Zgryźliwość kojarzy mi się z radością, która źle skończyła.

Konspekt lekcji matematyczno-przyrodniczej

w klasie IV

 

 

Temat: Skala, plan i mapa.

(realizacja tematu dwie godziny lekcyjne matematyka, przyroda)

 

Cel ogólny:

Utrwalenie wiadomości i umiejętności dotyczącego planu i skali.

 

Cele operacyjne:

1.             Wyjaśnia pojęcie planu i skali

2.             Oblicza długości odcinków w rzeczywistości

3.             Oblicza  pamięciowo i sposobem pisemnym iloczyn liczb naturalnych

4.             Zamienia jednostki długości

5.             Stosuje w praktyce skalę mianowaną i liniową

6.             Rozpoznaje informacje i odczytuje symbole, które zawiera mapa i plan

7.             Potrafi uzasadnić konieczność powstawania parków w mieście

8.             Wskazuje punkty wysokościowe, wyjaśnia różnicę między wysokością bezwzględną a wysokością   względną

 

Cele wychowawcze:

1.             Umiejętność współpracy w grupach

2.             Kształtowanie odpowiedzialności za wyniki pracy w grupach

3.             Rozwijanie pomysłowości, inicjatywy i aktywnej postawy ucznia

4.             Dbałość o porządek pracy i zapis

5.             Kształtowanie umiejętności wykorzystania teorii w praktyce

 

Metody

 

Ćwiczenia - zastosowanie wiadomości do rozwiązywania zadań

Pogadanka - przypomnienie potrzebnych wiadomości

Gra dydaktyczna

Pokaz - prezentacja rozwiązań zadań

Dyskusja związana z pracą grupach

 

Formy

 

Praca w grupach jednolita i zróżnicowana, praca z całą klasą, praca indywidualna

 

Pomoce dydaktyczne

 

Mapy, karty pracy grup, karty pracy uczniów, plansze, rzutnik pisma, komputer,

 

I Przebieg

Moment organizacyjny

·         Powitanie

·         Podanie celu i tematu lekcji

·         Przedstawienie zasad oceniania uczniów

Rozpoczęcie

Uczniowie całej klasy rozwiązują krzyżówkę

 

1. Wynik dodawania

2. Składnik pokarmowy pełniący funkcje budulcowe.

3. Prostokąt, który ma wszystkie boki równej długości

4. Obraz widziany z góry np. klasy

5. Jeden z narządów wchodzący w skład układu wydalniczego człowieka

 

 

 

 

 

 

1

S

U

M

A

 

 

2

B

I

A

Ł

K

O

 

 

 

3

K

W

A

D

R

A

T

 

 

 

 

 

 

 

4

P

L

A

N

 

 

 

5

N

E

R

K

A

 

 

 

 

Hasło: SKALA – uczniowie wyjaśniają pojęcie

 

Tok lekcji

 

ZADANIE 1 (cała klasa)

Podane skale ułóż od skali najmniejszej do największej

 

 

1 : 600

 

1 : 1

 

1 : 4000

 

1 : 30

 

1 : 8

 

ZADANIE 2 .(praca w grupach)

(Uczniowie przypominają  zasady pracy w grupie oraz zasady korzystania i posługiwania się mapą)

 

Zapoznajcie się z mapką ZIELONYCH PŁUC POLSKI (koperta nr 1) i wykonajcie polecenia zgodnie z instrukcją.

 

GR. I

Odszukaj na mapie zaznaczoną miejscowość – BIELSK PODLASKI. Oblicz, jaka jest rzeczywista odległość tej miejscowości od Białegostoku

 

GR. II

Odszukaj na mapie zaznaczoną miejscowość – SOKÓŁKĘ. Oblicz, jaka jest rzeczywista odległość tej miejscowości od Białegostoku

 

GR. III

Odszukaj na mapie zaznaczoną miejscowość – ŁOMŻĘ. Oblicz, jaka jest rzeczywista odległość tej miejscowości od Białegostoku

 

GR. IV

Odszukaj na mapie zaznaczoną miejscowość – AUGUSTÓW. Oblicz, jaka jest rzeczywista odległość tej miejscowości od Białegostoku

 

GR. V

Odszukaj na mapie zaznaczoną miejscowość – SUWAŁKI. Oblicz, jaka jest rzeczywista odległość tej miejscowości od Białegostoku

(Po zaprezentowaniu wyników uczniowie odpowiadają na pytania:

Do której miejscowości jest najbliżej a do której najdalej? Ile wynosi różnica w odległości między wskazanymi wielkościami?)

 

 

ZADANIE  3

(Uczniowie przypominają kiedy dwie proste są do siebie równoległe, a kiedy prostopadłe).

 

Zapoznajcie się z  fragmentem planu miasta BIAŁYSTOK (koperta nr 2) i wykonaj polecenia zgodnie z instrukcją

 

GR. I

Ze wskazanego fragmentu planu miasta Białegostoku wypisz trzy pary ulic równoległych oraz  trzy pary ulic prostopadłych

 

GR. II

Ze wskazanego fragmentu planu miasta Białegostoku wypisz trzy pary ulic równoległych oraz  trzy pary ulic prostopadłych

 

GR. III

Ze wskazanego fragmentu planu miasta Białegostoku wypisz trzy pary ulic równoległych oraz  trzy pary ulic prostopadłych

 

GR. IV

Ze wskazanego fragmentu planu miasta Białegostoku wypisz trzy pary ulic równoległych oraz  trzy pary ulic prostopadłych

 

GR. V

Ze wskazanego fragmentu planu miasta Białegostoku wypisz trzy pary ulic równoległych oraz  trzy pary ulic prostopadłych

 

(uczniowie prezentują wyniki pracy swojej grupy jednocześnie pokazując wybrane ulice na ekranie)

 

ZADANIE 4. (polecenia wspólne dla wszystkich grup)

(uczniowie podają, jakie są różnice między mapą topograficzną a planem miasta)

 

Zapoznajcie się z  fragmentem mapy topograficznej najbliższej okolicy (koperta nr 3) i wykonaj polecenia zgodnie z instrukcją

...

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • hannaeva.xlx.pl