Zgryźliwość kojarzy mi się z radością, która źle skończyła.
Literka.pl - Co było na początku. Wizja narodzin świata.
Co było na początku. Wizja narodzin świata.
Data dodania: 2004-06-01 08:30:00
Konspekt lekcji języka polskiego w klasie 1 gimnazjum Konspekt lekcji języka
polskiego w gimnazjum.
Joanna Stachowiak
Gimnazjum w Jasieniu
Konspekt lekcji dyplomowej przeprowadzonej dnia 10. 04. 2000 w Gimnazjum w
Dzierżoniowie w kl. Ib
Temat: Co było na początku? Wizja narodzin świata w mitologii greckiej i w Biblii.
Cele: 1. Uczniowie usystematyzują w postaci wykresów i porównają opisy stworzenia
świata przedstawione w mitologii i w Biblii;
2. Uczniowie poszerzą słownictwo o terminy biblijne i mitologiczne oraz znaczenie
słów„politeizm” i„monoteizm”.
3. Uczniowie ćwiczą umiejętność współpracy w grupie
I. Z A A N G A Ż O W A N I E
Przebieg lekcji:
· Uczniowie w domu zapoznali się z fragm.„Mitologii” J Parandowskiego i„Biblii”
mówiącymi o stworzeniu świata. W odpowiedzi na polecenie nauczyciela formułują
opinię dotyczącą tematyki obu tekstów.
· Podział uczniów na 2 grupy, które w zależności od liczebności od liczebności klasy,
można podzielić na 5-6 osobowe zespoły.
· Każdy zespół otrzymuje planszę przedstawiającą narysowany schemat z pustymi
miejscami do uzupełnienia oraz kopertę z przylepnymi kartonikami
zawierającymi„elementy” stwarzanego świata. Plansze noszą tytuły:„Stworzenie świata
według Biblii” i„Stworzenie świata według Mitologii” (załączniki nr 3 i nr 4)
· Uczniowie mają uzupełnić schematy, wklejając kartoniki we właściwe miejsca na
planszy, a następnie wytłumaczyć, jak powstał„ich” świat.
Czynności nauczyciela
· zadaje pytania,
· zapowiada temat zajęć i zapisuje go na tablicy
· dzieli uczniów na grupy
· daje wskazówki dotyczące sposobu pracy
· rozdaje potrzebne materiały
Czynności uczniów– umiejętności
· kilku uczniów wypowiada swoje spostrzeżenia na temat tekstów
· zapisują temat w zeszytach
· organizują pracę w grupach: wyznaczają referującego oraz kontrolera czasu
II. B A D A N I E
Przebieg lekcji
· Praca zespołów uczniowskich: z otrzymanych materiałów konstruują swoje wersje
powstania świata sprawdzając w tekstach prawidłowość usytuowania poszczególnych
elementów.
Czynności nauczyciela
· pomaga,
· kontroluje przebieg pracy
· czuwa nad współpracą w grupach
Czynności uczniów– umiejętności
· czytają teksty,
· selekcjonują wiadomości i porządkują je nanosząc na schemat,
· posługują się terminami biblijnymi lub mitologicznymi,
· współdziałają ze sobą.
III. PREZENTACJA
Przebieg lekcji
· Następuje prezentacja powstałych schematów– zespoły, które konstruowały wizję
świata wg jednego źródła wieszają swoje plansze na tablicy,
· Przedstawiciel zespołu opowiada, jak narodził się świat i ilustruje opowieść pokazem na
wykresie.
Czynności uczniów– umiejętności
· przedstawiciele grup opowiadają jak powstawał„ich” świat,
· słuchają, wnoszą uwagi, gdy pojawią się usterki w wypowiedziach kolegów.
IV. P R Z E K S Z T A Ł C A N I E
Przebieg lekcji
· Uczniowie mają w zespołach wymyślić znak graficzny — logo, dla stworzenia świata,
który przedstawili na planszach.
· Chodzi o uzmysłowienie im, że w wersji greckiej świat jest, tylko panuje w nim chaos i
bałagan; w wersji biblijnej świat stwarzany jest z niczego.
· Jeśli uczniowie mają z tym zadaniem kłopot, nauczyciel proponuje swoje znaki (
załącznik nr 5 i nr 6), a dzieci odgadują, który przedstawia biblijny, a który mitologiczny
sposób stworzenia.
Czynności nauczyciela
· zachęca do nie zrażania się brakiem uzdolnień plastycznych,
· rysuje na tablicy tabelę potrzebną w następnej fazie lekcji.
Czynności uczniów– umiejętności
· transponują tekst na wizję plastyczną,
· współdziałają podczas rysowania.
V. PREZENTACJA
Przebieg lekcji
· Wybrani z zespołu uczniowie przedstawiają wyniki pracy i objaśniają rysunki.
Czynności nauczyciela
· przedstawia przygotowane przez siebie znaki i prosi o odgadnięcie, którego sposobu
stworzenia dotyczą.
Czynności uczniów– umiejętności
· rozumieją myśl zawartą w pracy plastycznej.
VI. P O D S U M O W A N I E
Przebieg lekcji
· 2– 3 uczniów odczytuje zawartość swoich tabel,
· pozostali uczniowie zgłaszają inne dostrzeżone różnice i wszyscy uzupełniają notatki o
spostrzeżenia kolegów
· na końcu tabeli zostają wpisane dwa słowa: w jednej rubryce — monoteizm, w drugiej–
politeizm. Uczniowie mają je objaśnić, korzystając ze zdobytych wiadomości i
dostępnego słownika języka polskiego.
Czynności nauczyciela
· formułuje polecenie,
· czuwa nad przebiegiem działań,
· wybiera prace do głośnej prezentacji.
· wprowadza termin„politeizm” i„monoteizm”, prosi o ich wyjaśnienie (np. dla młodszego
kolegi).
Czynności uczniów– umiejętności
· analizują i porównują,
· formułują notatkę w formie tabeli. kilku uczniów odczytuje swoje notatki,
· analizują i uzupełniają wypowiedzi kolegów oraz własne tabele,
wyjaśniają podane nazwy (może to być zadanie do domu)
Uwagi:
1.Materiały:
— kserokopie fragm.„Biblii Młodych” opisującego stworzenie świata oraz
fragm.„Mitologii” J. Parandowskiego pt.„Narodziny świata” (załączniki nr 1 i 2 )
— plansze na arkuszach brystolu (załączniki nr 3 i 4 ) w ilości takiej, jak przewidywana
liczba zespołów;
— koperty z kartonikami podklejonymi dwustronnie przylepną taśmą;
Na kartonikach w kopertach z napisem„Biblia” są następujące hasła: 1-szy dzień, 2-gi
dzień…, 7-my dzień, Bóg, dzień, noc, niebo, ziemia, morze, rośliny zielone, trawy,
drzewa, słońce, księżyc, gwiazdy, zwierzęta wodne, ptaki, zwierzęta lądowe,
człowiek-mężczyzna, kobieta, odpoczynek.
Na kartonikach w kopertach z napisem„Mitologia” są takie hasła: Chaos, Uranos-Niebo,
Gaja-Ziemia, tytani, cyklopi, sturęcy, Erynie, giganci, Kronos, Reja, Dzeus, Hades,
Posejdon, Hera, Demeter, Hestia, Prometeusz, człowiek.
— karty z logo nauczycielskim ( załączniki nr 5 i 6 ).
2. Komentarz do lekcji:
— lekcję oparto na porównaniu dwóch wyobrażeń stworzenia świata, których
obraz, w różnych kontekstach, funkcjonuje w kulturze europejskiej;
— skrócony został nieco tekst mitu o stworzeniu świata a przekaz biblijny wybrany z
wersji dla młodzieży głównie ze względu na sposób rozmieszczenia na kartce;
— ponieważ teksty są dosyć długie, poprosiłam uczniów o przeczytanie ich w domu;
— zaplanowałam pracę w grupach polegającą na uzupełnianiu„pustych kratek”,
ponieważ dzieci lubią zagadki, a ich rozwiązanie wymagało kilkakrotnego zajrzenia do
tekstów; chciałam wykorzystać oświeceniowe„bawiąc– uczyć”;
— zastosowałam system, w którym dwa zespoły rozwiązują to samo zadanie– rywalizacja
działała mobilizująco, a porównanie prac umożliwiło eliminację usterek;
— w celu poruszenia wyobraźni uczniów wprowadziłam element„plastyczny” w postaci
projektu znaku będącego skrótem myślowym, symbolem. Przygotowałam własne znaki,
ale uczniowie chętnie projektowali swoje obrazki i te wcześniej przygotowane okazały się
tylko dodatkową ilustracją;
— lekcja bardzo intensywna, uczniowie aktywnie uczestniczyli w zaplanowanych
działaniach;
— ponieważ obawiałam się, że indywidualne formułowanie różnic między wizjami
stwarzania świata będzie zbyt trudne dla niektórych uczniów zastosowałam pracę
parami ( w znanej klasie można zaproponować pracę indywidualną);
— dzieci w skupieniu, z uwagą słuchały prezentacji kolegów, bezbłędnie wyłapując
nieścisłości i domagając się korekty;
— w sytuacji, gdy nauczyciel planuje ten temat zrealizować w znanej sobie grupie
uczniów, proponowałabym poświęcić nań dwie jednostki lekcyjne i wzbogacić je o
materiał ikonograficzny w postaci przeźroczy lub reprodukcji fresku Michała
Anioła„Stworzenie świata” z Kaplicy Sykstyńskiej lub witraża Stanisława
Wyspiańskiego„Bób Ojciec” („Stań się”). Można wówczas zaproponować opis dzieła
sztuki.
Joanna Stachowiak
Literka.pl - Co było na początku. Wizja narodzin świata. Literka.pl - Co było na początku.
Wizja narodzin świata.
zanotowane.pl doc.pisz.pl pdf.pisz.pl hannaeva.xlx.pl
Co było na początku. Wizja narodzin świata.
Data dodania: 2004-06-01 08:30:00
Konspekt lekcji języka polskiego w klasie 1 gimnazjum Konspekt lekcji języka
polskiego w gimnazjum.
Joanna Stachowiak
Gimnazjum w Jasieniu
Konspekt lekcji dyplomowej przeprowadzonej dnia 10. 04. 2000 w Gimnazjum w
Dzierżoniowie w kl. Ib
Temat: Co było na początku? Wizja narodzin świata w mitologii greckiej i w Biblii.
Cele: 1. Uczniowie usystematyzują w postaci wykresów i porównają opisy stworzenia
świata przedstawione w mitologii i w Biblii;
2. Uczniowie poszerzą słownictwo o terminy biblijne i mitologiczne oraz znaczenie
słów„politeizm” i„monoteizm”.
3. Uczniowie ćwiczą umiejętność współpracy w grupie
I. Z A A N G A Ż O W A N I E
Przebieg lekcji:
· Uczniowie w domu zapoznali się z fragm.„Mitologii” J Parandowskiego i„Biblii”
mówiącymi o stworzeniu świata. W odpowiedzi na polecenie nauczyciela formułują
opinię dotyczącą tematyki obu tekstów.
· Podział uczniów na 2 grupy, które w zależności od liczebności od liczebności klasy,
można podzielić na 5-6 osobowe zespoły.
· Każdy zespół otrzymuje planszę przedstawiającą narysowany schemat z pustymi
miejscami do uzupełnienia oraz kopertę z przylepnymi kartonikami
zawierającymi„elementy” stwarzanego świata. Plansze noszą tytuły:„Stworzenie świata
według Biblii” i„Stworzenie świata według Mitologii” (załączniki nr 3 i nr 4)
· Uczniowie mają uzupełnić schematy, wklejając kartoniki we właściwe miejsca na
planszy, a następnie wytłumaczyć, jak powstał„ich” świat.
Czynności nauczyciela
· zadaje pytania,
· zapowiada temat zajęć i zapisuje go na tablicy
· dzieli uczniów na grupy
· daje wskazówki dotyczące sposobu pracy
· rozdaje potrzebne materiały
Czynności uczniów– umiejętności
· kilku uczniów wypowiada swoje spostrzeżenia na temat tekstów
· zapisują temat w zeszytach
· organizują pracę w grupach: wyznaczają referującego oraz kontrolera czasu
II. B A D A N I E
Przebieg lekcji
· Praca zespołów uczniowskich: z otrzymanych materiałów konstruują swoje wersje
powstania świata sprawdzając w tekstach prawidłowość usytuowania poszczególnych
elementów.
Czynności nauczyciela
· pomaga,
· kontroluje przebieg pracy
· czuwa nad współpracą w grupach
Czynności uczniów– umiejętności
· czytają teksty,
· selekcjonują wiadomości i porządkują je nanosząc na schemat,
· posługują się terminami biblijnymi lub mitologicznymi,
· współdziałają ze sobą.
III. PREZENTACJA
Przebieg lekcji
· Następuje prezentacja powstałych schematów– zespoły, które konstruowały wizję
świata wg jednego źródła wieszają swoje plansze na tablicy,
· Przedstawiciel zespołu opowiada, jak narodził się świat i ilustruje opowieść pokazem na
wykresie.
Czynności uczniów– umiejętności
· przedstawiciele grup opowiadają jak powstawał„ich” świat,
· słuchają, wnoszą uwagi, gdy pojawią się usterki w wypowiedziach kolegów.
IV. P R Z E K S Z T A Ł C A N I E
Przebieg lekcji
· Uczniowie mają w zespołach wymyślić znak graficzny — logo, dla stworzenia świata,
który przedstawili na planszach.
· Chodzi o uzmysłowienie im, że w wersji greckiej świat jest, tylko panuje w nim chaos i
bałagan; w wersji biblijnej świat stwarzany jest z niczego.
· Jeśli uczniowie mają z tym zadaniem kłopot, nauczyciel proponuje swoje znaki (
załącznik nr 5 i nr 6), a dzieci odgadują, który przedstawia biblijny, a który mitologiczny
sposób stworzenia.
Czynności nauczyciela
· zachęca do nie zrażania się brakiem uzdolnień plastycznych,
· rysuje na tablicy tabelę potrzebną w następnej fazie lekcji.
Czynności uczniów– umiejętności
· transponują tekst na wizję plastyczną,
· współdziałają podczas rysowania.
V. PREZENTACJA
Przebieg lekcji
· Wybrani z zespołu uczniowie przedstawiają wyniki pracy i objaśniają rysunki.
Czynności nauczyciela
· przedstawia przygotowane przez siebie znaki i prosi o odgadnięcie, którego sposobu
stworzenia dotyczą.
Czynności uczniów– umiejętności
· rozumieją myśl zawartą w pracy plastycznej.
VI. P O D S U M O W A N I E
Przebieg lekcji
· 2– 3 uczniów odczytuje zawartość swoich tabel,
· pozostali uczniowie zgłaszają inne dostrzeżone różnice i wszyscy uzupełniają notatki o
spostrzeżenia kolegów
· na końcu tabeli zostają wpisane dwa słowa: w jednej rubryce — monoteizm, w drugiej–
politeizm. Uczniowie mają je objaśnić, korzystając ze zdobytych wiadomości i
dostępnego słownika języka polskiego.
Czynności nauczyciela
· formułuje polecenie,
· czuwa nad przebiegiem działań,
· wybiera prace do głośnej prezentacji.
· wprowadza termin„politeizm” i„monoteizm”, prosi o ich wyjaśnienie (np. dla młodszego
kolegi).
Czynności uczniów– umiejętności
· analizują i porównują,
· formułują notatkę w formie tabeli. kilku uczniów odczytuje swoje notatki,
· analizują i uzupełniają wypowiedzi kolegów oraz własne tabele,
wyjaśniają podane nazwy (może to być zadanie do domu)
Uwagi:
1.Materiały:
— kserokopie fragm.„Biblii Młodych” opisującego stworzenie świata oraz
fragm.„Mitologii” J. Parandowskiego pt.„Narodziny świata” (załączniki nr 1 i 2 )
— plansze na arkuszach brystolu (załączniki nr 3 i 4 ) w ilości takiej, jak przewidywana
liczba zespołów;
— koperty z kartonikami podklejonymi dwustronnie przylepną taśmą;
Na kartonikach w kopertach z napisem„Biblia” są następujące hasła: 1-szy dzień, 2-gi
dzień…, 7-my dzień, Bóg, dzień, noc, niebo, ziemia, morze, rośliny zielone, trawy,
drzewa, słońce, księżyc, gwiazdy, zwierzęta wodne, ptaki, zwierzęta lądowe,
człowiek-mężczyzna, kobieta, odpoczynek.
Na kartonikach w kopertach z napisem„Mitologia” są takie hasła: Chaos, Uranos-Niebo,
Gaja-Ziemia, tytani, cyklopi, sturęcy, Erynie, giganci, Kronos, Reja, Dzeus, Hades,
Posejdon, Hera, Demeter, Hestia, Prometeusz, człowiek.
— karty z logo nauczycielskim ( załączniki nr 5 i 6 ).
2. Komentarz do lekcji:
— lekcję oparto na porównaniu dwóch wyobrażeń stworzenia świata, których
obraz, w różnych kontekstach, funkcjonuje w kulturze europejskiej;
— skrócony został nieco tekst mitu o stworzeniu świata a przekaz biblijny wybrany z
wersji dla młodzieży głównie ze względu na sposób rozmieszczenia na kartce;
— ponieważ teksty są dosyć długie, poprosiłam uczniów o przeczytanie ich w domu;
— zaplanowałam pracę w grupach polegającą na uzupełnianiu„pustych kratek”,
ponieważ dzieci lubią zagadki, a ich rozwiązanie wymagało kilkakrotnego zajrzenia do
tekstów; chciałam wykorzystać oświeceniowe„bawiąc– uczyć”;
— zastosowałam system, w którym dwa zespoły rozwiązują to samo zadanie– rywalizacja
działała mobilizująco, a porównanie prac umożliwiło eliminację usterek;
— w celu poruszenia wyobraźni uczniów wprowadziłam element„plastyczny” w postaci
projektu znaku będącego skrótem myślowym, symbolem. Przygotowałam własne znaki,
ale uczniowie chętnie projektowali swoje obrazki i te wcześniej przygotowane okazały się
tylko dodatkową ilustracją;
— lekcja bardzo intensywna, uczniowie aktywnie uczestniczyli w zaplanowanych
działaniach;
— ponieważ obawiałam się, że indywidualne formułowanie różnic między wizjami
stwarzania świata będzie zbyt trudne dla niektórych uczniów zastosowałam pracę
parami ( w znanej klasie można zaproponować pracę indywidualną);
— dzieci w skupieniu, z uwagą słuchały prezentacji kolegów, bezbłędnie wyłapując
nieścisłości i domagając się korekty;
— w sytuacji, gdy nauczyciel planuje ten temat zrealizować w znanej sobie grupie
uczniów, proponowałabym poświęcić nań dwie jednostki lekcyjne i wzbogacić je o
materiał ikonograficzny w postaci przeźroczy lub reprodukcji fresku Michała
Anioła„Stworzenie świata” z Kaplicy Sykstyńskiej lub witraża Stanisława
Wyspiańskiego„Bób Ojciec” („Stań się”). Można wówczas zaproponować opis dzieła
sztuki.
Joanna Stachowiak
Literka.pl - Co było na początku. Wizja narodzin świata. Literka.pl - Co było na początku.
Wizja narodzin świata.