Zgryźliwość kojarzy mi się z radością, która źle skończyła.

120. Interes polityczny-realizacja interesów która wymaga podjęcia działań związanych ze sprawowaniem władzy w państwie lub wywieraniem wpływu na władzę państwową. Są bardzo zróżnicowane, partykularne, zrelatywizowane do potrzeb zabiegających o nie grup społecznych, które podejmują działania w sferze polityki, kierują się zasadą maksymalizacji czerpanych bądź spodziewanych korzyści.

 

 

 

121.Grupy interesu- zbiorowość społeczna składająca się z osób o podobnych przekonaniach i celach, których realizacja jest uzależniona od decyzji oraz działalności instytucji państwowych. Grupa interesu próbująca wywierać wpływ na politykę tych instytucji.

 

Cechy:

 

-reprezentują interesy określonych grup społecznych wobec innych osób

 

-przekazują postulaty swoich członków ośrodkom decyzyjnym, - -oddziałują na rząd, parlament, partie polityczne, opinię publiczną i tym samym wpływają na polityczne rozstrzygnięcia.

 

 

 

122.Klasyfikacja grup interesu

 

 

 

Almond i Powel –stworzyli klasyfikacje grup interesu:

1.grupy autonomiczne – te które nie mają formalnej organizacji a zachowania się spontaniczne

2.grupy komunalne – które jednoczą się ze względu na miejsce urodzenia. Przynależymy do tej grupy nie zależnie od nas.

3.stowarzyszenie – konwencjonalne grupy – określone grupy interesu. Należy się do nich dobrowolnie.

4.instytucjonalne – takie które mieszczą się w instytucjach, dysponują zasobami danej instytucji. Działają zgodnie z interesem tej instytucji.

 

Podział ze względu na typ celów:.

1.grupy sekcjonalne – funkcjonalne, Dbają o interesy materialne swoich członków. Dbają o interesy robotników, pracodawców, farmerów. Np. stowarzyszenie emerytów.

2.grupy promocyjne - promują interesy nieekonomiczne. Walczą o realizację zasad, kwestii, wartości.

 

 

 

123.Zasoby grup interesów

 

 

 

Dostęp do strategicznych ośrodków władzy, zasoby finansowe i organizacyjne, fachowe przygotowanie, poparcie opinii publicznej(apele do społeczeństwa, demonstracje)

 

 

 

124.Modele polityki grup interesu

 

 

 

-pluralistyczny- mają określone zasoby, które pozwalają im promować ich interesy w sferze publicznej. Państwo ma charakter naturalny, rywalizujące na otwartym rynku grupy interesu mają mniej więcej równe szanse.

-sieciowy- negacja dychotomii między państwem a społeczeństwem. Społeczeństwo obywatelskie, współpraca grup interesu i ośrodków władzy, układ wzajemnych zależności władczych, których celem jest wymiana zasobów.

-konsensualny- wiele grup ma pozycje uprzywilejowanych, żadna z nich nie ma pozycji dominującej.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • hannaeva.xlx.pl