Zgryźliwość kojarzy mi się z radością, która źle skończyła.

3

 

Marek Biesiada              02. 11. 2006              Konspekt lekcji historii w klasie I B

 

Temat: Filozofia i nauka grecka

 

1.      Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

·         rozumie i prawidłowo stosuje pojęcia: filozofia, filozof

·         zna działalność w omawianym zakresie Tales, Anaksymander, Anaksymenes, Sokratesa, Platona, Arystotelesa, Hipokratesa, Euklides, Archimedes, Eratostenes, Ptolemeusz, Arystarch

·         rozumie czym zajmuje się filozofia

·         korzysta z różnych źródeł informacji

·         rozumie na czym polegał wkład Greków do kultury europejskiej

2.      Metody:

·         praca w grupach

3.      Środki dydaktyczne:

·         podręcznik

4.      Tok lekcji:

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Uwagi

1

2

3

I. Czynności organizacyjno – porządkowe.

·      sprawdzenie listy obecności

·      zapisanie tematu lekcji do dziennika

 

 

II.       Rekapitulacja wtórna:

·         Jaki charakter miała religia grecka?

·         Jakie cechy posiadali bogowie greccy?

·         Gdzie mieszkali bogowie greccy?

·         Jakich bogów mieli Grecy?

·         Gdzie bogowie objawiali swoją wolę ludziom?

·         Dlaczego Grecy zasięgali opinii w wyroczni?

·         Co to są mity?

·         Czyje dzieje przedstawiały mity?

·         Co to były agony?

·         Gdzie młodzież uczyła się uprawiania sportu?

·         Gdzie odbywały się Igrzyska Olimpijskie?

·         Jakiemu bogu były poświęcone Igrzyska Olimpijskie?

·         Co ile lat odbywały się Igrzyska Olimpijskie?

·         W jakich konkurencjach rywalizowali sportowcy?

·         Jakie były nagrody dla zwycięzców?

·         Co to były Dionizje?

·         Jakiemu bogu były poświęcone Dionizje?

·         Jaką ofiarę składano Dionizosowi?

·         Jakie sztuki teatralne odgrywano podczas Dionizji?

·         Jakich znamy sławnych twórców teatru greckiego?

Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

 

III.    Realizacja nowych treści:

Temat: Filozofia i nauka grecka

 

1. Filozofia

·         Gdzie narodziła się filozofia?

·         Jakie poglądy głosił Tales?

·         Jakie poglądy głosił Anaksymander?

·         Jakie poglądy głosił Anaksymenes?

·         Jakie poglądy głosił Sokrates?

·         Jakie poglądy głosił Platon?

·         Jakie poglądy głosił Arystoteles?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Nauka grecka

·         Kogo uważa się za ojca medycyny?

·         Jakich Grecja miała wybitnych matematyków, fizyków i wynalazców?

·         Jakie wynalazki wykonał Archimedes?

·         Jakiego odkrycia dokonał Eratostenes?

·         Jakie poglądy na wszechświat miał Ptolemeusz?

·         Jaką koncepcję opracował Arystarch z Samos?

Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

 

 

Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia I..., Poznań 2002, s. 74-75. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

1. Filozofia (gr. Philosophia – wiedza racjonalna, nauka)

a) Tales z Miletu (VI w. p.n.e.)

·         świat powstał z wody

b) Anaksymander z Miletu (VI w. p.n.e.)

·         na początku wszystkie składniki świata  były wymieszane

b) Anaksymenes z Miletu (VI w. p.n.e.)

·         w wyniku zgęszczenia i rozrzedzenie powietrza pod wpływem zmian temperatury powstają różnorodne ciała, od lotnych po stałe

c) Sokrates z Aten (V w. p.n.e.)

·         teoria o bezwzględnej prawdzie i bezwzględnym dobru, które można poznać na drodze rozumowej;

·         nauki głosił przy pomocy dialogu

d) Platon (V-IV w. p.n.e.)

·         świat składał się ze zmiennej i zniszczalnej materii oraz z niezmiennych i niematerialnych idei

·         człowiek ma materialne ciało, które ulega zniszczeniu, ale posiada niematerialną duszę, która jest nieśmiertelna i miała dostęp do świata idei

·         założył szkołę zwaną Akademią

e) Arystoteles (IV w. p.n.e.)

·         logika – nauka o sposobach jasnego i ścisłego formułowania myśli oraz o regułach poprawnego rozumowania i udowadniania twierdzeń

·         metafizyka – powstawanie świata za sprawą boskiego aktu, czyli pierwszej przyczyny

 

Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia I..., Poznań 2002, s. 76. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

2. Nauka grecka

a) medycyna – Hipokrates

b) matematyka – Euklides, Archimedes, Eratostenes

c) astronomia – Ptolemeusz (teoria geocentryczna) i Arystarch z Samos (teoria heliocentryczna)

 

 

 

IV.    Rekapitulacja pierwotna

·         Gdzie narodziła się filozofia?

·         Jakie poglądy głosił Tales?

·         Jakie poglądy głosił Anaksymander?

·         Jakie poglądy głosił Anaksymenes?

·         Jakie poglądy głosił Sokrates?

·         Jakie poglądy głosił Platon?

·         Jakie poglądy głosił Arystoteles?

·         Kogo uważa się za ojca medycyny?

·         Jakich Grecja miała wybitnych matematyków, fizyków i wynalazców?

·         Jakie wynalazki wykonał Archimedes?

·         Jakiego odkrycia dokonał Eratostenes?

·         Jakie poglądy na wszechświat miał Ptolemeusz?

·         Jaką koncepcję opracował Arystarch z Samos?

Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

 

V.     Zadanie pracy domowej

 

W zeszycie ćwiczeń uczniowie wykonają Zadania 1,2,3,4,/45-48.  Z podręcznika uczniowie wykonają Zadanie 1/77.

 

VI.    Ocena pracy uczniów na lekcji.

Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

 

...
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • hannaeva.xlx.pl