ( powstałych w wyniku zmian w strukturze ), które w większości przypadków zostają fagocytowne przez .

Apoptoza nie wywołuje i dotyczy pojedynczych komórek (w odróżnieniu od nekrozy, która dotyczy całych tkanek lub ich fragmentów i powstanie odczynu zapalnego).

Apoptoza o podłożu patogennym

Zjawisko apoptozy występuje także w różnych stanach patologicznych. Przykładem komórki w stanie apoptozy jest ciałko kwasochłonne (powstałe w wątrobie z u w zapaleniu wirusowym). Wirus HIV powoduje apoptozę ; w cukrzycy typu II w wyspach trzustkowych odkłada się peptyd , który jest toksyczny i powoduje apoptozę komórek β i narastanie objawów choroby.

Czynniki inicjujące apoptozę

·         bodźce fizjologiczne – np. niedobory (jak zmiany stężenia ), czynników wzrostu, jonów (np. wapnia)

·         występowanie –produkowanych przez (np. )

·         oddziaływania międzykomórkowe – na skutek przekazywania błędnych informacji o

·         limfocyty cytotoksyczne (np. przy odrzuceniu przeszczepu)

·         czynniki fizyczne (np. )

·         działalność niektórych patogenów (głównie )

·         wolne rodniki

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • hannaeva.xlx.pl