Zgryźliwość kojarzy mi się z radością, która źle skończyła.
140. Dylematy legitymizacyjne.
Należy w tym miejscu odnieść się do dylematów, jakie stawia sobie T. Biernat czy władza ma być legalna czy legitymowana.
Określając władze legalną mamy na myśli władze opierając się na kryteriach określonych przez prawo. W tymże przypadku wykreowanie władzy, jak i jej uprawomocnienie opiera się na prawno-proceduralnej podstawie. Przytaczając problematykę legitymizacji należy przypomnieć, iż służy ona, jako czynnik kształtowania wzajemnych relacji w systemach społecznych. A więc tylko poprzez legalność niepozbawiona legitymizacji możliwa jest przy kształtowaniu władzy poprzez wyrażenie woli obywateli, a więc poprzez formowanie jej przy pomocy społeczeństwa. Legalność władzy jest koniecznym, ale niewystarczającym warunkiem legitymizacji władzy. Problem teoretycznego podejścia do terminu legitymizacji zależy od ujęcia i ukazania jej w procesie tworzenia życia politycznego w danym systemie sprawowania władzy. Możemy zauważyć, iż skrajne podejście do tego zjawiska stoi na stanowisku całkowitego odrzucenia teorii legitymizacji w kształtowaniu władzy. Jednakże umiarkowane podejście nie są przez wszystkich akceptowane, jednakże słusznie położony jest tam nacisk, iż legitymizacja stanowi pewien rodzaj zobowiązania politycznego, który jest niezbędny do ukształtowania i funkcjonowania stosunków panujących we władzy politycznej.
Kolejny teoretyczny problem, który występuje podczas analizy legitymizacji dotyczy zagadnienia związanego z tym, kogo dotyczy legitymizacja. Zaznaczając, iż w stosunkach politycznych występują dwa podmioty, a więc władza jak społeczeństwo to może się nasuwać pytanie, który z wyżej wymienionych podmiotów jest najbardziej zaangażowany w procesie legitymizacji. Niektórzy teoretycy przyjmują różne podejście w tej materii. Można by było powiedzieć, że legitymizacja równocześnie i w takim samym stopniu wpływa na władzę i społeczeństwo, na władzę, a w końcu tylko na społeczeństwo.
141. Podmioty legitymizacji politycznej.
???
· władza
· społeczeństwo
· reżimy polityczne (Legitymizacja występuje w mniejszym lub większym zakresie praktycznie można powiedzieć przy każdej formie sprawowania władzy, i nawet reżimy polityczne podtrzymywane są w jakimś stopniu dzięki legitymizacji)
O legitymizacji możemy mówić w aspekcie podmiotu sprawującego władzę oraz sposobu jej sprawowania. Legitymizacja podmiotu władzy oznacza, że rządząca w systemie politycznym grupa osób osiągnęła swoje stanowiska zgodnie z obowiązującymi normami, przede wszystkim zaś normami prawnymi. Jedynym, bowiem legalnym sposobem zdobycia władzy w państwie przez daną partię jest wygranie wyborów parlamentarnych
142. Przedmioty legitymizacji politycznej.
143. Znaczenie legitymizacji politycznej.
Należy zwrócić uwagę, że legitymizacja wydaje się być niezbędnym czynnikiem w kształtowaniu się stosunków społeczeństwa i władzy politycznej praktycznie we wszystkich systemach politycznych. Jedynym problemem jest fakt, iż władza nie zawsze może i nie zawsze chce – zależy to od jej typu – działać w kierunku legitymizacji i w takiej sytuacji rodzą się w konsekwencji główne konflikty na linii społeczeństwo – władza, a czasami nawet społeczeństwo – społeczeństwo.
144. Treść legitymizacji politycznej.
Legitymacja polityczna jest uprawnieniem:
· do sprawowania władzy państwowej zdobytym w rywalizacji wyborczej
· uzyskanym w procesie legitymizacji politycznej,
· osób do zasiadania w organach władzy ustawodawczej oraz zajmowania stanowisk w organach władzy wykonawczej,
· zdobytym w procesie walki o władzę państwową,
· organizacji politycznych do delegowania osób mających tworzyć aparat państwowy.
· odnoszącym się do systemu politycznego i jego elementów składowych, takich jak reżim polityczny, jego poszczególne instytucje, elita polityczna, podmiot władzy, konkretne decyzje i jest traktowana jako realnie istniejący stan poparcia społeczeństwa bądź jego znaczących kręgów dla tego systemu i wymienionych segmentów
Typologia Maxa Webera : ( ze względu na sposobie legitymizacji władzy )
1) panowanie legalne – oparte na ustanowieniach prawnych
2) panowanie tradycjonalistyczne – tytuł do sprawowania władzy wywodzi się z tradycji uznającej daną warstwę społeczną, ród jako uprawniony do sprawowania władzy
3) panowanie charyzmatyczne – przyznawane jednostce ze względu na jej szczególne przymioty i wrodzone talenty przywódcze. Posłuszeństwo przywódcy oparte na emocjonalnym, egzaltowanym, uznaniu osobistych cech przywódcy i wierze w jego misję.
145. Adresaci roszczeń legitymizacyjnych.