Zgryźliwość kojarzy mi się z radością, która źle skończyła.

Pelety z biomasy szybko rosnących wierzb krzewiastych

 

W latach 2002–2010 trzeba będzie wprowadzić na rynek ok. 10,2 mln ton biomasy, aby zrealizować „Strategię Rozwoju Energetyki Odnawialnej”, przyjętą przez Sejm 23 sierpnia 2001 r. oraz rozporządzenie Ministra Gospodarki z 15 grudnia 2000 r. Takie ilości biomasy, w warunkach naszego kraju, można pozyskać ze słomy lub w przyszłości - z plantacji roślin energetycznych1. Pozyskaną lignino-celulozową biomasę można częściowo przetworzyć do peletu (granulat, mini-brykiet), nowego ekologicznego paliwa, które mogłoby częściowo zastępować kopalniane nośniki energii. Odbiorcami peletów mogą być zarówno ciepłownie, jak również odbiorcy indywidualni.

Produkcja peletu polega na poddaniu biomasy trzem kolejnym procesom: suszenia, mielenia i prasowania. Pelety wytłacza się z rozdrobnionej suchej biomasy pod dużym ciśnieniem w prasie rotacyjnej, bez substancji klejącej. Formowane są walce o średnicy 5-8 mm i długości 20-30 mm.

Kotły do spalania peletów, dla użytkowników indywidualnych do domków jednorodzinnych, mogą być bezobsługowe i wtedy nie różnią się w eksploatacji od kotła na olej opałowy. Obecnie, stosowanie peletów do celów grzewczych staje się coraz powszechniejsze w Austrii, Szwecji czy Danii. Pelety importuje się do Europy nawet z Kanady. Przy tak silnie rozwijającym się europejskim rynku na pelety z biomasy, należy przypuszczać, że w niedalekiej przyszłości wystąpi olbrzymie zapotrzebowanie na surowiec do produkcji tego paliwa w kraju, który mogą uzupełnić plantacje energetyczne szybko rosnących wierzb krzewiastych. Mogą być one zakładane na gruntach rolniczych, na których produkcja żywności jest nieracjonalna. Ocenia się, że szybko rosnące formy Salix spp., intensywnie uprawiane na plantacjach polowych, mogą dać przyrosty drewna nawet 15 razy większe, niż w lesie naturalnym. Biomasa natomiast może być pozyskiwana w krótkich rotacjach (1-, 2-, 3- i 4-letnich), na tym samym podkładzie korzeniowym w ciągu 25 lat.

Celem podjętych badań było określenie przydatności jednorocznych pędów wierzbowych, pozyskiwanych z plantacji polowej do produkcji peletu oraz określenie kosztów produkcji tego paliwa.

Metodyka badań

Podstawą badań było doświadczenie polowe, zlokalizowane w pradolinie Wisły koło Kwidzyna. Doświadczenie założono wiosną 1998 r. na madzie ciężkiej, wytworzonej z gliny ciężkiej pylastej, kompleks zbożowo pastewny mocny 8, kl. III b. Badano w nim produktywność klonów Salix spp. w jednorocznych cyklach zbioru. Zrzezy wysadzono w zagęszczeniu 40 tys. szt./ha. W 2003 r. z poletek zebrano jednoroczne pędy z pięcioletniej karpy. Analizę kosztów peletyzacji pozyskanego drewna przeprowadzono na podstawie średniego plonu świeżej biomasy z całego doświadczenia, uzyskanego w 2003 r.

Jednoroczne pędy zostały rozdrobnione rębakiem do drewna. Następnie zrębki Salix spp. przetransportowano do zakładu Max-Parkiet sp. z o.o. w Żurominie, gdzie surowiec ten został wysuszony w suszarni bębnowej. Kolejnym etapem było mielenie wysuszonych zrębków wierzbowych do postaci trocin. Uzyskany w ten sposób surowiec poddano procesowi peletyzacji, w urządzeniu o wydajności 1 tony peletu/godzinę.

Przeprowadzono analizę kosztów produkcji peletu z drewna wierzby krzewiastej. Założono, że surowiec (zrębki Salix spp.) zostanie zakupiony w cenie 80 zł/t przy wilgotności 50%. Wilgotność końcowa peletu wynosiła 8%. W związku z tym, aby uzyskać 1 tonę peletu o takiej wilgotności, należało kupić 1,724 tony zrębków Salix spp.

Założono transport zrębków z odległości 50 km. Amortyzację urządzeń przyjęto na poziomie 20% i wyniosła ona 160 tys. zł rocznie. Moc elektryczna, zainstalowana na peletyzatorze, wynosiła 70 kW. Przyjęto, że urządzenie to pracuje z 75% obciążeniem. Produkcję peletu prowadzono na dwóch zmianach. Na zmianie pracowało 1,5 osoby przy obsłudze linii. Dobowa produkcja peletu wyniosła 16 ton. Roczną wydajność linii ustalono na 5840 ton peletu.

Wyniki badań

Plon świeżej biomasy wierzby krzewiastej w doświadczeniu wyniósł średnio 37,1 t/ha/rok (tab. 1). Wilgotność drewna w czasie zbioru wynosiła 52,67%. Plon suchej masy drewna wyniósł 17,64 t/ha/rok.

Koszty produkcji peletu z biomasy Salix spp. przedstawiono w tabeli 2, natomiast ich strukturę na rysunku 1. Całkowity koszt wytworzenia 1 tony peletu ze zrębków wierzb krzewiastych, pozyskanych w cyklach jednorocznych z doświadczenia polowego, wyniósł 291,95 zł/t. Koszty związane z zakupem surowca stanowiły 47,24% całkowitych kosztów procesu peletyzacji biomasy Salix spp.

Na drugim miejscu, w strukturze całkowitych kosztów produkcji, znajdowały się koszty związane z suszeniem zrębków 17,72%, co stanowiło 51,72 zł/t. W dalszej kolejności znalazły się koszty związane z amortyzacją (27,40 zł/t) oraz koszty transportu zrębków do zakładu granulacji (25,86 zł/t), co w strukturze kosztów stanowiło odpowiednio 9,38% i 8,86%.

Koszty poniesione na energię elektryczną związaną z pracą peletyzatora wyniosły 16,66 zł/t, natomiast koszt mielenia zrębków ustalono na poziomie 10 zł/t. Stanowiło to odpowiednio 5,71% i 3,43% kosztów całkowitych. Koszty związane z remontami i konserwacją urządzenia wynosiły 13,70 zł/t, co stanowiło 4,69% kosztów całkowitych. Koszty związane z płacami stanowiły 2,97% całości kosztów peletyzacji 1 tony.

Kowalik, analizując proces peletyzacji biomasy, wskazał na trudność określenia kosztów produkcji peletu1. Przy wydajności linii do peletyzacji 4 t/godz. i pracy na dwie zmiany, roczna wydajność linii wynosiła 23360 ton. Koszty inwestycyjne wyniosły 3 USD/t (12 zł/t). Koszty zakupu surowca (trocina lub słoma) wyniosły 25 USD/t (100 zł/t) oraz koszty energii elektrycznej 2,5 USD/t (10 zł/t). Całkowite koszty produkcji 1 tony peletu zostały oszacowane na 150 zł/t. W badaniach własnych, gdzie przeprowadzono badania na linii o wydajności 1 t granulatu na godz., a surowcem do peletyzacji były zakupione zrębki Salix spp. wyliczony koszt produkcji 1 tony peletu był prawie dwukrotnie wyższy.

Przeprowadzono również analizę kosztów produkcji peletu na bazie suchych trocin poprodukcyjnych (tab. 3). Założono, że koszt zakupu suchego surowca, łącznie z kosztami transportu, wyniósł 120 zł/t. Koszty domielenia trocin wynosiły 3 zł/t. Pozostałe koszty (amortyzacja, remonty i konserwacje, energia elektryczna, płace) ustalono na takim samym poziomie, jak w przypadku produkcji peletu w oparciu o zrębki Salix spp. Całkowity koszt produkcji peletu na linii o wydajności 1 tony paliwa na godzinę wyniósł 189,44 zł.

W badaniach własnych, gdzie surowcem do produkcji peletu były świeże zrębki wierzb krzewiastych, koszty związane z zakupem surowca jego transportem i suszeniem stanowiły aż 73,82%. Jedną z możliwości obniżenia kosztów peletyzacji na bazie zrębków Salix spp. jest produkcja surowca na własnych plantacjach energetycznych. Wówczas koszt zakupu surowca byłby równoważny z kosztem jego produkcji. Ponadto, koszty produkcji zrębków można by obniżyć, maksymalizując plon z jednostki powierzchni poprzez intensywną uprawę wysoko produktywnych genotypów wierzb na plantacjach energetycznych. Bardzo ważne jest, aby plantacje energetyczne znajdowały się  przy zakładzie granulacji biomasy, co obniżyłoby koszty transportu.

Ponadto, należałoby uwzględnić technologię dwufazowego zbioru pędów wierzby zbieranej w cyklach jednorocznych i naturalny proces ich suszenia (przy wykorzystaniu słońca i wiatru), co pozwoliłoby obniżyć ich wilgotność z około 50% do wilgotności równoważnej 14-16%. W ten sposób można obniżyć koszty związane z suszeniem mokrych zrębków w suszarni. Oczywiście należałoby poddać analizie porównawczej koszty związane z jednoetapowym zbiorem pędów i suszeniem w suszarni z kosztami dwuetapowego zbioru i podsuszaniem pędów Salix spp. w warunkach naturalnych. W celu obniżenia kosztów produkcji, należałoby instalować linie do wytwarzania peletu o dużej wydajności 4 t/godzinę.

Literatura:

Kowalik P.: Perspektywy peletyzacji biomasy w Polsce. „Czysta Energia” nr 10/2000, s. 14-15.

 

dr inż. Mariusz Stolarski, prof. dr hab. Stefan Szczukowski, Józef Tworkowski, Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

 

 

Tab. 1. Plon świeżej biomasy jednorocznych pędów Salix spp., wilgotność oraz plon suchej masy drewna

Wyszczególnienie

Wartość

Świeża masa drewna (t/ha/rok)

37,10

Wilgotność (%)

52,67

Sucha masa (t/ha/rok)

17,64

 

 

Tab. 2. Koszty produkcji 1 tony peletu na bazie surowca pozyskanego z wierzb krzewiastych

Wyszczególnienie

Jednostka

Wartość

Zakup surowca

zł/t

137,93

Koszty transportu

zł/t

25,86

Koszty suszenia

zł/t

51,72

Koszty mielenia

zł/t

10,00

Amortyzacja

zł/t

27,40

Remonty i konserwacje

zł/t

13,70

Energia elektryczna

zł/t

16,66

Płace

zł/t

8,68

Razem

zł/t

291,95

 

 

 

Tab. 3. Koszty produkcji 1 tony peletu z suchych trocin

 

Wyszczególnienie

Jednostka

Wartość

Zakup surowca

zł/t

120,00

Koszty mielenia

zł/t

3,00

Amortyzacja

zł/t

27,40

Remonty i konserwacje

zł/t

13,70

Energia elektryczna

zł/t

16,66

Płace

zł/t

8,68

Razem

zł/t

189,44...

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • hannaeva.xlx.pl